W czerwcu Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie wspólnie ze szkołą  Institut Peralada z Hiszpanii realizował w ramach program ERASMUS+ projekt o numerze 2023-1-ES01-KA121-SCH-0001115905 zatytułowany „Sharing through dance”. Podczas niesamowitego tygodnia polscy i hiszpańscy uczniowie pod kierunkiem aktorki i performerki Anny Berenguer uczyli się wyrażać emocje poprzez ruch. Efektem był niezwykły performance, udało się przełamać schematy i podzielić dobrą energią.


W dniach od 5 maja do 1 czerwca bieżącego roku uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie przebywali w Portugalii na praktykach zagranicznych organizowanych w ramach projektu Bilet do kariery – III.

W wyjeździe wzięła udział młodzież kształcąca się w zawodach technik informatyk i technik reklamy. Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Praktyki odbywały się w firmach o zróżnicowanym profilu działania: od naprawy sprzętu komputerowego po projektowanie stron internetowych, grafikę, obróbkę zdjęć, tworzenie logotypów. W czasie praktyk młodzież zdobywała nową wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe zgodnie ze swoim kierunkiem kształcenia.

Czas wolny uczniowie spędzali na wycieczkach, grach terenowych oraz korzystaniu z uroków portugalskiego klimatu na plaży. Mieli także okazję poznać Porto- drugie co do wielkości miasto w Portugalii położone nad Oceanem Atlantyckim. Znakiem rozpoznawczym Porto jest Ponte Luís I - dwupoziomowy most łączący brzegi rzeki Douro, po której uczniowie płynęli statkiem. Udało się również zobaczyć Bragę, jedno z najstarszych miast w Portugalii. Najbardziej znaną atrakcją jest Sanktuarium Bom Jesus do Monte, do którego wiodą słynne zygzakowate białe schody. Ostatnim punktem kultury była wycieczka do Aveiro, które nazywane jest portugalską Wenecją. Stażyści odwiedzili również miasteczko Costa Nova, które słynie z rybackich domków w paski i piaszczystych plaż.

Międzynarodowe praktyki zawodowe naszych uczniów są jednym z elementów strategii rozwoju szkoły. Dzięki intensywnej działalności, miejsca odbywania praktyk poszerzają się o coraz to nowe atrakcyjne wyjazdy. Staramy się, żeby uczniowie nie tylko zdobywali doświadczenie zawodowe, ale również mieli możliwość poznawania kultury, zwyczajów, nawiązywania nowych znajomości. Doświadczenie, jakie można zdobyć podczas takich praktyk, z pewnością zostanie docenione w przyszłym życiu zawodowym naszych uczniów.


W związku z planowanymi pracami remontowymi od dnia 19 czerwca br. (wtorek) na korytarzach I i II piętra szkoły (sala nr 12 – 17 oraz sala nr 20 – 25) nie będzie dostępu do szafek uczniowskich. Prosimy uczniów o zabranie swoich rzeczy na czas wakacji.

Młodość, siła i chęć zarobienia swoich pieniędzy są najlepszym motywatorem do pracy!

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży, Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie po raz trzeci organizuje w dniu 10 czerwca 2024 r. w godzinach od 10:30 do 12:30 na pszczyńskim rynku IV Kiermasz Pracy Wakacyjnej.

W ramach Kiermaszu młodzież będzie mogła:

  • zapoznać się z wakacyjnymi ofertami pracy,
  • zweryfikować swoje CV i skorzystać z doradztwa personalnego, opracowania ścieżki kariery zawodowej,
  • wziąć udział w zajęciach aktywizacyjnych, które będą prowadzone w tak zwanej „Strefie relaksu” przez doradców zawodowych.

 

Pod koniec kwietnia odbyły się warsztaty kulinarne, w których uczestniczyli uczniowie klas o profilu gastronomicznym. Prowadzącym był szef kuchni restauracji „Pocztowa44” w Gliwicach, młody pasjonat, absolwent naszej szkoły – Jan Filipowski. Uczniowie pod czujnym okiem eksperta przygotowali wykwintne i oryginalne desery:

- brownie z cremoux czekoladowym oraz sosem truskawkowym,

- bezę z chantil z białej czekolady oraz sosem z nektarynek,

- ptysie z craquelin, kremem orzechowym oraz sosem z rabarbaru.

