Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny PORTRET 2019

Tematem konkursu jest portret w szerokim rozumieniu tego słowa. Technika nadsyłanych prac jest dowolna – mogą to być prace zarówno cyfrowe, jak i analogowe. Zgłaszane fotografie powinny ukazywać człowieka przy pełnej dowolności interpretacyjnej – portret w klasycznym ujęciu, beaty, portret w modzie, dokument, reportaż, portret jako eksperyment, autoportret, portret jako sztuka współczesna, selfie. Zaznaczamy, że zdjęcia dokumentalne i reporterskie ukazujące człowieka są również mile widziane.

Każdy uczestnik może zgłosić od 4 do 8 zdjęć. Termin przyjmowania zgłoszeń 2019-10-01. Organizacja szkolnego etapu konkursu oraz wszelkie informacje z nim związane: mgr Grzegorz Galek, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny PORTRET 2019

Konkurs na Dzień Papieski

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Konkursie Papieskim.
Kategorie konkursowe:

 • plakat ukazujący sylwetkę św. Jana Pawła II
 • wiersz opiewający mądrość, jaką przekazywał nam Ojciec Święty
 • quiz (przepisane pytania z odpowiedziami na kartce) - pytania poniżej w dalszej części artykułu
  Podpisane prace należy oddać p. N. Ruman do 3 października 2019 r. Ogłoszenie wyników oraz uroczyste wręczenie nagród nastąpi 11 października 2019 r.

Czytaj więcej: Konkurs na Dzień Papieski

Konkurs "Oczytany pedagog"

Zapraszamy uczniów klas pierwszych LO o innowacji: pedagog społeczny do udziału w konkursie "Oczytany pedagog".

Kategorie, do których należy się przygotować:
- quiz wiedzy na podstawie:
N. Ruman, Media w kulturze, „Wychowawca” nr 7-8/2013
J. Tatarowicz, Big Brother w... szkole. O roli mediów „Nowa Szkoła” nr 1/2002
T. Biernat, Media – wychowanie czy manipulacja? „Wychowanie na co dzień” nr 3/2000

Czytaj więcej: Konkurs "Oczytany pedagog"

„Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie” - filmowy konkurs dla szkół rolniczych

Nowy ogólnopolski konkurs filmowy dla uczniów szkół rolniczych - „Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie”

Zadanie konkursowe będzie polegało na wykonaniu krótkiego 2-minutowego filmu, który będzie nawiązywał do 7 Złotych Zasad „Wizji Zero” – międzynarodowej kampanii społecznej, która ma na celu minimalizowanie ryzyka wypadku przy pracy w sektorze rolniczym:
- Przejmij inicjatywę – zaangażuj się
- Zidentyfikuj zagrożenia – kontroluj ryzyko
- Zdefiniuj cele – stwórz program
- Zapewnij zdrowy i bezpieczny system pracy – bądź dobrze zorganizowany
- Zadbaj o bezpieczne otoczenie w gospodarstwie: maszyny, narzędzia i stanowisko pracy
- Poszerzaj wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie
- Daj dobry przykład i motywuj innych
Inicjatywa KRUS jest realizacją treści listu intencyjnego podpisanego 5 kwietnia przez Prezes Kasy z 52 Dyrektorami Zespołów Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, w sprawie współpracy w zakresie prowadzonych przez Kasę działań o charakterze prewencyjnym, skierowanych do młodzieży szkolnej - uczniów Zespołów Szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szczegóły na stronie: https://www.krus.gov.pl

Termin 1- 30 września.

Czytaj więcej: „Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie” - filmowy konkurs dla szkół rolniczych

Konkurs - "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie zachęca do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie w ramach ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" 

Ładna pogoda oraz ciepłe dni zachęcają do spędzania wolnego czasu na powietrzu, jak również do rekreacji w wodzie i nad wodą. W takim okresie dochodzi niestety do większej liczby utonięć. Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą funkcjonariusze Biura Prewencji Komendy Głównej Policji promowali akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas imprez plenerowych towarzyszących zmaganiom policyjnych wodniaków w Trzebnicy i we Wrocławiu, rozmawiając z dziećmi, młodzieżą oraz ich opiekunami o zagrożeniach związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznego wypoczynku.

Jednym z elementów akcji jest projektowany konkurs dla dzieci i młodzieży polegający na przygotowaniu spotu filmowego, trwającego 30-60 sekund i promującego bezpieczne przebywanie nad wodą pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie który trwać będzie od 1 czerwca br., udział wziąć mogą zespoły liczące do 5 osób w wieku do 18 lat pod opieką dorosłego opiekuna.

Prace konkursowe można przesyłać na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK” do dnia 10 września 2019 r. Więcej informacji na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda

Czytaj więcej: Konkurs - "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Konkurs fotograficzny "Polska smakuje"

Zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym pt. "Polska smakuje"

którego organizatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Nabór zdjęć trwa do 24 czerwca i podobnie jak w zeszłym roku będzie odbywał się za pośrednictwem formularza: http://www.kowr.gov.pl/konkurs

Gorąco zachęcam do udziału w konkursie

Regulamin konkursu możesz przeczytać TUTAJ

 

Ogólnopolski Turniej Klas o Profilu Mundurowym

11 kwietnia w Dąbrowie Górniczej odbyła się VIII edycja turnieju, którego organizatorem było Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB. W tym roku uczniowie klas mundurowych zmierzyli się z testem wiedzy oraz Masakratorem. Bieg - ok. 6 km, lodowata woda i kilkanaście przeszkód. Takie atrakcje czekały na uczestników, wśród których znalazł się Michał Przybyła (2 Loa) i Radosław Pławecki (3 LO). Gratulacje dla chłopaków za walkę. Na blisko 100 uczestników Masakratora, Michał zajął 11 miejsce. Mimo problemów zdrowotnych, postanowił walczyć, dlatego też tytuł Najbardziej Walecznego Zawodnika Turnieju, przypadł w udziale właśnie jemu. Radek chciał sprawdzić siebie i zrobił to. Pokonał całą trasę. "Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!!!"

