Konkurs - "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie zachęca do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie w ramach ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" 

Ładna pogoda oraz ciepłe dni zachęcają do spędzania wolnego czasu na powietrzu, jak również do rekreacji w wodzie i nad wodą. W takim okresie dochodzi niestety do większej liczby utonięć. Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą funkcjonariusze Biura Prewencji Komendy Głównej Policji promowali akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas imprez plenerowych towarzyszących zmaganiom policyjnych wodniaków w Trzebnicy i we Wrocławiu, rozmawiając z dziećmi, młodzieżą oraz ich opiekunami o zagrożeniach związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznego wypoczynku.

Jednym z elementów akcji jest projektowany konkurs dla dzieci i młodzieży polegający na przygotowaniu spotu filmowego, trwającego 30-60 sekund i promującego bezpieczne przebywanie nad wodą pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie który trwać będzie od 1 czerwca br., udział wziąć mogą zespoły liczące do 5 osób w wieku do 18 lat pod opieką dorosłego opiekuna.

Prace konkursowe można przesyłać na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK” do dnia 10 września 2019 r. Więcej informacji na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda

Czytaj więcej: Konkurs - "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Konkurs fotograficzny "Polska smakuje"

Zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym pt. "Polska smakuje"

którego organizatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Nabór zdjęć trwa do 24 czerwca i podobnie jak w zeszłym roku będzie odbywał się za pośrednictwem formularza: http://www.kowr.gov.pl/konkurs

Gorąco zachęcam do udziału w konkursie

Regulamin konkursu możesz przeczytać TUTAJ

 

Ogólnopolski Turniej Klas o Profilu Mundurowym

11 kwietnia w Dąbrowie Górniczej odbyła się VIII edycja turnieju, którego organizatorem było Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB. W tym roku uczniowie klas mundurowych zmierzyli się z testem wiedzy oraz Masakratorem. Bieg - ok. 6 km, lodowata woda i kilkanaście przeszkód. Takie atrakcje czekały na uczestników, wśród których znalazł się Michał Przybyła (2 Loa) i Radosław Pławecki (3 LO). Gratulacje dla chłopaków za walkę. Na blisko 100 uczestników Masakratora, Michał zajął 11 miejsce. Mimo problemów zdrowotnych, postanowił walczyć, dlatego też tytuł Najbardziej Walecznego Zawodnika Turnieju, przypadł w udziale właśnie jemu. Radek chciał sprawdzić siebie i zrobił to. Pokonał całą trasę. "Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!!!"

Ratowanie - to wyzwanie! Jesteśmy w tym najlepsi!

9 kwietnia br dwie drużyny klas mundurowych będących uczestnikami zajęć POPP w składzie: I. Tycjan Stachowicz, Michał Przybyła, Mateusz Kost (2 loa) oraz II. Radosław Pławecki (3 LO), Anna Antosz (2 loa), Kinga Witala (1 Tge) wystartowały w konkursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej – „I Ty możesz zostać ratownikiem”.  
Wszystkie zadania odbyły się przy panikujących i przeszkadzających pozorantach. Trzeba przyznać, iż poziom wiedzy naszych uczniów z zakresu I pomocy i elementów ratownictwa medycznego, jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu osiągnęliśmy ogromny sukces jakim jest zdobycie I miejsca przez Radka, Anię i KingęDrużyna chłopaków uplasowała się na miejscu 7 - niestety pomiar RKO i duża rozbieżność punktów w tym zadaniu, odebrała im szansę na podium, ale to nimi zachwycali się ratownicy medyczni będący sędziami zadań.
Od organizatorów usłyszeliśmy słowa uznania za poziom wiedzy i umiejętności, który został zaprezentowany.

W tym roku trzeba było odpowiedzieć na wylosowane pytanie teoretyczne oraz należało wykonać 5 zadań praktycznych:
- ratowanie kobiety ciężarnej nieprzytomnej, nieoddychającej - wykorzystanie AED
– pomoc poszkodowanej, która została potrącona przez samochód i jest nieprzytomna - uraz kręgosłupa
– ratunek dla niemowlęcia, które się zadławiło, a także udzielenie 5 odpowiedzi na pytania dotyczące ratowania niemowląt i dzieci
- bandażowanie
- pomiar skuteczności resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Czytaj więcej: Ratowanie - to wyzwanie! Jesteśmy w tym najlepsi!

Poszukiwani muzycy, sportowcy, tancerze chętni do bezpłatnego występu podczas festiwalu rysowania

22. Międzynarodowy Festiwal Rysowania - 31 maja (piątek) Zabrze 

Wszyscy chętni do udziału w festiwalu (bez ograniczeń wiekowych i ilościowych) przyjeżdżają na koszt własny (wstęp na halę 5zł). Należy mieć swoje przybory i materiały do rysowania (sposób rysowania: sztaluga, podpórka, bezpośrednio na podłodze). Materiały takie jak brystol, ołówki itp. będzie można zakupić na miejscu. Dostępne będzie również stoisko gastronomiczne, na którym będzie można zakupić ciepłe posiłki i napoje.

