Pod koniec kwietnia odbyły się warsztaty kulinarne, w których uczestniczyli uczniowie klas o profilu gastronomicznym. Prowadzącym był szef kuchni restauracji „Pocztowa44” w Gliwicach, młody pasjonat, absolwent naszej szkoły – Jan Filipowski. Uczniowie pod czujnym okiem eksperta przygotowali wykwintne i oryginalne desery:
- brownie z cremoux czekoladowym oraz sosem truskawkowym,
- bezę z chantil z białej czekolady oraz sosem z nektarynek,
- ptysie z craquelin, kremem orzechowym oraz sosem z rabarbaru.
Zwieńczeniem warsztatów była wspólna degustacja przygotowanych pyszności. Podsumowując było smacznie, wesoło, kolorowo i bardzo słodko!
Zapraszamy osoby chętne z klas żywieniowych, kucharzy na warsztaty kulinarne, które odbędą się 25 kwietnia (czwartek) o godzinie 10.00 - 14.00 w pracowni gastronomicznej. Warsztaty poprowadzi szef kuchni oraz absolwent naszej szkoły Jan Filipowski. Zapisy na warsztaty w sekretariacie.
Uczniowie klas gastronomicznych wzięli udział w kolejnej odsłonie warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez Bartka Puchałkę, szefa kuchni bielskiej restauracji ?Chopina 5?, absolwenta naszej szkoły. Tym razem szkolne pracownie gastronomiczne wypełniły aromaty i smaki Włoch. Uczestnicy warsztatów przygotowali bowiem makarony, ucząc się krok po kroku technik sporządzania ciasta, a także nadzień, sosów i innych dodatków. W efekcie powstały kulinarne dzieła sztuki, apetyczne i aromatyczne włoskie pasty: tagliatelle z sosem pomidorowym i mulami, przypominające ufo ravioli podane z krewetkami, borowikowe tortellini oraz pieczołowicie lepione agnolotti z pieczonym łososiem. Palce lizać!
Już teraz zapraszamy na kolejną edycję warsztatów
18 lutego uczniowie klasy drugiej LOa udali się na zajęcia specjalistyczne do Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Pszczynie- Łące.
Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie wzięli udział w szkoleniu w wirtualnej rzeczywistości. Nauczyli się, jak bezpiecznie usuwać azbest.
Pierwsza część kursu polegała na zajęciach z zakresu usuwania szkodliwego azbestu. - Przygotowana została mobilna pracownia, wykorzystująca technologię wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu uczestnicy mogli w bezpiecznych warunkach przećwiczyć wszystkie procedury związane z usuwaniem wyrobów azbestowych. Realizujemy zajęcia praktyczne bez konieczności narażania uczniów na kontakt z niebezpiecznym azbestem - tłumaczy Szymon Łagosz, kierownik projektu Głównego Instytutu Górnictwa. Każdy z uczestników kursu poprzez założenie specjalnych okularów VR w bezpieczny sposób mógł nauczyć się pracy z azbestem. W szkoleniu uczestniczyło 23 uczniów z trzeciej i czwartej klasy technikum budowlanego.
Czytaj więcej: Młodzież z PZS nr 2 zdobyła nowe doświadczenia i umiejętności
27.01 uczniowie klasy 1 loc wzięli udział w konferencji: "Dopalacze. Bieg do śmierci", organizowanej przez przez Komendę Powiatową Policji w Pszczynie, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Starostwo Powiatowe w Pszczynie. W sali widowiskowej PCKulu wyświetlony został spot profilaktyczny, następnie głos zabrali przedstawiciele KPP w Pszczynie oraz Starostwa Powiatowego. W roli eksperta wystąpiła również Pani Karolina Rakocz - kierownik młodzieżowego ośrodka leczenia uzależnień w Częstochowie. Wygłosiła wykład pt.: " By nie potrzebować środków zastępczych..." Ostatnim elementem konferencji było wyświetlenie filmu: "Mój piękny syn"
13 grudnia w Domu Kultury w Hałcnowie niedaleko Bielska - Białej w spektaklu Teatru Czarnego udział swój wzięły następujące uczennice: z klasy 1 LOb: Oliwia Piłatyk, Klaudia Polok, Emilia Ficek, Roksana Zoruk, Weronika Kotulska, Paulina Jaskólska, Paulina Cepok oraz z klasy III Tth Aleksandra Rapior i jej młodsza siostra z SP 2 w Pszczynie Magdalena Rapior. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy, w czasie trwającego projektu o nazwie: "Ja też potrafię" uczennice z pomocą krakowskich stypendystek przygotowały aż 4 sceny ukazujące wybrane role cyrku. W międzyczasie na trwających warsztatach tworzyły odpowiednie rekwizyty. Wychowawczyni klasy 1 LOb pani mgr Anna Pieter - Rapior chciała podziękować uczennicom za ogromne zaangażowanie w projekcie i za systematyczny udział w trwających cotygodniowych warsztatach. Ponadto, wychowawczyni jak i wszystkie uczennice dziękują Paniom stypendystkom, które aż z Krakowa po pracy przyjeżdżały do naszych uczennic do Powiatowego Zespołu Szkół.
