Historia sportu w szkole

Historia sportu w szkole

HISTORIA SPORTU W SZKOLE

Od początku istnienia szkoły sport odgrywał istotną rolę w jej życiu. Rozpoczął się rozwijać pod opieką mgr Rafała Bartyzela. Mimo braku bazy sportowej, uzyskiwano dobre wyniki. Duże sukcesy w lekkoatletyce mieli następujący uczniowie: Jacek Szymański, Leon Spyra, Krzysztof Balsamski, Tadeusz Wybraniec, Michał Konwiński, Marian Mrozek, Edward Marusza, Zdzisław Korfel, Jan Goj.


W latach 1968 i 1969 młodzież osiągała sukcesy na szczeblu powiatu: w pływaniu, biegach przełajowych, lekkoatletyce.

W roku szkolnym 1972/73 pod kierunkiem mgr Kazimierza Płachno powołano w szkole sekcje: piłki siatkowej dziewcząt (skład: Urszula Kuś, Róża Wiera, Halina Ząbek, Anna Zyga, Elżbieta Kotas, Anna Schimpel, Marta Welcher, Lucyna Becher, Maria Pezdek) oraz piłki siatkowej chłopców (skład: Krzysztof Kłaptocz, Krzysztof Piecha, Bogdan Dubiel, Piotr Pająk, Marian Pietryja, Bogusław Zalewski, Stefan Jaskółowski, Zbigniew Cichoń, Stanisław Pastuszka, Narcyz Zamysłowski), LA dziewcząt i chłopców, piłki koszykowej chłopców.


Sukcesy uzyskane w latach 1973-75II miejsce w województwie w biegach przełajowych
- Mistrzostwo Szkół Rolniczych w piłce siatkowej dziewcząt
- I miejsce w piłce siatkowej dziewcząt w spartakiadzie 30-lecia
- IV miejsce w województwie katowickim w koszykówce chłopców
- IV miejsce w Mistrzostwach Szkół Rolniczych w koszykówce chłopców
- II miejsce w strefowych Mistrzostwach Polski w piłce siatkowej dziewcząt
- Mistrzostwo LZS Szkół Rolniczych
- IV miejsce w Centralnych Igrzyskach Młodzieży Szkół Rolniczych
Skład drużny : Bożena Skapczyk, Marta Welchar, Halina Ząbek, Maria Pezdek, Róża Wiera, Barbara Pitlok, Lidia Wyrobek, Zofia Kurzyca.

W roku 1976 pod kierunkiem trenera Zbigniewa Molendy, zaczęła pracować sekcja łucznictwa w składzie: Barbara Klupa, Lidia Grzybek, Helena Grygierzec, Grażyna Sobańska, Renata Skrzypiec, Joanna Gałuszka, Anna Mika, Roman Wyrobek, Mariusz Grzywa, Grzegorz Duranek, Mirosław Wardas, Roman Faruga, Bernard Witosz, Kazimierz Bajgiert, Marek Konieczny, Zbigniew Budny, Janusz Ryguła, Zygmunt Żemła,Wiesław Bejda.


Osiągnięcia sportowe :
- IV miejsce na Centralnych Igrzyskach Szkół Roniczych
- I miejsce w Wojewódzkiej Spartakiadzie w roku 1978
- awans do II ligi w roku 1980

Osiągnięcia sportowe uzyskane w latach 1976-1996 przez drużynę piłki siatkowej dziewcząt pod opieką trenera mgr Kazimierza Płachno:


CENTRALNE IGRZYSKA SZKÓŁ ROLNICZYCH
- 1977 – złoty medal w Bydgoszczy
- 1979 – brązowy medal w Koszalinie
- 1981 - złoty medal w Poznaniu
Skład drużyny : Barbara Pitlok, Jolanta Kolasa, Izabela Jacek, Ewa Kotas, Bożena Pagacz, Lidia Wyrobek, Anna Maksymowicz, Stanisława Łepko, Barbara Świerkot, Anna Magulska