Festiwal odbędzie się 31 maja 2019 (piątek). Otwarcie hali o 10:00. Część oficjalna o godz. 11:00. Rozpoczęcie rysowania 11:20. Zakończenie o 15:00. Rysowanie z żywego modela (pozuje 100 osób). Wystawa laureatów, wręczenie nagród i katalogów z najlepszymi rysunkami po letnich wakacjach. Jurorami są wykładowcy z wyższych uczelni plastycznych. Adres: Hala MOSiR ul. Matejki 6, 41-800 Zabrze. Wystawa laureatów, wręczenie nagród i katalogów z najlepszymi rysunkami po letnich wakacjach. Serdecznie zapraszamy.
Organizacja: Liceum Plastyczne w Zabrzu ul. Sitki 55 tel. (032) 275 02 85

VI edycja Konkursu Regionalnego dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego

W tłusty czwartek, 28 lutego br. w Stajniach Książęcych odbyła się VI edycja Konkursu Regionalnego pt. "Dziedzictwo kulturowe Ziemi Pszczyńskiej na zawsze w naszej pamięci..." dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego. Organizatorem jak co roku był Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie.

W Konkursie wzięli udział przedstawiciele Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Bema w Pszczynie (II miejsce), Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli (I miejsce!) oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie (III miejsce).

W skład Szanownej Komisji weszli: Wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, Ślązaczka Roku Jadwiga Szymik z Ćwiklic, Kierownik Zespołu Małe Jankowianki Maria Bałuch, Pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Pszczynie Cezary Waluszko, Kustosz Muzeum Prasy Śląskiej Aleksander Spyra, Kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie Małgorzata Wójcik, Radny Powiatu Pszczyńskiego Marian Szwarc, proboszcz Parafii św. Jadwigi w Starej Wsi ks. Alojzy Bok, studentki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego: Natalia Kidoń, Agata Płonka, Agata Pokładnik oraz Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie Mirosława Bienioszek i Piotr Cygan.

Czytaj więcej: VI edycja Konkursu Regionalnego dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego

Powiatowy Konkurs Ekologiczny

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie zaprasza do konkursu na komiks pod hasłem "Świat zadymiony nie ma dobrej strony".
Tematem konkursu są zagadnienia związane z zanieczyszczeniami i ochrona powietrza oraz przeciwdziałanie tzw. "niskiej emisji".
Komiks powinien nawiązywać do źródeł i przyczyn zanieczyszczeń powietrza, a także do pojęcia "niska emisja".

 

Małopolskimi Szlakami – mundurowi na podium po rywalizacji w grze terenowej

18 grudnia grupa uczniów z klas mundurowych, będący uczestnikami zajęć Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, wystartowała w zawodach – paragrafowanej grze terenowej „Małopolskim Szlakiem Karmelitów Bosych". Limit czasowy stanowił 6 godzin. W tym czasie mieli do pokonania około 14 km w pięknej zimowej scenerii. Największe znaczenie miał jednak nie czas a podanie poprawnego kodu. Uczestnicy otrzymują kod po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co mieli okazję zobaczyć podczas swojej wędrówki. Do rywalizacji stanęło aż 7 dwuosobowych drużyn z PZS nr 2. Udało się opanować prawie całe podium, gdyż I miejsce zajęły Julia Tomala i Nikola Kolon, a II miejsce Paulina Gandyk i Filip Zoń.

Zagraniczne praktyki rolnicze - złóż wniosek i wyjedź do Niemiec na trzymiesięczny staż

Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w kolejnym programie, który umożliwia uczniom kształcącym się w kierunku rolniczym, wyjazd na trzymiesięczny staż w Niemczech. Obecnie prowadzony jest nabór na wyjazd w okresie lipiec – wrzesień 2019 roku. Staże zawodowe organizowane są w nowoczesnych gospodarstwach rolnych na terenie landu Dolna Saksonia. 

Kandydat na stażystę powinien spełniać następujące warunki:

1. Mieć ukończone – do momentu wyjazdu – 18 lat;
2. Wskazane jest posiadanie prawa jazdy – chłopcy: kategorii B i T, dziewczęta: kategorii B;
3. Znać język niemiecki w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się;
4. Wywodzić się z gospodarstwa rolnego;
5. Zaliczyć rozmowę kwalifikacyjną w języku niemieckim – dotyczy doboru właściwego gospodarstwa stażowego;
6. Przedstawić zaświadczenie od lekarza, że stan zdrowia zezwala na odbycie stażu zawodowego – zaświadczenie będzie wymagane od osób, które zakwalifikują się na praktykę.

Więcej informacji w dalszej części artykułu.

Czytaj więcej: Zagraniczne praktyki rolnicze - złóż wniosek i wyjedź do Niemiec na trzymiesięczny staż

Moja walka ze smogiem. Smog w reportażu, plakacie i filmie

17 grudnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach rozstrzygnięto konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Moja walka ze smogiem”. W konkursie wzięli udział również uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Kacper Kania zdobył III miejsce w kategorii film. Aleksandra Pławecka otrzymała wyróżnienie za plakat, a Agnieszka Kurzawa za reportaż. Nagrody wręczała Urszula Bauer, kurator oświaty.

Autorzy najlepszych prac mogli liczyć na wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Jury oceniło 73 prace uczniów z całego województwa. Konkurs miał bezpośredni związek ze szczytem klimatycznym. Celem konkursu, było promowanie wśród młodych ludzi postaw proekologicznych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła europosłanka Jadwiga Wiśniewska. 

  • baner-portugalia-3.JPG
  • DSC_0116.JPG
  • DSC_0198.JPG
  • logeko2.jpg
  • rozdanie2.JPG
  • 3maja.jpg
  • geodetki3.JPG
  • tele.JPG