Zwieńczeniem warsztatów była wspólna degustacja przygotowanych pyszności. Podsumowując było smacznie, wesoło, kolorowo i bardzo słodko!


W kwietniu br. odbyła się w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 uroczysta gala podsumowująca projekty realizowane w ramach akredytacji Erasmusa. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych z panem wicestarostą Damianem Cieszewskim na czele oraz przedstawiciele lokalnych urzędów i instytucji. 
 
Uczestnicy projektów za pomocą prezentacji multimedialnych wykonanych przez stażystów przywołali niezapomniane momenty spędzone za granicą. Prezentacje te udokumentowały pracę w firmach oraz wspólne odkrywanie przyrodniczych i kulturowych uroków Hiszpanii i Portugalii. Miłym akcentem było także wykonanie piosenek w języku angielskim przez absolwentkę szkoły, co pozwoliło intensywniej odczuć atmosferę tamtych chwil.
 
W ramach drugiej edycji  projektu "Bilet do kariery" w zagranicznych praktykach zawodowych w Portugalii i Hiszpanii wzięło udział 13 uczniów z kierunków technik informatyk oraz technik mechatronik wraz z dwoma opiekunami. Z kolei w szkoleniach zagranicznych w Portugalii uczestniczyły dwie nauczycielki zawodu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, które realizowały trzecią edycję projektu „Bilet do kariery”. 
 
W Powiatowym Zespole Szkół nr 2 jednocześnie realizowano w ramach akredytacji Erasmusa projekt „Uczyć po Europejsku - III”, w którym uczestniczyło 9 nauczycieli z PZS nr 2 w Pszczynie. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach językowych w Hiszpanii i na Malcie. Celem obu wyjazdów było m.in. podniesienie kompetencji językowych nauczycieli, przełamanie barier komunikacyjnych z języków obcych oraz wprowadzenie języka angielskiego i hiszpańskiego do nauczania przedmiotów zawodowych.

Podczas uroczystości uczniowie i nauczyciele otrzymali certyfikaty oraz dokumenty Europass-Mobilność, które potwierdzają odbycie praktyk poza granicami kraju i są honorowane w państwach Unii Europejskiej.

 
 

W dniu 23 kwietnia 2024 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie odbył się Międzyszkolny Konkurs Turystyczno-Hotelarski. Turystyka kwalifikowana- „Rowerem w podróż marzeń”, którego organizatorem była nasza szkoła i nauczyciele przedmiotów zawodowych z turystyki oraz hotelarstwa.

Konkurs objęty był honorowym patronatem Starosty powiatu pszczyńskiego – Pani Barbary Bandoły, ale również patronatem poniższych instytucji: Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Oddział PPTK Ziemi Pszczyńskiej, Kadry Turystyki oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Ogromnym wsparciem byłi dla nas przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Pszczynie oraz osoby zasiadające w Jury jako partnerzy oraz sponsorzy naszego wydarzenia.

Swą obecnością i serdecznością zaszczycili nas również pan Wicestarosta Pszczyński Damian Cieszewski,  pani Anna Chwałko - dyrektor regionalna IGHP na Śląsku i dyrektor generalna Best Western Hotel Mariacki oraz Browaru Mariacki w Katowicach, pan Radosław Szafranowicz-Małozięć - Prezes firmy Kadry Turystyki, pan Maciej Kluss-  Dyrektor Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz pani Małgorzata Wójcik z Wydziału Edukacji, Pan Jacek Czober - Prezes PTTK Ziemi Pszczyńskiej, pan Jacek Patyk- Prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, pani Dominika Gonciarz-  Dyrektor Zagrody Wsi Pszczyńskiej, nasza szanowna dyrekcja pan Piotr Cygan oraz sponsorzy : Pani Gabriela Łakota – manager firmy Avon jednoczenie właścicielka sklepu w Pszczynie oraz pani Aleksandra Standura - Właścicielka Stajni Standura w Łące.

Dnia 5 marca 2024 roku nasi uczniowie: Wiktoria Klaja oraz Szymon Krawieczek z klasy 2 Tth wzięli udział w III Międzyszkolnym Konkursie Turystycznym "A niech to szlak" w ZSGH w Bytomiu, w którym wzięło udział dziesięć szkół z całego województwa. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z pięcioma konkurencjami, które wymagały od nich szerokiej wiedzy z dziedziny turystyki, ale również kreatywności oraz dobrej i swobodnej komunikacji w języku angielskim. Wiktoria i Szymon zajęli 3 miejsce.
Jesteśmy z Was dumni!
Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie i wspaniałą atmosferę.


