REFLEKSJA NA TEMAT EKOLOGII uczniów klasy 2LOB

 


Nie trzeba sądzić, że energia jest pojęciem łatwym do zrozumienia, ani też przestarzałym. Wobec wtargnięcia tego terminu do naszego życia codziennego staramy się poznawać tę energię, zarówno ze względu na jej zdolności niszczenia, jak i wytwarzania np. elektryczności. Energia występuje w różnych postaciach i przekształcanie się jej jest wielorakie. Promieniowanie naszej gwiazdy Słońca, jest podstawą wszelkiego życia na Ziemi i początkiem wszelkich zjawisk naturalnych na niej zachodzących. Nasze rozważania dotyczą również energii specyficznie ziemskich, jak strumienie ciepła pochodzącego ze skorupy ziemskiej, wulkanów, przypływów i odpływów mórz; a także poświęcone są energii chemicznej, z której otrzymujemy prawie wszystko, ponieważ rozwój materii ożywionej jest jej bezpośrednią konsekwencją, podobnie jak znaczna część naszych środków ogrzewania i niemal wszystkie środki lokomocji. Opisujemy jeszcze niedawne zdobycze umysłu, a mianowicie wyzwolenie energii jądrowej, nie pochodzącej od promieniowania słonecznego.

Refleksja zawiera klasyfikacje logiczne przemian energii i ich wpływ na środowisko - energia zużywana powinna pochodzić właśnie ze źródeł odnawialnych ze względu na jego ochronę.



ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA ? większość wdychanego przez nas powietrza jest zanieczyszczona, a niejednokrotnie ma nawet nieprzyjemny zapach. Zanieczyszczone powietrze może powodować podrażnienie nosa i gardła, a dłuższa ekspozycja na pewne typy zanieczyszczeń może spowodować poważne zaburzenia.

Większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu pochodzi ze spalania paliw. Paliwa spalane są w procesach przemysłowych, silnikach pojazdów, piecach naszych domów, jak również przy wytwarzaniu energii elektrycznej (za wyjątkiem elektrowni atomowych). Dym i dwutlenek siarki pochodzi ze spalania węgla. Gazy te oddziałują na płuca ludzi, powodują zapalenia oskrzeli oraz inne choroby.

Smog ? wiszące nad miastem niezdrowe żółte zamglenie, składa się z wielkiej ilości drobniutkich cząstek pochodzących z dymu przemysłowych, spalin samochodowych i innych zanieczyszczających substancji. Tlenek węgla jest główną substancją trującą w spalinach pojazdów samochodowych, jego stężenie może dochodzić do niebezpiecznego pułapu w zatłoczonych miastach o dużym ruchu ulicznym. Źródła zanieczyszczenia tlenkiem węgla to: procesy przemysłowe 6,8%, spalanie paliw 10,3%, transport 70,6% i inne (w tym gospodarka odpadami, rozpylanie chemikaliami) 12,3%. Rury wydechowe pojazdów silnikowych emitują do atmosfery między innymi ołów, który stał się jedną z głównych substancji zanieczyszczających środowisko w rejonach o dużym natężeniu ruchu. Jednym z rozwiązań jest stosowanie benzyny bezołowiowej. Prawo nakazuje zakładom przemysłowym filtrować, niszczyć lub rozcieńczać szkodliwe substancje, zanim zostaną wyemitowane w powietrze.

Zanieczyszczenia wydalane do atmosfery powodują wzrost dwutlenku węgla, który uszczelniają nacieplne promieniowania Ziemi. Prowadzi to raczej do absorpcji tego promieniowania, a nie pozbywania się go w przestrzeń kosmiczną. Duża część tego absorbowanego promieniowania odbijana jest z powrotem do Ziemi, co może to powodować wzrost temperatury na powierzchni Ziemi. Jest to tak zwany efekt cieplarniany. Jedną z konsekwencji ocieplenia klimatu, wynikającego z efektu cieplarnianego może być topnienie się lodowców, to z kolei może prowadzić do podniesienia się poziomu mórz, oceanów i wielkich powodzi.

ZANIECZYSZCZENIE WÓD ? woda uważana jest za zanieczyszczoną, jeżeli ilość lub rodzaj substancji w niej zawartej mogłyby być szkodliwe dla ludzi, zwierząt, roślin lub dla środowiska naturalnego. Rzeki, morza są dawno wykorzystywane do odprowadzania ścieków, ale w przypadku wód wolniej płynących lub zbyt dużej ilości odprowadzanych ścieków niemożliwe staje się ich rozłożenie w sposób naturalny, a woda zostaje zatruta przez zarazki znajdujące się w ściekach lub przez trujące dla zwierząt i roślin substancje. Bakterie w wodzie przy użyciu tlenu, przerabiają odpady organiczne na substancje odżywcze. Nadmiar pożywienia wywołuje z kolei gwałtowny wzrost alg. W miarę jak one obumierają, zwiększa się ilość odpadów organicznych w rzece. W efekcie bakterie zużywają tak dużo tlenu do przerobienia wzrastającej ilości substancji organicznej, że ryby nie mają czym oddychać i wymierają. Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia wód są chemiczne ścieki przemysłowe odprowadzane do rzek i jezior.