- 1983 - złoty medal w Łodzi
Skład drużyny : Anna Magulska, Katarzyna Wieczorek, Sylwia Ciołkowska, Iwona Kłoda, Beata Foltyn, Ewa Kotas, Grażyna Strzop, Izabela Jacek, Barbara Świerkot, Joanna Kędzior, Beata Sabela


- 1985 - złoty medal w Białystoku
Skład drużyny : Alicja Michniok, Katarzyna Wieczorek, Urszula Tomczyk, Joanna Świerkot, Janina Pisarek, Beata Foltyn, Joanna Maksymowicz, Iwona Kłoda, Iwona Rolska.


- 1987 - srebrny medal w Krakowie
- 1991 – złoty medal w Lublinie
- 1993 - brązowy medal w Piłe
- 1995 - brązowy medal w Suwałkach
Skład drużyny: Ktarzyna Wiśniewska, Agnieszka Gibaszek, Joanna Wirth, Agnieszka Chowaniak, Małgorzata Chowaniak, Sylwia Larysz, Anna Helik, Ewalina Salamon, Ewelina Jacek, Joanna Litwińska.


Inne osiągnięcia drużyny siatkarskiej dziewcząt:
- 1977 – Mistrzostwo Polski Juniorek w Łodzi
skład drużyny : Lidia Pałka, Małgorzata Klepek, Stanisława Łepko, Małgorzata Dymańska, Barbara Pitlok, Bożena Pagacz, Iwona Bartykowska, Renata Nowak,
- 1979 – półfinały na Spartakiadzie Młodzieży w Aleksandrowie
- 1980 – Mistrzostwo Polski juniorek na Spartakiadzie Młodzieży w Dębicy
- 1985 - Mistrzostwo Polski juniorek na Spartakiadzie Młodzieży w Słupsku
- 1988 – Finał na Centralnej Spartakiadzie Młodzieży w Olsztynie

Drużyna piłki siatkowej dziewcząt pod kierunkiem trenera mgr Kazimierza Płachno wywalczyła również awans do II ligi Siatkówki Kobiet w latach : 1981, 1989, 2002, 2003. Osiągała znaczące sukcesy w Interlidze Polsko- Czeskiej zdobywając:

- I miejsce w latach: 1978, 1979, 1994, 1995, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004
- II miejsce w latach : 1986,1996,1997

Do sukcesów siatkarskich dołączyła także drużyna siatkówki męskiej zdobywając w latach 90-tych Mistrzostwo Województwa Katowickiego Szkół Rolniczych oraz Mistrzostwo LZS.

Nasza młodzież reprezentowała również szkołę w pływaniu osiągając liczne sukcesy :

- II miejsce w II Mistrzostwach Polski Szkół Rolniczych w roku 1995
skład drużyny: Sylwia Szczygieł, Wioletta Pala, Barbara Szombera, Danuta Szafron, Agnieszka Niewdana, Przemysław Bilek


- II miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Szkół Rolniczych w kategorii chłopców w roku 1997
- I miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Szkół Rolniczych w kategorii dziewcząt w roku 1997
- IV miejsce w I Ogólnopolskich Igrzyskach LZS i Mieszkańców Wsi w roku 1997
skład drużyny : Izabela Misik, Wioletta Skrzeczkowska, Ewa Kisielowska, Wioletta Pala, Krystyna Żołna, Aleksandra Blaut, Leszek Kozielski, Rafał Borowski, Bartek Król, Marcin Seredyński, Mariusz Kloc


- Finał Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w roku1998
- III miejsce w punktacji drużynowej w Mistrzostwach Szkół Rolniczych w roku 2000

Do roku szkolnego 2006/7 młodzież ZSR brała udział w Centralnych Igrzyskach LZS Młodzieży Szkół Rolniczych reprezentując szkołę w różnych dyscyplinach sportowych.
Największe osiągnięcia to:

- Mistrzostwo Polski w siatkówce dziewcząt w roku 2003
Skład drużyny : Anna Wrocławek, Anna Duży, Ewa Bastek, Dorota Paszek, Katarzyna Olek, Justyna Grabowska, Justyna Świerkot, Sylwia Żymańczyk, Anna Brudny, Joanna Domek, Monika Obrębska, Marta Szlęzak, Żaneta Chudzińska, Anna Stolarz,

- V-ce Mistrzostwo Polski w siatkówce dziewcząt w roku 2007
Skład drużyny : Chłopecka Joanna, Dziadosz Dagmara, Książkiewicz Anna, Plewniok Agnieszka, Rubin Dominika, Wożniak Kinga, Bąk Magdalena, Frydrych Sonia, Janota Magdalena, Kajda Paulina, Kapias Agata, Losoń Marta, Masternak Barbara, Mączewska Joanna, Pala Daria, Radwan Agnieszka, Żmija Sabina, Pabian Patrycja, Zackiewicz Katarzyna

- IV miejsce w finale w siatkówce dziewcząt w roku 2005
Skład drużyny : Marta Losoń, Joanna Mączewska, Daria Pala, Paulina Kajda, Sabina Żmija, Barbara Masternak, Magdalena Janota, Agata Kapias, Dagmara Dziadosz, Agnieszka Radwan, Dominika Rubin, Sabina Papała, Agnieszka Plewniak, Sonia Frydrych, Magdalena Bąk, Anna Bąk

- II miejsce w ćwierćfinale w siatkówce chłopców w roku 2005
Skład drużyny : Marek Moch, Jarosław Płachno, Adam Folwarczny, Szymon Skrzypiec, Wojciech Widawski, Błażej Jany, Błażej Moroń, Rafał Bogacz, Maciej Musioł

- III miejsce w ćwierćfinale w piłce ręcznej chłopców w roku 2003
Skład drużyny: TomaszTomanek, Leszek Zając, Tomasz Piszczek, Wojciech Bałuch, Bogusław Szafron, Sławomir Szymoszek, Łukasz Praciak, Adam Wojciech, Marcin Pękała, Ryszard Szafron, Sławomir Zach, Tomasz Kania, Przemysław Dziadek,

- III miejsce w ćwierćfinale w koszykówce chłopców w roku 2007
Skład drużyny : Tomasz Kaptur, Tomasz Michniok, Paweł Pala, Wojciech Wojtala, Krzysztof Kleban, Mateusz Krakowski, Maciej Cholewa, Mateusz Kubik, Kamil Nożyński, Samuel Manotong, Grzegorz Kozik, Adam Dworok, Dariusz Kloc.

- IV miejsce w ćwierćfinale w koszykówce dziewcząt w roku 2003
Skład drużyny: Renata Kokot, Magda Walusza, Agnieszka Adaszyńska, Sabina Krawczyk, Gabriela Żur , Katarzyna Przewożnik, Aneta Słońska, Barbara Król, Anna Jurczyga, Ewa Sojka.

- IV miejsce w ćwierćfinale w koszykówce chłopców w roku 2003
Skład drużyny : Marcin Pękała, Szymon Skrzypiec, Tomasz Tomanek, Michał Lampart, Dawid Mazur, Piotr Jończyk, Marcin Skaźnik, Łukasz Witosz, Sławomir Zach, Leszek Zając, Łukasz Praciak, Tomasz Tadeusiak

- IV miejsce w ćwierćfinale wojewódzkim Szkół Rolniczych w tenisie stołowym
Indywidualnie II miejsce w województwie zajął Marcin Grajcarek

Od wielu lat ,w ramach Szkolnego Związku Sportowego szkoła bierze czynny udział w ogólnopolskiej rywalizacji sportowej szkół ponadgimnazjalnych
Największe osiagnięcia to:

- IV miejsce w finale wojewódzkim w piłce siatkowej dziewcząt w roku 2006
Skład drużyny : Sabina Papała, Dominika Rubin, Sabina Paszek, Daria Pala, Sabina Żmija, Barbara Masternak, Paulina Kajda, Agata Kapias, Magda Janota, Joanna Mączewska, Bąk Magdalena,Sonia Frydrych, Agnieszka Radwan, Bąk Anna

- II miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce ręcznej dziewcząt w roku 2006
Skład drużyny : Dagmara Dziadosz, Judyta Nitka, Magda Janota, Sabina Żmija, Dominika Rubin, Agnieszka Radwan, Daria Pala, Paulina Kajda, Anna Cofała, Joanna Mączewska, Marta Losoń

- II miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce nożnej chłopców w roku 2011
Skład drużyny: Adam Cholewa, Bartosz Kumor, Mariusz Król, Dawid Ogierman, Kiecok Jakub, Łukasz Szmak, Przemysław Rozmus, Mateusz Mąka, Artur Żelazo, Adrian Szymlak, Mateusz Kraus, Radosław Chrobok, Rafał Skipioł, Artur Sikora, Szymon Kolarz, Michał Kiecok, Michał Koczy

- II miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce ręcznej chłopców w roku 2014
Skład drużyny : Marcin Śmieja, Łukasz Buczek, Marcin Myszor, Osowski Mateusz, Wojciech Janosz, Sebastian Pękała, Bartosz Duży, Maciej Francuz, Kamil Buda, Mateusz Nocoń, Arkadiusz Szkoda, Kamil Kubica, Michał Gabrysz, Jakub Kumor


- III miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce siatkowej dziewcząt w roku 2002
Skaład drużny: Anna Wrocławek, Anna Duży, Ewa Bastek, Dorota Paszek, Katarzyna Olek, Justyna Grabowska, Justyna Świerkot, Sylwia Żymańczyk, Anna Brudny, Joanna Domek, Monika Obrębska, Marta Szlęzak, Żaneta Chudzińska, Anna Stolarz

- III miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce ręcznej chłopców w roku 2013

- IV miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce ręcznej dziewcząt w roku 2005, 2011, 2013, 2014

Skład drużyny 2005 : Katarzyna Przewoźnik, Dorota Jakubczyk, Dorota Ślisz, Angelina Faruga,Judyta Nitka, Dagmara Dziadosz, Magdalena Janota, Agnieszka Radwan, Paulina Kajda, Sabina Żmija, Marta Losoń


Skład drużyny 2011 : Lzabela Burejza, Agnieszka Szromek, Aneta Kapica, Monika Burek, Beata Żur, Sylwia Szyndler, Anna Nogawica, Monika Smolorz, Monika Sajdok, Agata Władarz, Joanna Kędzior, Paulina Śmieja, Klaudia Śmieja, Hanna Niedziela


Skład drużyny 2013 : Joanna Kędzior, Justyna Staszek, Angelika Wiera, Anna Sosna, Izabela Baran, Justyna Wojciechowska, Adrianna Kapica, Ola Chodzidło, Kasia Sajdok, Klaudia Lipus, Bogusława Wiera, Karina Kwas, Karolina Kawa, Marlena Szafron, Karolina Tkocz , Karolina Szczypka


Skład drużyny 2014: Angelika Wiera, Ana Sosna, Izabela baran, Marlena Szafron, Aleksandra Chodzidło, Klaudia Lipus, Karolina szczypka, Roma Barborka, Ewa Pilarz, Ewa Sosna, Magdalena Herok, Bogusława wWiera, Sandra Wołek

- IV miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce koszykowej chłopców w roku 2005
Skład drużyny : Kamil Szopa, Marcin Skaźnik, Adam Folwarczny, Wojciech Wojtala, Krzysztof Pieronkiewicz, Rafa Jabcoń, Łukasz Sokołowski, Tomasz Kaptur, Tomasz Michniok, Adam Dworniak, Paweł Pala

- V miejsce w województwie w lekkoatletyce w kategorii chłopców w roku 2015
Skład drużyny: Dominik Wojciech, Mateusz Wolny, Natan Fiedeń, Jakub Kościelny, Patryk Błaszczyk, Dominik Bam, Mateusz Kościelny, Mateusz Tomaszczyk, Patryk Sajdok, Rafał Pławecki

- VIII miejsce w województwie w sztafetowych biegach przełajowych w kategorii chłopców w roku 2005
Skład drużyny : Łukasz Pławecki, Michał Król, Marek Błażyca, Damian Moń, Sebastian Telok, Łukasz Sokołowski, Dawid Lasek, Krzysztof Fyrla, Damian Moń.

