W dniach 17 i 22 kwietnia sekretariat szkoły czynny w godzinach 8.00 - 14.00. W piątek 18 kwietnia sekretariat nieczynny.

Ciekawość nowych smaków, podróże, zainteresowanie innymi kulturami i ich potrawami sprawiają, że popularność warsztatów kulinarnych w naszej stale rośnie!

10 kwietnia 2025r. pracownie gastronomiczne wypełniły się zapachem aromatycznych orientalnych potraw. Pod kierunkiem szefa kuchni Jana Filipowskiego uczniowie nauczyli się sporządzać podstawowe rodzaje Ramenu - dania kuchni japońskiej oraz kuchni chińskiej, które składa się z makaronu, bulionu (wywaru, sūpu, dashi-jiru) i innych składników. Ramen zyskał w ostatnich latach ogromną popularność i ma dziś zwolenników na całym świecie. Jednak przygotowanie doskonałego Ramena to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Swoją wiedzą – zdobytą podczas profesjonalnych szkoleń na ten temat podzielił się z uczniami Jan Filipowski. Uczestnicy warsztatów bardzo zaangażowali się w przygotowanie ramenów –posiłków składających się z wykwintnego bulionu, specyficznego makaronu oraz różnorodnych aromatycznych dodatków. W tym daniu tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc nieskończenie wiele możliwości smakowych. Ramen – to danie, które jest jak prawdziwa symfonia smaków w jednej misce.

Uczniowie sporządzili trzy pyszne rameny: Shoyu Ramen z chashu podany z jajkiem ajitsuke, Boczek Chashu z Shoyu oraz Ramen tan tan men.



Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nową propozycją książek, rozwijających umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa [ze słownikiem], które nieodpłatnie przekazało nam trzy publikacje, biblioteka szkolna wzbogaciła w powieści: Charlesa Dickensa, F. Scotta Fitzgeralda oraz Juliusza Verne w języku angielskim.

Wydawnictwo specjalizuje się w wydawaniu książek obcojęzycznych wraz z podręcznym słownikiem na marginesie. Słownik ten zawiera wszystkie nowe wyrazy i zwroty pojawiające się w tekście, dzięki czemu czytelnik, nawet słabo znający język, jest w stanie przeczytać, zrozumieć a co najważniejsze doskonalić swoją znajomość języka obcego (i to z przyjemnością).
Zachęcamy Wszystkich Zainteresowanych do zapoznania się z bogatą ofertą wydawnictwa, rozwijającą zdolności językowe (m.in. z języka hiszpańskiego, niemieckiego, francuskiego) oraz na różnym poziomie umiejętności. Poniżej link do strony Wydawnictwa [ze słownikiem].

https://zeslownikiem.pl
 

Z wielką radością ogłaszamy wyniki wewnątrzszkolnego konkursu na Wiersz z motywem kobiety w ramach Światowego Dnia Poezji (21 marca).

I miejsce -Zuzanna Tomanek 3 LOa za wiersz "Łzy Demeter".
II miejsce - Kinga Jaworska 5 Tżr za wiersz "Siła kobiecego serca".
III miejsce Alina Hes 3 Lod za wiersz "Silna Ewa".

Serdecznie gratulujemy Laureatkom. Nagrody w Konkursie wręczone zostaną w dniu 26 marca 2025 r. podczas zajęć lekcyjnych. Organizatorkami konkursu są bibliotekarki: Magdalena Rojek i Kinga Grygier.


 


Spotkanie organizacyjne przed wyjazdem na staż do Portugalii odbędzie się w piątek (28 marca) o godzinie 16.00 w sali nr 10.

Obecność obowiązkowa wraz z opiekunami.

 


Szanowni Dyrektorzy, Pedagodzy i Uczniowie

Szkół Podstawowych!


Zapraszamy uczniów klas ósmych wraz z opiekunami
na Dzień Otwarty, który odbędzie się 25 marca 2025 roku (wtorek)
od 9.00 do 12.00 (12.00 - wejście ostatniej grupy).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych ofertą edukacyjną naszej szkoły.
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące kierunków kształcenia, programu zajęć czy staży zagranicznych.

Zapraszamy!