Czytaj więcej: Spektakl Teatru Czarnego z udziałem uczennic z PZS nr 2
W minionym tygodniu uczniowie pierwszej klasy z kierunku technik reklamy, uczestniczyli w warsztatach projektowania gadżetów reklamowych, odbywających się w pracowni ceramicznej Galerii BWA w Bielsku-Białej. Warsztaty były okazją wykazania się kreatywnością i zmysłem artystycznym, a że tych cech uczniom klasy 1 tpr nie brakuje, powstały oryginalne gadżety promujące naszą szkołę.
W dniu 18.10 br. w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie odbył się pokaz murowania, przeprowadzony przez firmę Ytong, Silka dla uczniów kl. I i II Technikum o kierunku technik budownictwa. Elementy wapienno-piaskowe Silka stosowane są przede wszystkim do wznoszenia konstrukcji murowych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i inwentarskim. Produkcja z naturalnych surowców ? piasku, wapna i wody, oraz duża gęstość bloków Silka sprawiają, że charakteryzują się one szeregiem bardzo korzystnych właściwości. Bloczki Ytong z autoklawizowanego betonu komórkowego przeznaczone są do wznoszenia ścian na zaprawie do cienkich spoin lub zwykłej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z produktami i wykonawstwem powyższych materiałów. Biorąc czynny udział w pokazie.
Zapraszamy wszystkich interesujących się fotografią na plenery fotograficzne w Bieszczadach.
Chętni posiadać powinni aparat cyfrowy z możliwością manualnej regulacji ekspozycji.
Wymagana dobra kondycja, odzież i obuwie umożliwiające wędrówkę przy zmiennej pogodzie oraz w trudnych warunkach terenowych.
Termin: 14 ? 18 październik Koszt: 780 zł
Wszelkich informacji na temat wyjazdu udziela p. mgr Grzegorz Galek Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
10 maja uczniowie 1 klasy mundurowej udali się w gościnne progi przedszkola Słoneczko w Pszczynie, gdzie wzięli udział w uroczystej akademii z okazji 3 Maja. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego, odśpiewano 4 zwrotki Hymnu Narodowego. Dzieciom przekazane zostały ważne informacje o konstytucji, hymnie, fladze. Po wspaniałych recytacjach wierszy, które dzieci przygotowały, wraz z uczniami PZS nr 2 wspólnie zaśpiewali "Witaj majowa jutrzenko", "Jestem polakiem", "Płynie, Wisła płynie". Młodzież zaprezentowała mundur i musztrę indywidualną.
Dnia 26 kwietnia grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr w Pszczynie z kierunków technik żywienia i usług gastronomicznych oraz liceum o innowacji pedagog społeczny wzięła udział w wyjątkowych warsztatach kulinarnych, które odbywały się klimatycznym Zameczku Myśliwskim w Promnicach. Spotkanie odbywało się w ramach Forum Domów Historycznych pt. DOM HISTORYCZNY JAKO PRZESTRZEŃ DO TWÓRCZEJ INTERPRETACJI HISTORII, zorganizowanego przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Stowarzyszenie Genius Loci i Akademię, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Swoją obecnością zaszczycili nas utalentowani kucharze.
Kolejne piąte już warsztaty pierwszej pomocy odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piasku, a konkretnie w grupach 6 latków, w których przeprowadzone zostały ćwiczenia: RKO na manekinach, pozycja bezpieczna oraz bandażowanie misia, Scoobiego i kolegi lub koleżanki. Utrwalone zostały numery alarmowe, a szczególnie numer 112, o którym dzieci i młodzież śpiewali piosenkę. Warsztaty przygotowała i przeprowadziła z grupą młodzieży p. Alicja Chrapkiewicz nauczyciel w PZS2 i POPP w Pszczynie. Tym razem młodzież wystąpiła w składzie: Radosław Pławecki, Tycjan Stachowicz, Mateusz Kost, Michał Przybyła, Wojciech Mazur, Martyna Skrzyszowska, Paulina Gandyk i Jakub Kwoka.
Bardzo dziękujemy pani Alicji oraz młodzieży za bardzo profesjonalne szkolenie i znakomity kontakt z dziećmi. Następne warsztaty dopiero w roku szkolnym 2019/2020.
Żródło: http://www.popp.powiat.pszczyna.pl/
Stowarzyszenie: Instytut Sztuk i Sportów Walki zrzeszające Instruktorów Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki
zapraszana na bezpłatne treningi samoobrony w Powiatowym Zespole Szkół nr 1,
(sala gimnastyczna) ul. Kopernika 5, 43-200, Pszczyna.