- X miejsce w województwie w lekkoatletyce w kategorii dziewcząt w roku 2006
Skład drużyny : Dominika Rubin , Patrycja Widłok , Daria Botor , Magdalena Janota , Anna Skrobol , Olimpia Myszor , Joanna Mączewska, Katarzyna Piłot , Agata Kapias, Paulina Kajda, Angelika Faruga, Sandra Kuc, Katarzyna Kostecka

Zdobyliśmy Mistrzostwo Powiatu w różnych dyscyplinach sportowych :

- w tenisie stołowym w kategorii chłopców w latach 2001, 2003, 2005, 2012, 2015, 2016
- w tenisie stołowym w kategorii dziewcząt w latach 2005,2011,2013
- w siatkówce dziewcząt w latach 2002, 2004, 2005, 2006
- w siatkówce chłopców w roku 2016
- w piłce ręcznej dziewcząt w latach 2004, 2005, 2006, 2011, 2013, 2014
- w piłce ręcznej chłopców w latach 2013,2014
- w piłce nożnej chłopców w latach 2002, 2005, 2011,2015
- w koszykówce chłopców w roku 2005
- w koszykówce dziewcząt w roku 2014
- w pływaniu w roku 2002, 2003
- w lekkoatletyce w kategorii dziewcząt w latach 2005, 2006
- w lekkoatletyce w kategorii chłopców w roku 2016
- w sztafetowych biegach przełajowych w kategorii dziewcząt w latach 2005,2006
- w sztafetowych biegach przełajowych w kategorii chłopców w roku 2005


Dużym osiągnięciem sportowym było również zdobycie II miejsca w Polsce w XXXIV Ogólnopolskimi X Międzynarodowym Rajdzie Chłopskim " Beskidy bez granic" w roku 2002.
Reprezentacja szkoły w osobach: Anna Nowak, Elżbieta Nowak, Agnieszka Falandysz, Sabina Bałuch, Monika Krzystolik, Beata Felczak, Paulina Waga, Kamil Ananicz, Mariusz Michałek, Leszek Leśnikowski wykazała się umiejętnościami z zakresu narciarstwa biegowego , alpejskiego oraz biegu terenowego.

Od roku 2012 pod opieką mgr Adama Michalika rozpoczęła swoją działalność sekcja strzelecka.
Drużyna reprezentowana jest przez uczniów klas mundurowych w składzie: Krystian Wituła , Wioletta Mazur, Arek Kownicki, Aleksandra Zwardoń, Izabela Fołta, Marcin Żelazo,Aneta Nowak, Szymon Ber. Największym osiągnięciem jest uzyskanie IV miejsca drużynowo w Lidze strzeleckiej szkół ponadgimnazjalnych w Bielsku- Białej. Czołowe miejsca zajęli : Krystian Wituła, Wioletta Mazur, Arek Konwicki.

W celu popularyzacji wśród młodzieży różnych dyscyplin sportowych oraz wyłonienia najlepszych sportowców, od wielu lat nauczyciele wf organizują Mistrzostwa Szkoły w następujących dyscyplinach: lekkoatletyka, pływanie, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy, piłka nożna, siatkówka plażowa.

W ramach działalności szkolnego koła sportowo-turystycznego organizowane są wyjazdy popularyzujące pieszą turystykę górską, narciarstwo alpejskie i snowboard oraz turystykę rowerową.