W drugiej połowie kwietnia dwunastu mechatroników z klasy 4Tm wzięło udział w wycieczce przedmiotowej do Czech. Podczas wyjazdu uczniowie naszej szkoły uczyli się programować roboty edukacyjne serii Dobot Magican V2. Dodatkową atrakcją było zapoznanie się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilznie, z ukierunkowaniem na robotykę, kinetykę robotów, fizykę ciała stałego i elektrotechnikę. W Teplicach mechatronicy zapoznali się z procesem produkcyjnym szkła w zakładach AGC, a w Kruszowicach z historią warzenia piwa oraz ze współczesną linią produkcyjną tego trunku. Zwiedzono także muzeum historii górnictwa w miejscowości Most. Oprócz tego kursu była możliwość zapoznania się z kulturą Czech. Udało się zwiedzić Pragę oraz Pilzno, gdzie delektowano się pięknymi widokami oraz czeską kuchnią.

W kwietniu dwie nauczycielki przedmiotów gastronomicznych z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie uczestniczyły w zagranicznym szkoleniu w Portugalii. Projekt "Bilet do kariery - III", zrealizowany w ramach Akredytacji Erasmusa, umożliwił im zdobycie cennych doświadczeń zawodowych oraz zapoznanie się z międzynarodowymi standardami branżowymi i europejskimi praktykami biznesowymi.

Szkolenie odbyło się w firmie WE ARE TASTY w Póvoa de Varzim, gdzie nauczycielki mogły zgłębiać zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne receptury portugalskich potraw, korzystając z zaawansowanych technik kulinarnych. Wartością dodaną było opanowanie sztuki przygotowywania typowych portugalskich dań. Ponadto, poszerzyły one swoją wiedzę o nowe technologie stosowane w branży oraz rozwinęły umiejętności językowe.

Oprócz intensywnych praktyk zawodowych, program pobytu obejmował także aktywności kulturalne. Nauczycielki miały okazję odwiedzić Bragę jednego z najstarszych miast w Portugalii. Najbardziej znaną atrakcją jest Sanktuarium Bom Jesus do Monte, do którego wiodą słynne zygzakowate białe schody oraz Porto, drugą co do wielkości metropolię Portugalii.

Doświadczenia zebrane podczas tego wyjazdu będą motywować nauczycielki do dalszego rozwoju zawodowego oraz przyczynią się do podniesienia kwalifikacji innych nauczycieli przedmiotów gastronomicznych. Projekt, wsparty dofinansowaniem w wysokości 52 132,00 EUR, został zrealizowany w ramach inicjatywy Akredytowane projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Podsumowując, udział w tym projekcie umożliwił nauczycielkom rozwój nie tylko w zakresie zawodowym, ale także kulturowym, co z pewnością przyniesie korzyści ich przyszłym uczniom i współpracownikom.



 

Wiosna w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie okazała się bardzo obfita w wydarzenia związane ze współpracą z naszymi szkołami partnerskimi.

W styczniu 2024 roku uczennice z klasy 4Tżr oraz 4Lob pod opieką pani Magdaleny Stachelskiej miały okazję uczestniczyć w Figueres European Congress, czyli w europejskiej debacie o migracji, zorganizowanej przez naszą szkołę partnerską Institut Olivar Gran w Hiszpanii. Dziewczyny wcieliły się w przedstawicieli różnych krajów i partii politycznych, a następnie wzięły aktywny udział w debacie parlamentarnej wraz z uczniami z Hiszpanii i Francji. Debata odbywała się w języku angielskim, hiszpańskim lub francuskim. Podczas pobytu uczennice odkrywały urokliwe miejsca Katalonii, takie jak Barcelona, Girona i Rosas.

W lutym gościliśmy uczniów ze szkoły partnerskiej Profitecla z Portugalii, którzy we współpracy z pszczyńskimi przedsiębiorcami odbywali praktyki zawodowe.