Terminy:
26 marca (wtorek)
2 kwietnia (wtorek)
W godzinach: od 16.30 do 18.00
Program w dalszej części artykułu.
14 listopada w pracowni mechatronicznej Powiatowego Zespołu Szkół nr odbyły się warsztaty mechatroniczne dedykowane dla uczniów gimnazjów z powiatu pszczyńskiego. Tematem przewodnim były "Układy sterowania", w tym symbole w automatyce i elektrotechnice, schematy układów, czy montaż przykładowych modelina podstawie podanych schematów. Warsztaty prowadził nauczyciel mechatroniki w PZS nr 2 - Roman Grygier.
Każdego dnia możemy spotkać osoby chorujące na cukrzycę. Bardzo ważne jest trafne rozpoznanie charakterystycznych objawów dla danego typu cukrzycy, by nie ocenić ich błędnie jako stan nietrzeźwości. W piątek 26 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia działającego na rzecz pomocy nastoletnich diabetyków. Podczas pierwszej tury przeszkoleni zostali policjanci i strażnicy miejscy. W drugiej turze udział wzięli uczniowie 2 loa i 3 lo. Podczas spotkań omówione zostały rodzaje cukrzycy, charakterystyczne jej objawy, kiedy może dojść do wzrostu poziomu cukru, a kiedy do jego obniżenia oraz w jaki sposób pomóc w przypadku hiperglikemii (przecukrzenie) i hipoglikemii (niedocukrzenie). Mundurowi i uczniowie, mięli możliwość samodzielnego zbadania poziomu cukru we krwi. Dlatego reagujmy i pomagajmy! Pamiętajmy też, że w sytuacji, kiedy sami nie będziemy mogli lub nie będziemy czuli się na siłach pomóc diabetykowi, wybierzmy numer alarmowy. Wówczas taką osobą będą mogli zająć się specjaliści.
19 października uczniowie klas mundurowych oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie podczas warsztatów odbywających się w Powiatowym Zespole Szkół nr 2, poznali dzieje Policji okresu międzywojennego oraz tragiczne losy policjantów II Rzeczypospolitej. To spotkanie miało na celu podkreślenie znaczenia etosu zawodu policjanta, zaakcentowanie szacunku należnego mundurowi i służbie Polskiego Policjanta oraz uzmysłowienie, jak bardzo trudny los spotkał tych, którzy mundur nosili po wybuchu wojny.
Warsztaty poprowadził Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939r." w Łodzi, który z niezwykłą pasją i zaangażowaniem opowiadał o losach policjantów II Rzeczypospolitej. Przedstawił rys historyczny powstania Policji, w tym na ziemiach śląskich, obowiązujące w tamtym czasie funkcjonariuszy zasady, a także nazwiska tych policjantów, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Kalininie i pogrzebani w tzw. dołach śmierci w Miednoje.Wymieniając Ostaszków, Kalinin i Miednoje, mówił o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w bydlęcych wagonach byli transportowani do obozów NKWD, aby później zostać zamordowani strzałem w tył głowy.
Czytaj więcej: Warsztaty historyczne OKM 1940 ,,Ostaszków - Kalinin - Miednoje"
Uczniowski Klub Sportowo ? Turystyczny ?DIABLAK? serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach fotograficznych (szkoleniu fotograficznym). Warsztaty prowadzone będą przez wykwalifikowanych i sprawdzonych fotografów z firmy MG FOTO Marek Grucka i przeprowadzone zostaną w terminie 9-10.06.2018 r. Zajęcia każdorazowo rozpoczynają się o godz. 8:00 w budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, ul. Bogedaina 21 w Pszczynie. Koszt warsztatów 75 zł. szczegóły szkolenia i możliwość zapisania się znajdują się na stronie UKST ?DIABLAK? http://www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl/aktualnosci/2018/09_10.06.2018_warsztaty_foto_zaproszenie.php
W dniach 26-27 marca 2018 r. odbyły się warsztaty z animacji czasu wolnego, prowadzone przez Sabastiana Padulę z firmy Stageman Polska z Chorzowa. W warsztatach brali udział uczniowie z klas drugiej i trzeciej Tth (obsługi turystycznej i hotelarstwa) oraz trzeciej LO (innowacja: pedagog społeczny). Podczas szkolenia uczniowie nabyli umiejętności z: dziennych i wieczornych zajęć animacyjnych, organizacji czasu wolnego dzieci, tańca mini disco dla dzieci i tańca klubowego dla dorosłych, pracy z mikrofonem oraz zajęć wellness w animacji. Uczniowie poznali przede wszystkim specyfikę pracy animatora, którym dzięki warsztatom sami się nim stali. Na zakończenie wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z ukończonego kursu, certyfikatu, a przede wszystkim ze zdobytej wiedzy. Opiekunami spotkania byli: p. Natalia Ruman i p. Marek Nierząd.
Strona 1 z 3