Przy grupach zorganizowanych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa telefonicznie (32/210 3463), podanie orientacyjnej liczby osób i uzgodnienie godziny przyjazdu od 9.00 do 12.00 (12.00 - wejście ostatniej grupy).

Numery alarmowe:

800 119 119
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży
(linia oraz czat czynne codziennie w godz. 14:00-22:00, połączenie bezpłatne i wejście bez logowania na https://800119119.pl/czat-zaufania/)
800 100 100
 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
(linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-15:00 i dodatkowo w czwartki w godzinach 16:30-20:30, połączenie bezpłatne)
800 800 602
Telefon kontaktowy dla rodziców i opiekunów dzieci w kryzysie
(linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-19:00, połączenie bezpłatne)
801 140 068
Pomarańczowa Linia
program informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i eksperymentujących z narkotykami
(linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 20:00)
  
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny całodobowo
116 123 – Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych, czynny od godziny 14:00 do 22:00, od poniedziałku do piątku
 
800 70 22 22 – Całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym Fundacji ITAKA
 
800 080 222 – Całodobowa Bezpłatna Infolinia dla Dzieci i Młodzieży, Rodziców oraz Nauczycieli.
 
112 - Numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia


Lista osób zakwalifikowanych do wyjazdu na staż zawodowy w Portugalii w ramach projektu "Bilet do kariery - IV".
Komisja postanowiła zakwalifikować do projektu:

Technik fotografii i multimediów
1. Rafał Michalik
2. Wiktoria Skupień

Technik geodeta
1. Krystian Przybylski
2. Filip Frąsiak

Technik informatyk
1. Ivan Romanenko
2. Wojciech Szuster
3. Dawid Cylok

Technik żywienia i usług gastronomicznych 
1. Majka Kapica
2. Elwira Mikulec
3. Natalia Faruga

Rozmowa rekrutacyjna dla uczniów, którzy złożyli wnioski o wyjazd na staż zawodowy w Portugalii z projektu "Bilet do kariery - IV" odbędzie się 6 i 10 lutego br. o godzinie 9.00 w gabinecie dyrektora:

- 6 lutego - technik informatyk, technik geodeta,

- 10 lutego - technik fotografii i multimediów, technik żywienia i usług gastronomicznych.


SZANOWNI RODZICE, MIESZKAŃCY PSZCZYNY I OKOLIC, PRZYJACIELE SZKOŁY!


Rozpoczyna się czas rozliczeń podatku za 2024 rok. Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie zwraca się z gorącym apelem do Rodziców i Mieszkańców o przekazanie 1,5% podatku na rzecz naszej szkoły. Jednym ze sposobów na wsparcie naszych działań jest przekazanie 1,5% podatku dochodowego.

Prosimy o wpisanie w druku PIT:

OPP - Stowarzyszenie "OMNIBUS"
KRS: 0000237488
Cel szczegółowy 1,5 %: ROLNICZOK

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Kochać człowieka” organizowanym pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików. Na konkurs należy przygotować minimum 2 zdjęcia w dowolnej technice, odpowiadające celom i założeniom konkursu: kształtowanie postawy miłości i szacunku wobec człowieka.

Tematem konkursu jest szeroko rozumiana miłość. Jak podają organizatorzy konkursu:  „Kochać człowieka to… pokazać ulotne chwile, przemijający czas, biegnące myśli, pokazać to co ważne, co nigdy nie przeminie, dzięki czemu byliśmy, jesteśmy i będziemy.”

Wymagania techniczne:

- zdjęcia w formie elektronicznej, w formacie jpeg lub tiff;

- rozdzielczość minimum 300 DPI.

Łączna pula nagród:  12 000 zł.

Termin: do 10 lutego.

Organizatorem szkolnego etapu konkursu jest pan Grzegorz Galek.

Z radością informujemy o sukcesie Nadii Soczomskiej – uczennicy 3 klasy Technikum Fotografii i Multimediów. Swoimi pracami fotograficznymi zdobyła III miejsce w wojewódzkim konkursie „Mój zawód moją pasją”. Nadia wykonała serię zdjęć prezentujących zawód fotografa. Pracując z samowyzwalaczem wystąpiła w dwóch rolach: zarówno modelki, jak i autorki zdjęć.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach, a nagrodę Nadii wręczała osobiście pani Aleksandra Dyla – Śląska Kurator Oświaty. Udane zdjęcia na konkurs wykonały także: Julia Jurasz, Sonia Wyrobek oraz Karolina Klecha

Do konkursu uczniów mobilizował i przygotowywał Grzegorz Galek. W poniższej galerii zaprezentowano fotorelację z wręczenia nagród oraz nagrodzone prace Nadii. Gratulujemy!


