VI edycja Konkursu Regionalnego dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego

W tłusty czwartek, 28 lutego br. w Stajniach Książęcych odbyła się VI edycja Konkursu Regionalnego pt. "Dziedzictwo kulturowe Ziemi Pszczyńskiej na zawsze w naszej pamięci..." dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego. Organizatorem jak co roku był Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie.

W Konkursie wzięli udział przedstawiciele Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Bema w Pszczynie (II miejsce), Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli (I miejsce!) oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie (III miejsce).

W skład Szanownej Komisji weszli: Wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, Ślązaczka Roku Jadwiga Szymik z Ćwiklic, Kierownik Zespołu Małe Jankowianki Maria Bałuch, Pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Pszczynie Cezary Waluszko, Kustosz Muzeum Prasy Śląskiej Aleksander Spyra, Kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie Małgorzata Wójcik, Radny Powiatu Pszczyńskiego Marian Szwarc, proboszcz Parafii św. Jadwigi w Starej Wsi ks. Alojzy Bok, studentki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego: Natalia Kidoń, Agata Płonka, Agata Pokładnik oraz Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie Mirosława Bienioszek i Piotr Cygan.

Czytaj więcej: VI edycja Konkursu Regionalnego dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu pszczyńskiego

Powiatowy Konkurs Ekologiczny

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie zaprasza do konkursu na komiks pod hasłem "Świat zadymiony nie ma dobrej strony".
Tematem konkursu są zagadnienia związane z zanieczyszczeniami i ochrona powietrza oraz przeciwdziałanie tzw. "niskiej emisji".
Komiks powinien nawiązywać do źródeł i przyczyn zanieczyszczeń powietrza, a także do pojęcia "niska emisja".

 

Małopolskimi Szlakami – mundurowi na podium po rywalizacji w grze terenowej

18 grudnia grupa uczniów z klas mundurowych, będący uczestnikami zajęć Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, wystartowała w zawodach – paragrafowanej grze terenowej „Małopolskim Szlakiem Karmelitów Bosych". Limit czasowy stanowił 6 godzin. W tym czasie mieli do pokonania około 14 km w pięknej zimowej scenerii. Największe znaczenie miał jednak nie czas a podanie poprawnego kodu. Uczestnicy otrzymują kod po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co mieli okazję zobaczyć podczas swojej wędrówki. Do rywalizacji stanęło aż 7 dwuosobowych drużyn z PZS nr 2. Udało się opanować prawie całe podium, gdyż I miejsce zajęły Julia Tomala i Nikola Kolon, a II miejsce Paulina Gandyk i Filip Zoń.

Zagraniczne praktyki rolnicze - złóż wniosek i wyjedź do Niemiec na trzymiesięczny staż

Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w kolejnym programie, który umożliwia uczniom kształcącym się w kierunku rolniczym, wyjazd na trzymiesięczny staż w Niemczech. Obecnie prowadzony jest nabór na wyjazd w okresie lipiec – wrzesień 2019 roku. Staże zawodowe organizowane są w nowoczesnych gospodarstwach rolnych na terenie landu Dolna Saksonia. 

Kandydat na stażystę powinien spełniać następujące warunki:

1. Mieć ukończone – do momentu wyjazdu – 18 lat;
2. Wskazane jest posiadanie prawa jazdy – chłopcy: kategorii B i T, dziewczęta: kategorii B;
3. Znać język niemiecki w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się;
4. Wywodzić się z gospodarstwa rolnego;
5. Zaliczyć rozmowę kwalifikacyjną w języku niemieckim – dotyczy doboru właściwego gospodarstwa stażowego;
6. Przedstawić zaświadczenie od lekarza, że stan zdrowia zezwala na odbycie stażu zawodowego – zaświadczenie będzie wymagane od osób, które zakwalifikują się na praktykę.

Więcej informacji w dalszej części artykułu.

Czytaj więcej: Zagraniczne praktyki rolnicze - złóż wniosek i wyjedź do Niemiec na trzymiesięczny staż

Moja walka ze smogiem. Smog w reportażu, plakacie i filmie

17 grudnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach rozstrzygnięto konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Moja walka ze smogiem”. W konkursie wzięli udział również uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Kacper Kania zdobył III miejsce w kategorii film. Aleksandra Pławecka otrzymała wyróżnienie za plakat, a Agnieszka Kurzawa za reportaż. Nagrody wręczała Urszula Bauer, kurator oświaty.

Autorzy najlepszych prac mogli liczyć na wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Jury oceniło 73 prace uczniów z całego województwa. Konkurs miał bezpośredni związek ze szczytem klimatycznym. Celem konkursu, było promowanie wśród młodych ludzi postaw proekologicznych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła europosłanka Jadwiga Wiśniewska. 

Mikołajkowy Turniej Strzelecki

11 grudnia uczniowie klas mundurowych: Paulina Gandyk, Małgorzata Rychlik (1loa) i Michał Przybyła (2loa) wystartowali w Mikołajkowym Turnieju Strzeleckim w ramach Bielskiej Ligii Strzeleckiej. Drużynowo "wystrzelali" II miejsce uzyskując w dwóch konkurencjach: pneumatyk i KBKS - 206 pkt. Indywidualnie Michał Przybyła zajął II miejsce w pneumatyku, uzyskując taką samą liczbę punktów co zwyciężczyni, lecz o rozstrzygnięciu zadecydował strzał bliżej środka tarczy.

