Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie to placówka, która w ofercie liceum ogólnokształcącego posiada kierunek Pedagog społeczny z opieką socjalną. Przyszli pedagodzy, oprócz podstawowego programu kształcenia, swoją wiedzę w zakresie pedagogiki społecznej, poszerzają w praktyce poza murami szkolnymi m.in. poprzez udział w akcjach charytatywnych, happeningach, czy współpracując z wieloma instytucjami, służbami oraz placówkami edukacyjnymi, takimi jak Uniwersytet Śląski w Katowicach, Zakład Karny w Cieszynie, czy Bundesrealgymnasium Purkersdorf - placówką, która tak jak nasza szkoła uczestniczy w międzynarodowym projekcie PILGRIM.

Zasadniczym przesłaniem akcji jest wspieranie tolerancji, której w dzisiejszym, mocno rozwiniętym XXI wieku, niestety brakuje nam na co dzień. Również patrząc na współczesną Europę. Dlatego zdecydowaliśmy się przystąpić do konkursu o tytuł "Przyjaznej szkoły/placówki" organizowanego w ramach Kampanii "Razem Raźniej" przez Kuratorium Oświaty w Katowicach.

 

Poniżej kilka przykładowych akcji realizowanych przez uczniów liceum o innowacji pedagog społeczny:

  • Słoneczny Tydzień z pedagogami
    18 maja br. uczennice z klasy I LOB o innowacji pedagog społeczny pod opieką p. Natalii Ruman, przygotowały zajęcia ruchowe dla dzieci autystycznych ze Szkoły Specjalnej w Pszczynie, a także uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez p. Annę Rapior. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
  • Happening Przyjazna Szkoła
    Przed długim weekendem majowym uczennice klasy II LO o innowacji: pedagog społeczny, przeszły przez Naszą Szkołę korytarzami w cichym happeningu. Hasła na plakatach dotyczyły równości wśród Każdego, pomimo że się różnimy, każdemu należy się szacunek. Uczennice dodatkowo obwiązały usta bandażami, by zwrócić uwagę, że przede wszystkich krzywdzimy Innych wypowiadając nieprzemyślane słowa, raniąc innych.

  • Wystawa o Przyjaźni
    W głównym korytarzu naszej szkoły można obejrzeć prace uczennic z klasy I LO (innowacja: pedagog społeczny), pod tytułem "Różni, ale równi". Na sztaludze znajdują się również cytaty dotyczące niepełnosprawności.