Otwieramy nabór do projektu "Bilet do kariery- IV" realizowanego w ramach Akredytacji Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Projekt dotyczy realizacji praktyk zagranicznych w maju 2025 r. w Portugalii. Rekrutacja skierowana jest do uczniów klas 4 kształcących się w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie w zawodach: technik fotografii i multimediów, technik geodeta, technik informatyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

Kandydaci do projektu składają formularze rekrutacyjne w wersji papierowej u pani Moniki Janosz (pokój nr 11, półpiętro, główny budynek szkoły) w terminie do 31 stycznia 2025 r.

Wymogiem rekrutacji jest przesłanie dokumentu CV wraz ze zdjęciem (wymagane przez pracodawców). Prosimy o przesłanie CV w wersji językowej bezpośrednio do pani Katarzyny Barczak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 31 stycznia 2025 r.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie

życzy wszystkim spokojnego czasu spędzonego z rodzinnej atmosferze,

a Nowy Rok niech będzie Rokiem Szczęścia, Zdrowia i Miłości.

Wesołych Świąt! 

 


Wyniki rekrutacji do projektu "Uczyć po europejsku- IV" o numerze 2024-1-PL01-KA121-SCH-000222800 w ramach Akredytacji Erasmusa w sektorze Edukacja szkolna. Przewidywany termin wyjazdu marzec 2025.

Lista zakwalifikowanych - język angielski:

1. Aleksandra Antes - Szewczyk
2. Aneta Bielecka
3. Iwona Sekta
4. Monika Szromek
5. Joanna Woźnica

Lista zakwalifikowanych - język niemiecki:

1. Anna Pieter - Rapior

Lista zakwalifikowanych - język hiszpańaki:

1. Celina Borgula
2. Ilona Irla - Kuna
3. Joanna Koczuba
4. Leszek Kondzielnik
5. Katarzyna Zajusz

Lista rezerwowa:

1. Arkadiusz Piszczek
2. Marek Nierząd
3. Sylwia Janecka

Informujemy, iż sekretariat szkoły w dniach 24 i 27 grudnia br. będzie nieczynny.


W ramach czwartej edycji projektu "Bilet do kariery", kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestnictwa w zagranicznych szkoleniu zawodowym w Portugalii, realizowanym w ramach Akredytacji Erasmusa. Szkolenie branżowe odbyło w firmie WE ARE TASTY w Póvoa de Varzim w formie warsztatów kulinarnych. Umożliwiły one poznanie metod i technik gastronomicznych, lokalnych receptur i surowców, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w pracy z uczniami.


Nauczycielki podnosiły swoje kompetencje zawodowe obserwując pracę w portugalskich lokalach gastronomicznych, poznały organizację pracy w placówkach związanych ze specyfiką nauczanych przez siebie przedmiotów, obserwowały europejskie standardy branżowe i praktyki biznesowe.

Pobyt obejmował również program kulturalny. Uczestniczki miały okazję odwiedzić Bragę jednego z najstarszych miast w Portugalii. Najbardziej znaną atrakcją jest Sanktuarium Bom Jesus do Monte, do którego wiodą słynne zygzakowate białe schody oraz Porto, drugą co do wielkości metropolię Portugalii.

Zawód  nauczyciela wymaga stałego doskonalenia warsztatu pracy, aby być na bieżąco z nowoczesnymi trendami w nauczaniu oraz nowymi technologiami. Również znajomość języka angielskiego coraz częściej staje się być potrzebna i jest wykorzystywana przez nauczycieli. Szkolenie branżowe, w których uczestniczyli nasi nauczyciele dały im możliwość zdobycia nowych umiejętności.

Uczestnicy kursów będą wdrażali pomysły zaczerpnięte podczas mobilności zarówno w pracy z młodzieżą, jak i dzieląc się swoim doświadczeniem z innymi nauczycielami szkoły.