Nie wiadomo, ile jeszcze ropy, gazu i węgla kryje Ziemia, ale nie ulega wątpliwości, że nieuchronnie zbliża się czas, gdy tradycyjne paliwa kopalne zostaną wyczerpane. Stanie się to za sto, może kilkadziesiąt lat. Będzie to jednoznaczne ze zniknięciem dotychczasowych źródeł energii.

Jeżeli chcemy uniknąć apokalipsy świata bez energii, to jej dotychczasowe nośniki muszą być zastąpione nowymi. Nadzieja zwłaszcza w źródłach odnawialnych, jak woda, wiatr, słońce, fale i pływy morskie, gorące źródła, biomasa.

?Polityka energetyczna dla Europy?, pierwszy tego rodzaju dokument w historii Unii Europejskiej, zakłada, że w 2020 r. 20% energii zużywanej przez państwa unijne powinno pochodzić właśnie ze źródeł odnawialnych. Jest to konieczne nie tylko z powodu wyczerpywania się paliw kopalnych, lecz ze względu na ochronę środowiska.

Na przykład węgiel, który jest jednym z ?najbrudniejszych? paliw, który jest podstawą naszej energetyki, zatruwa środowisko: elektrownia o mocy 1 GWe zużywa rocznie około 3,5 mln ton węgla kamiennego. Spalając go, pobiera z powietrza 6,5 mln ton tlenu, a w zamian emituje do środowiska 10 mln ton dwutlenku węgla, 120 tys. ton dwutlenku siarki i ponad 20 tys. ton azotów, a także duże ilości pyłów. Te ?produkty uboczne? nie są obojętne dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Dwutlenek siarki i tlenek azotu już jako kwaśne deszcze niszczą lasy i zabijają życie w zbiornikach wodnych, a dwutlenek węgla jest sprawcą efektu cieplarnianego.

Polskie elektrownie spalają rocznie aż 170 mln ton węgla. Jeżeli nie węgiel (a także nie ropa i gaz) to w zamian należy wykorzystywać odnawialne źródła energii. Od stuleci dla człowieka pracuje woda. Najpierw poruszała rzeczne młyny, a w czasach nam bliższych zaczęła napędzać turbiny elektrowni. Na świecie pracuje tysiące wodnych elektrowni.



ENERGIA PŁYWÓW jest energią powstającą podczas ruchów morza powodowanych pływami. Elektrownie pływowe budowane są jako elementy zapór w poprzek ujść rzek, gdy pływy powodują przemieszczanie się dużych ilości wody. Kanały w zaporze pozwalają wodzie przepłynąć w trakcie przypływu oraz powrócić w trakcie odpływu. Przepływ wody napędza turbiny, a te z kolei generatory do wytwarzania elektryczności. Wadą elektrowni pływowych jest fakt, że mogą one generować energię w pewnych okresach. Niedogodność ta może być częściowo przezwyciężona poprzez wykorzystywanie energii elektrycznej w okresie minimum poborowego do pompowania wody z jednej strony tamy na drugą. Woda ta może być wykorzystana w okresie szczytowego poboru energii. Zapory zwane ?barierami pływowymi? służą do ujarzmiania energii pływów. Budowane są one w poprzek estuariów rzek. Podczas przypływów i odpływów przepływająca woda napędza łopatki turbin.

Pierwszą elektrownię pływową uruchomiono w 1966 roku w Zatoce de St. Malo we Francji.

Produkcję alternatywnej energii ? z uwagi na wyczerpanie się źródeł tradycyjnej ? należy się podjąć od dziś. Jeśli chodzi o ochronę atmosfery i przeciwdziałanie zmianom klimatu, to możliwy jest już teraz sposób zmniejszania emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powodowanych przez energetykę. Otóż z inicjatywy Komisji Europejskiej rozpoczęła się akcja pod hasłem ?Ty też możesz wpłynąć na zmianę klimatu?. Chodzi o oszczędne korzystanie z energii przez każdego z nas i na co dzień! A TY jak dbasz o środowisko? Co ostatnio dla niego zrobiłeś/łaś? Nie bądź samolubem ? pomyśl!