Nasza Szkoła bierze udział w konkursie na realizację przedsięwzięcia szkolnej ścieżki spacerowo-przyrodniczej pod hasłem ?Ścieżka pozytywnej energii??, ogłoszonego w ramach Kampanii ?Dzielmy się pozytywną energią?? w roku szkolnym 2021/2022, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Uczniowie: Piotr Gruszka, Sandra Musiolik, Angelika Przystał, Bartłomiej Szojda, Zofia Wojtak i Emilia Wójcik, pod opieką pani Natalii Ruman przygotowali filmik pt. ? Łap dobrą energię?. Aby obejrzeć filmik konkursowy Kliknij tutaj.

Uczniowie od 23.03.2022 r. do 25.04.2022 r. próbowali wyszukać miejsc, które często odwiedzają, by nabyć dobrą energię oraz wyciszyć się lub spotkać ze znajomymi. Podzielili się na zespoły, które na końcu opracowały dwie mapki ścieżek, które warto pokonać w wolnym czasie na terenie miasta Pszczyna.

Uczniowie ukazali miejsca związane ze sportem, gdzie regenerują siły i polepszają swój dobrostan zdrowotny, w tym ścieżki rowerowe. Miejsca te zachwycały również swoim bogactwem przyrodniczym, w których można wyciszyć się. Były to też strefy związanie z patriotyzmem i duchowością, albo typowo emocjonalne, jak spotkania ze znajomymi.

Dnia 3 grudnia 2020 r., czyli w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, odbyła się już III Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Wzajemne ubogacanie się w relacjach. Podmiotami biorącymi udział w Konferencji byli przedstawiciele:

Międzynarodowa Federacja Wspólnot Religijnych L?Arche - Katarzyna Krzywion,
Polskie Przedszkole im. Gustawa Przeczka w Trzyńcu (Czechy) i Stowarzyszenie Rodzin Niepełnosprawnych Dzieci ?Nikdy nejsi sám? (?Nigdy nie jesteś sam?) - Renata Bongilajova,
Starostwo Powiatu Pszczyńskiego - Katarzyna Granda (Referat ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych),
Naczelnik Wydziału Oświaty w Pszczynie - Krystyna Świerkot-Żmij;
Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitarnej w Katowicach - ks. dr Krzysztof Sosna,
Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie - Dyrektor Piotr Cygan i Wicedyrektor Mirosława Bienioszek (przykład szkoły charakteryzującej się edukacją włączającą),
Warsztaty Dziennej Terapii (Ośrodek Matka Boża Różańcowa) w Starej Wsi - Dyrektor Piotr Kowalski,
Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. J. Lompy  Filia w Pszczynie,
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytet Śląski ? dr Natalia Ruman (organizator).

Konferencja miała na celu zobrazowanie działań przedstawicieli różnych dziedzin społecznych, a także ukazanie godności osób niepełnosprawnych. Swoimi refleksjami podzieliły się również uczennice klas liceum o innowacji: pedagog społeczny, które wzorcowo zaprezentowały swoje odczucia i poglądy na temat wzajemnego ubogacania się w relacjach z osobami niepełnosprawnymi:
Klasa 1LOB ? Magdalena Pala
Klasa 2LOB ? Martyna Achtelik i Marta Wąsik
Klasa 2LOD ? Eliza, Emilia i Julia Utrata, Sandra Szłapa.

Bardzo serdecznie dziękujemy Wszystkim Uczestnikom za połączenie się i spotkanie, które podkreśliło ważność tej tematyki i wskazało, że w każdym kraju jest rozpowszechniona pomoc i potrzeba wzajemnej integracji.
Pointą Konferencji były słowa z piosenki ?Zobacz we mnie człowieka? Stanisława Soyki:
?(?)Różne różnice, różnorodne jedno
A każdy jest ważny, unikalny
Każdy człowiek to jest niepojęte sedno?.

Jak co roku zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie Papieskim. Prace w obu kategoriach należy złożyć podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą do pani Natalii Ruman, w terminie do 2 października 2020 r.