Nie byłoby sukcesów sportowych szkoły gdyby nie wielkie poświecenie trenerów, nauczycieli wf i wspaniała postawa, bardzo duże zaangażowanie i ciężka praca niektórych, wybranych uczniów.


Do grona najlepszych, wzorowych sportowców szkoły w latach 70-tych i 80-tych należą :

Krzysztof Piecha 1973/74
Halina Ząbek 1973/74
Lidia Wyrobek 1975/76 , 1976/77
Barbara Pitlok 1976/77 , 1977/78
Marta Welchar 1976/77
Joanna Musioł 1977/78
Tadeusz Hodykin 1979/80
Anna Magulska 1979/80
Gabriela Pławecka 1979/80
Izabela Jacek 1983/84
Alicja Michniok 1984/85
Katarzyna Wieczorek 1985/86

Obecnie prowadzony jest konkurs na najlepszego sportowca roku w kategorii dziewcząt i chłopców.

Mistrzowie szkoły

ROK SZKOLNY DZIEWCZĘTA CHŁOPCY
2010/11 Klaudia Śmieja Przemysław Rozmus
2011/12 Joanna Kędzior Mariusz Król
2012/13 Bogusława Wiera Łukasz Buczek
2013/14 Karolina Szczypka Sebastian Pękała
2014/15 Daria Wagstyl Paweł Zjawiński
2015/16 Karolina Pustelnik Wojciech Dragon

 

Nauczyciele wychowana fizycznego pracujący w szkole w ciągu ostatnich 70 lat

1. Rozalia Mikołajczyk ( 1947-1953 )
2. mgr Adam Święc ( 1952-1957 )
3. Janusz Józef ( 1953-1955 )
4. mgr Tadeusz Ringlewski ( 1958-1959 )
5. mgr Bronisław Oszek ( 1960-1962 )
6. mgr Tadeusz Raszka ( 1962-1965 )
7. mgr Rafał Bartyzel ( 1965-1970 )
8. mgr Maria Trela ( 1969-1979 )
9. mgr Kazimierz Płachno ( 1972- 1991 )
10. Zbigniew Molenda ( 1976-1986 )
11. mgr Zbigniew Kubica ( 1979-1981 )
12. mgr Krzysztof Piecha ( 1980-1991 )
13. mgr Piotr Chorąży ( 1981-1984 )
14. mgr Jolanta Chorąży ( 1981-1987 )
15. mgr Gabriela Czerwińska ( 1989 -
16. mgr Damian Cieszewski ( 1990-1995 )
17. mgr Bogusława Machalica ( 1991-
18. mgr Franciszek Stroński ( 1992-1993)
19. mgr Marek Nierząd ( 1992-
20. mgr Beata Wituła ( 1994-
21. mgr Henryk Kopiec ( 2000-2010 )
22. mgr Katarzyna Malik ( 2002-2003 )
23. mgr Angelika Niechwiej ( 2003-2009 )
24. mgr Paweł Szczepańczyk ( 2004-2007 )
25. mgr Aleksandra Drwięga ( 2005-2007 )
26. mgr Marta Lach ( 2010-2011 )
27. mgr Paweł Wrzeszcz ( 2003-2006 )
28. mgr Grzegorz Kosatka ( 2006-2007 )
29. mgr Adam Michalik ( 2007-
30. mgr Anna Kozińska ( 2009 -
31. mgr Alicja Chrapkiewicz ( 2009-
32. mgr Iwona Otręba ( 2010-
33. mgr Michał Puchała ( 2011-
34. mgr Mateusz Bałuch ( 2013-
35. mgr Magdalena Kocima ( 2014-
36. mgr Wojciech Bałuch ( 2016-

Opracowała: mgr Bogusława Machalica

  • 3maja.jpg
  • geodetki3.JPG
  • baner-portugalia-3.JPG
  • rozdanie2.JPG
  • tele.JPG
  • DSC_0198.JPG
  • logeko2.jpg
  • DSC_0116.JPG