Ratowanie - to wyzwanie! Jesteśmy w tym najlepsi!

9 kwietnia br dwie drużyny klas mundurowych będących uczestnikami zajęć POPP w składzie: I. Tycjan Stachowicz, Michał Przybyła, Mateusz Kost (2 loa) oraz II. Radosław Pławecki (3 LO), Anna Antosz (2 loa), Kinga Witala (1 Tge) wystartowały w konkursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej – „I Ty możesz zostać ratownikiem”.  
Wszystkie zadania odbyły się przy panikujących i przeszkadzających pozorantach. Trzeba przyznać, iż poziom wiedzy naszych uczniów z zakresu I pomocy i elementów ratownictwa medycznego, jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu osiągnęliśmy ogromny sukces jakim jest zdobycie I miejsca przez Radka, Anię i KingęDrużyna chłopaków uplasowała się na miejscu 7 - niestety pomiar RKO i duża rozbieżność punktów w tym zadaniu, odebrała im szansę na podium, ale to nimi zachwycali się ratownicy medyczni będący sędziami zadań.
Od organizatorów usłyszeliśmy słowa uznania za poziom wiedzy i umiejętności, który został zaprezentowany.

W tym roku trzeba było odpowiedzieć na wylosowane pytanie teoretyczne oraz należało wykonać 5 zadań praktycznych:
- ratowanie kobiety ciężarnej nieprzytomnej, nieoddychającej - wykorzystanie AED
– pomoc poszkodowanej, która została potrącona przez samochód i jest nieprzytomna - uraz kręgosłupa
– ratunek dla niemowlęcia, które się zadławiło, a także udzielenie 5 odpowiedzi na pytania dotyczące ratowania niemowląt i dzieci
- bandażowanie
- pomiar skuteczności resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Czytaj więcej: Ratowanie - to wyzwanie! Jesteśmy w tym najlepsi!

Poszukiwani muzycy, sportowcy, tancerze chętni do bezpłatnego występu podczas festiwalu rysowania

22. Międzynarodowy Festiwal Rysowania - 31 maja (piątek) Zabrze 

Wszyscy chętni do udziału w festiwalu (bez ograniczeń wiekowych i ilościowych) przyjeżdżają na koszt własny (wstęp na halę 5zł). Należy mieć swoje przybory i materiały do rysowania (sposób rysowania: sztaluga, podpórka, bezpośrednio na podłodze). Materiały takie jak brystol, ołówki itp. będzie można zakupić na miejscu. Dostępne będzie również stoisko gastronomiczne, na którym będzie można zakupić ciepłe posiłki i napoje.

Festiwal odbędzie się 31 maja 2019 (piątek). Otwarcie hali o 10:00. Część oficjalna o godz. 11:00. Rozpoczęcie rysowania 11:20. Zakończenie o 15:00. Rysowanie z żywego modela (pozuje 100 osób). Wystawa laureatów, wręczenie nagród i katalogów z najlepszymi rysunkami po letnich wakacjach. Jurorami są wykładowcy z wyższych uczelni plastycznych. Adres: Hala MOSiR ul. Matejki 6, 41-800 Zabrze. Wystawa laureatów, wręczenie nagród i katalogów z najlepszymi rysunkami po letnich wakacjach. Serdecznie zapraszamy.
Organizacja: Liceum Plastyczne w Zabrzu ul. Sitki 55 tel. (032) 275 02 85

VI edycja Konkursu Regionalnego dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego

W tłusty czwartek, 28 lutego br. w Stajniach Książęcych odbyła się VI edycja Konkursu Regionalnego pt. "Dziedzictwo kulturowe Ziemi Pszczyńskiej na zawsze w naszej pamięci..." dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego. Organizatorem jak co roku był Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie.

W Konkursie wzięli udział przedstawiciele Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Bema w Pszczynie (II miejsce), Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli (I miejsce!) oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie (III miejsce).

W skład Szanownej Komisji weszli: Wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, Ślązaczka Roku Jadwiga Szymik z Ćwiklic, Kierownik Zespołu Małe Jankowianki Maria Bałuch, Pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Pszczynie Cezary Waluszko, Kustosz Muzeum Prasy Śląskiej Aleksander Spyra, Kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie Małgorzata Wójcik, Radny Powiatu Pszczyńskiego Marian Szwarc, proboszcz Parafii św. Jadwigi w Starej Wsi ks. Alojzy Bok, studentki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego: Natalia Kidoń, Agata Płonka, Agata Pokładnik oraz Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie Mirosława Bienioszek i Piotr Cygan.

Czytaj więcej: VI edycja Konkursu Regionalnego dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego

 • rozdanie2.JPG
 • baner-portugalia-3.JPG
 • logeko2.jpg
 • tele.JPG
 • 3maja.jpg
 • DSC_0116.JPG
 • DSC_0198.JPG
 • geodetki3.JPG