19 października uczniowie klas mundurowych oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie podczas warsztatów odbywających się w Powiatowym Zespole Szkół nr 2, poznali dzieje Policji okresu międzywojennego oraz tragiczne losy policjantów II Rzeczypospolitej. To spotkanie miało na celu podkreślenie znaczenia etosu zawodu policjanta, zaakcentowanie szacunku należnego mundurowi i służbie Polskiego Policjanta oraz uzmysłowienie, jak bardzo trudny los spotkał tych, którzy mundur nosili po wybuchu wojny.

Warsztaty poprowadził Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939r." w Łodzi, który z niezwykłą pasją i zaangażowaniem opowiadał o losach policjantów II Rzeczypospolitej. Przedstawił rys historyczny powstania Policji, w tym na ziemiach śląskich, obowiązujące w tamtym czasie funkcjonariuszy zasady, a także nazwiska tych policjantów, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Kalininie i pogrzebani w tzw. dołach śmierci w Miednoje.Wymieniając Ostaszków, Kalinin i Miednoje, mówił o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w bydlęcych wagonach byli transportowani do obozów NKWD, aby później zostać zamordowani strzałem w tył głowy.



Jarosław Olbrychowski wspomniał o swoim dziadku, Edwardzie Olbrychowskim - przodowniku Policji Państwowej, który zginął w 1940 roku na ?nieludzkiej ziemi?. Uzupełnieniem przekazywanych informacji były unikatowe zdjęcia i dokumenty przedstawiające m.in. wyposażenie oraz umundurowanie ówczesnych policjantów.

Na koniec spotkania głos zabrał nadkom. Krzysztof Musielak - Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP. Podziękował zgromadzonej młodzieży i policjantom za uwagę i podkreślił, jak ważne jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz przekazywanie jej najmłodszym pokoleniom. Podkreślił, że tylko kultywowanie tradycji i pełnienie służby zgodnie z zasadami etyki zawodowej mogą zbudować profesjonalną służbę na rzecz bezpieczeństwa ludzi.

Ogólnopolski program edukacyjno-historyczny OKM 1940 realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji. Jest też elementem misji rodzin policjantów II RP związanej z przywracaniem prawdy oraz kultywowaniem tradycji zawartej w sentencji ?Bóg, Honor, Ojczyzna?.
Miłym akcentem warsztatów było przekazanie Komendantowi Powiatowemu Policji w Pszczynie Certyfikatu Ambasadora OKM 1940.