 

Nadszedł czas podsumowania kolejnej edycji akcji Szkoły Pełne Talentów. W wydarzeniu, które trwało od 02.09.2024 udało nam się zebrać w sumie 928 Talenciaków Lidla. Zgromadzone punkty zamieniliśmy na nagrody, którymi są:
- zestaw trzech gier dla starszych: Fiesta Mexicana, Sherlock, Ani Be Ani Me, które przekazane zostały do czytelni,
- zestaw piłek do różnych gier: piłki koszykowe, nożne, siatkowe, piłki lekarskie (oraz pompka), które dostępne są w internacie.

Jeśli dopada Cię nuda, masz wolny czas, spędź go kreatywnie, wykorzystując nowe materiały aktywizujące.


 


INFORMACJE O PROJEKCIE

TYTUŁ PROJEKTU:  "Uczyć po europejsku -IV".

Beneficjent: Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie

CELE PROJEKTU:

- przeprowadzenie kursów językowych dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących/ przedmiotów zawodowych na trzech poziomach zaawansowania,

- podniesienie kompetencji językowych z języka angielskiego (dla nauczycieli przedmiotów zawodowych poziom (A2, B1,),

- nauka języka hiszpańskiego przez nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących/ przedmiotów zawodowych (poziom A1),

- nauka języka niemieckiego przez nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących/ przedmiotów zawodowych (poziom A1/A2),

- umiędzynarodowienie szkoły,

- zwiększenie motywacji do samokształcenia się uczniów i nauczycieli,

- wzrost kompetencji miękkich uczestników,

- poznanie tradycji oraz kultury krajów europejskich.

KTO MOŻE BYĆ UCZESTNIKIEM PROJEKTU:

Warunek obligatoryjny:

- kandydat do projektu jest nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w PZS nr 2 w Pszczynie,

- kandydat do projektu zobowiązuje się do przeprowadzenia co najmniej 8 lekcji z wykorzystaniem języka obcego w każdym roku szkolnym, do końca trwania projektu, czyli do roku 2027/ 2028,

- kandydat do projektu zobowiązuje się do opracowania konspektów lekcji i przekazania ich do biblioteki szkolnej.

Termin składania formularzy rekrutacyjnych: 16 grudnia 2024 r.


DOŁĄCZ DO „ASÓW PROGRAMOWANIA”! WSPÓLNIE ZACZNIEMY NASZĄ PRZYGODĘ Z KODEM! Czy wiesz, że programowanie jest jak odkrywanie nowego języka – języka, w którym możesz tworzyć gry, aplikacje czy strony internetowe? Na naszym kółku programistycznym krok po kroku nauczymy się, jak zacząć swoją przygodę z kodem. Jeśli jesteś początkującym – to idealne miejsce dla Ciebie, a jeśli coś już wiesz – razem będziemy rozwijać Twoje umiejętności!   
Czego się nauczymy? 
  • Jak pisać pierwsze linie kodu w prostych i przystępnych językach. 
  • Jak rozwiązywać ciekawe i praktyczne zadania programistyczne. 
  • Jak krok po kroku tworzyć swoje pierwsze projekty, takie jak proste gry czy narzędzia ułatwiające życie. 
 
 Dlaczego warto dołączyć? 
  • Zaczynamy od podstaw – nie musisz niczego umieć, wszystkiego nauczymy się razem. 
  • Uczymy się w swobodnej, wspierającej atmosferze – nikt nie zostanie z trudnym zadaniem sam. 
  • Będziemy wspólnie odkrywać, jak fascynujący i przydatny jest świat programowania. 
 
 Dla kogo?  Dla każdego ucznia, który chce spróbować czegoś nowego! Nie musisz mieć doświadczenia – ważna jest chęć do nauki i odrobina ciekawości.   Kiedy się spotykamy?  We wtorki na 8. lekcji w sali i15 oraz w piątki na 6. (i15), 7. (i15) i 8. (i15) lekcji.   Nie musisz być mistrzem kodowania – wystarczy, że masz ochotę zacząć! Przyjdź i zobacz, że programowanie może być świetną zabawą i pasją. Razem damy radę!