Powiatowe mistrzostwa w pływaniu w PZS nr 2

19.11.2018 na naszym basenie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w pływaniu. W zawodach wzięło udział 50 zawodników z następujących szkół : LO 1 Pszczyna, LO 3 Pszczyna, LO Gilowice , PZS nr 2 Pszczyna. Pływacy rywalizowali ze sobą oddzielnie w kategorii dziewcząt i chłopców na następujących dystansach: 50 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym, 50 m stylem klasycznym oraz w sztafecie 4 X 50 m stylem dowolnym.

Reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w składzie: Wiktoria Głąb ( kl. IV Tth ), Weronika Kołecka ( kl. II Tb ), Marta Kotwasińska ( kl. III Tle ), Martyna Pudełko ( kl.I Thl ), Kasia Folek ( kl. IThl ), Lidia Szendera ( Kl. I thl ), Michał Pniok ( kl.II Tme ), Błażej Zawisza ( kl. II The ), Dominik Pala ( kl. II LOa ), Dawid Waleczek ( kl. II Tbo ), Jan Filipowski ( kl. II Tżr ). Dziewczęta wywalczyły IV miejsce w powiecie a chłopcy zdobywając III miejsce uzyskali awans do eliminacji rejonowychSzczegółowe wyniki znajdują się w dalszej części artykułu.

Czytaj więcej: Powiatowe mistrzostwa w pływaniu w PZS nr 2

Drużyna z PZS nr 2 zwyciężyła w walce na argumenty!

Sześć drużyn ze szkół ponadpodstawowych z powiatu pszczyńskiego spierało się na argumenty w I Pszczyńskim Turnieju Debat Ekologicznych, zorganizowanym przez kampanię społeczną Nie Dokarmiaj Smoga.

Pierwsza część turnieju odbyła się w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie. Do rywalizacji na argumenty przystąpiły czteroosobowe drużyny z PZS nr 1, PZS nr 2 z Pszczyny, III LO z Pszczyny, ZSZiO w Woli oraz z LO w Gilowicach. Zadaniem drużyn było zmierzenie się z tezami o tematyce ekologicznej i obrona swoich stanowisk. Uczniowie dyskutowali, czy postawy proekologiczne w społeczeństwie są związane z poziomem życia. W drugiej turze zmierzyli się z pytaniem, czy edukacja w dziedzinie ekologii spełnia ważną rolę w walce o czyste powietrze?

Nad poprawnym przebiegiem debat czuwali marszałkowie i sędziowie z Koła Naukowego Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Śląskiego oraz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Merytoryczne dyskusje oceniali eksperci w dziedzinie ekologii: dr hab. Edyta Sierka - prodziekan ds. Promocji i Współpracy z Otoczeniem UŚ, dr Andrzej Woźnica - dyrektor Śląskiego Centrum Wody UŚ oraz Maria Adamczyk - naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym.


Czytaj więcej: Drużyna z PZS nr 2 zwyciężyła w walce na argumenty!

Rozstrzygnięcie wewnątrzszkolnych konkursów z okazji Święta Niepodległości

Z radością informujemy, że w konkursie na wiersz "Kiedy myślę ojczyzna" wyróżniliśmy utwory dwóch uczennic. Laureatkami zostały:

I miejsce
Natalia Klima z klasy 2 Lob

II miejsce
Karolina Mańka z klasy 1 LOb

W konkursie na plakat-kolaż "Moja ojczyzna - moja duma" nagrodę otrzymują:
Ewelina Czernik i Zuzanna Paszyna z klasy 1 Thl

Gratulujemy Wam sukcesu!
Nagrody w konkursie wręczone zostaną podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego.
Serdecznie dziękujemy za włączenie się w szereg wewnątrzszkolnych konkursów, ogłoszonych w ramach obchodów 100-lecia Wolności naszej Ojczyzny.

Kacper Dzida nagrodzony w konkursie "Praktyka i Bezpieczeństwo w Rolnictwie

W dniu 6 listopada 2018 r. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie, wzięli udział w IV edycji konkursu „Praktyka i Bezpieczeństwo w Rolnictwie”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu, pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Indywidualną nagrodę w konkursie zdobył uczeń PZS nr 2 Kacper Dzida, który wykazał się wyjątkową sprawnością jazdy ładowarką przegubową.

Konkurs obejmował zagadnienia związane z eksploatacją maszyn i urządzeń rolniczych oraz bezpieczeństwem i higieną pracy, a także promował zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas poruszaniu się ciągnikami i maszynami rolniczymi. Do rywalizacji przystąpiło 10 drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne kształcące w kierunkach rolniczych. Uczniowie Szymon Filipczyk oraz Kacper Dzida rywalizowali ze swoimi rówieśnikami w pięciu konkurencjach obejmujących test teoretyczny oraz wykonanie zadań praktycznych związanych z jazdą sprawnościową ciągnikiem z przyczepą, użytkowanie i obsługę wózka widłowego, jazdę sprawnościową ciągnikiem z wałem uprawowym oraz jazdę sprawnościową ładowarką przegubową.

Czytaj więcej: Kacper Dzida nagrodzony w konkursie "Praktyka i Bezpieczeństwo w Rolnictwie

  • tele.JPG
  • 3maja.jpg
  • DSC_0116.JPG
  • rozdanie2.JPG
  • baner-portugalia-3.JPG
  • geodetki3.JPG
  • logeko2.jpg
  • DSC_0198.JPG