W poniedziałek 18 marca dobiegła końca kolejna, już dziewiąta edycja wymiany młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie ze szkołą średnią Institut Olivar Gran w Figueres w Hiszpanii. Za nami bardzo udany tydzień, w którym wiele sie działo – Hiszpanie poznali naszą piękną Pszczynę i okolice, zwiedzili Kraków, Muzeum Auschwitz, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, wzięli udział w lekcjach angielskiego w szkole oraz w energetycznych warsztatach tanecznych w szkole tańca Catch The Flow. Aktywności zorganizowane zakończyły się w piątek dobrą zabawa w parku wodnym i pieczeniem kiełbasek w towarzystwie alpak w Ośrodku nad Dokawą. Przede wszystkim jednak, dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów i ich rodzin, Hiszpanie poznali naszą kulturę i spotkali się z życzliwością i otwartością, co sprawiło, że byli zachwyceni pobytem. Na szczęście już wkrótce znowu się spotkamy na drugiej części wymiany, tym razem w Figueres.

Nasza Szkoła bierze udział w XIV edycji Konkursu – Edukacja regionalna w szkole. Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… – Święty Jan Paweł II w roku szkolnym 2023/2024, który zorganizowany jest przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Udało nam się dzięki współpracy m.in. z Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Kołem Gospodyń Wiejskich, Skansenem i Zagrodą Żubrów, Biblioteką Pedagogiczną w Pszczynie, Parafią pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Starej Wsi, Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, a także Panią Marianną Kurczab i Panią Jadwigą Szymik wykonać projekt. Oto krótka relacja:

https://youtu.be/hGnyjLQ4O20?si=toEPHIG5g9-1keRf

Zapraszamy osoby chętne z klas żywieniowych, kucharzy na warsztaty kulinarne, które odbędą się 25 kwietnia (czwartek) o godzinie 10.00 - 14.00 w pracowni gastronomicznej. Warsztaty poprowadzi szef kuchni oraz absolwent naszej szkoły Jan Filipowski. Zapisy na warsztaty w sekretariacie.

Na początku marca grupa pięciu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 rozpoczęła praktyki w urokliwej Barcelonie. Po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji praktykanci odbyli intensywny kurs języka hiszpańskiego. Część zajęć obejmowało również zajęcia z pierwszej pomocy i  przygotowanie kulturowe. 

Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Część stażystów pracowało w firmie zajmującej się obróbką blachy przemysłowej, która działa w sektorze metalurgii od ponad 50 lat. Natomiast pozostali uczestnicy odbywali praktyki w firmie zajmującej się projektowaniem i produkcją urządzeń ciśnieniowych dla branż różnych sektorów.

Dodatkową atrakcją tego wyjazdu była możliwość poznania pięknej Barcelony. Uczniowie podczas wycieczek fakultatywnych zaznajomili się kulturą i obyczajami tego regionu Hiszpanii. Zwiedzanie, obcowanie z mieszkańcami, zdobywanie informacji historycznych czy próbowanie lokalnych specjałów kuchni hiszpańskiej to najlepszy sposób na integrację. Co więcej, uczniowie poznali swoich rówieśników z innych krajów takich jak Portugalia, Grecja czy Łotwa, którzy również brali udział w podobnych projektach.

Nauka i zdobywanie doświadczeń zawodowych to bardzo ważne elementy procesu dydaktycznego. To, co poznamy, zrozumiemy i czego nauczymy się w szkole będzie procentowało w przyszłości i w wymierny sposób wpłynie na jakość naszego życia. Dlatego tak ważne jest korzystanie z każdej możliwości, aby doskonalić siebie i swoje umiejętności. 

Projekt „Bilet do kariery – II” - realizowany w ramach akcji 1. Mobilność uczniów i kadry w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+.


Szanowni Dyrektorzy, Pedagodzy i Uczniowie
Szkół Podstawowych!


Zapraszamy uczniów klas ósmych wraz z opiekunami
na Dzień Otwarty, który odbędzie się 9 kwietnia 2024 roku (wtorek)
od 9.00 do 13.00 (13.00 - wejście ostatniej grupy).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych ofertą edukacyjną naszej szkoły.
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące kierunków kształcenia, programu zajęć czy staży zagranicznych.

Zapraszamy!

 

Komisja postanowiła zakwalifikować do wyjazdu na staż zawodowy w Portugalii w ramach projektu "Bilet do kariery - III":

1. Mikołaj Cetnarski

Lista rezerwowa:

1. Kochan Mateusz
2. Kolarczyk Paweł
3. Szymik Patryk
4. Toroń Bartosz