Uczniowie przystępujący do konkursu będą musieli zmierzyć się z dwiema kategoriami:

I KATEGORIA - QUIZ

1. W jakim wieku był Karol Wojtyła gdy stracił matkę, brata i ojca?

2. Jakie nazwisko panieńskie miała matka Karola Wojtyły?

3. Podaj dokładną datę zamachu na życie Jana Pawła II.

4. Czym zajmował się brat Papieża Edmund i jak się nazywała jego narzeczona?

5. Jak brzmi łacińska nazwa pierwszej w historii Kościoła encykliki o Bożym miłosierdziu?

6. O jakiej modlitwie Jan Paweł II powiedział: ?(?) oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa (?), jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem przez serce Jego Matki?

7. Opisz krótko na temat - Media w rodzinie ? ryzyko i bogactwo, na podstawie orędzia Jana Pawła II na XXVIII Światowy Dzień Mediów w 2004 r.

8. W którym roku napisał Jan Paweł II List do rodzin?

9. W Warszawie, na lotnisku Okęcie, dnia 2 czerwca 1979 r. Papieża Polaka przywitał podczas ceremonii prymas Polski, kardynał. Proszę podać dokładnie imię i nazwisko.

10. O której godzinie dokładnie ogłoszono wyniki wyboru dnia 16 października 1978 r. (pomocną wskazówką jest informacja, że dokonał tego kardynał Pericle Felici)?

11. Ilu Papież Polak ogłosił błogosławionych a ilu świętych?

12. Ile razy Jan Paweł II odwiedził podczas pielgrzymek USA a ile Francję?

13. O której godzinie zmarł Jan Paweł II  i jaki arcybiskup ogłosił tą smutną wiadomość?

 II KATEGORIA

Stwórz plakat z myślą św. Jana Pawła II, na którym będzie zaprezentowana symbolika przesłania (preferowany format A4).

Nagrody czekają, zapraszamy!!!

Miło nam poinformować, że Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach ogłosił wyniki archidiecezjalnego konkursu z okazji 100-lecia chrztu św. Jana Pawła II, który honorowym patronatem objął JE Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce - Eliza, Emilia i Julia Utrata, z klasy 2 LOD (pedagog społeczny)

II miejsce - Laura Kwaśny, z klasy 2 LOD (pedagog społeczny)

III miejsce - Paulina Drabczyk, z klasy 2 LOD (pedagog społeczny).

Wszystkie uczennice przygotowywały się do konkursu pod opieką pani katechetki Natalii Natalii Ruman. Podopieczne miały do wykonania: albumy, prace plastyczne, stworzenie wierszy. Trud pracy został doceniony.

Wyżej wymienione osoby otrzymały nagrody rzeczowe związane ze św. Janem Pawłem II oraz Ziemią Świętą. Dodatkowo zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali w nagrodzie bilety wstępu do Muzeum Domu Rodzinnego w Wadowicach oraz zaproszenie na wadowickie papieskie kremówki.

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY zaangażowania.

W roku szkolnym 2020/2021 odbędzie się konkurs dla klasy pierwszej Liceum o innowacji: pedagog społeczny, który będzie związany z tematyką współczesnych kierunków pedagogicznych. Uczniowie przystępujący do konkursu powinni spełnić wszystkie poniższe warunki:

- wykazać się znajomością treści artykułów:
1. Dorota Zdybel (Akademia Ignatianum w Krakowie, Wydział Pedagogiczny) Autonomia poznawcza dziecka w koncepcji Marii Montessori ? współczesne (re)interpretacje
2. Jan Żebrowski, Kodeks pedagogiczny Celestyna Freineta
3. Edyta BARTKOWIAK (Uniwersytet Zielonogórski)  Wychowanie w rodzinie według Janusza Korczaka

(UWAGA Wszystkie artykuły dostępne są również e-learningowo)

- przygotować plakat ukazujący sylwetkę (portret) wybranego pedagoga: Ellen Key, św. ks. Jan Bosko lub Rudolf Steiner

- stworzyć autorski wiersz ukazujący cechy, które powinien posiadać nauczyciel z argumentacją

Zapisy do udziału w konkursie u pani Natalii Ruman do 14 września 2020 r.

Zapraszamy!!