12 kwietnia 2013 r. (piątek) odbyły się warsztaty ORNITOLOGICZNE w okolicach Zatora k/ Oświęcimia. W warsztatach uczestniczyło 49 uczniów z klasy I, III, IV TAK; III LOa oraz II Ti. Obserwacje ptaków wodnych w Dolinie Górnej Wisły zorganizowane były we współpracy z Pałacem Młodzieży w Katowicach oraz ze Związkiem Ornitologicznym w Bielsku Białej.
Wyposażeni w lornetki, lunety, atlasy ?Ptaki Europy? mogliśmy podziwiać osobliwości awifauny. Zaskoczyło nas to, że tak blisko Pszczyny znajduje się królestwo KARPIA, ?Żabi kraj?, a w związku z tym ogromna różnorodność gatunkowa ptactwa. To wszystko na obszarze 10 ha, w 80 kompleksach stawowych.
W każdą pierwszą sobotę i niedzielę lipca obchodzone jest tu ŚWIĘTO KARPIA, gdzie czynne są również stanowiska do obserwacji ptaków.
Są to cudowne tereny do wypoczynku. Polecamy!
?W skali kontynentu, dolina górnej Wisły jest ważnym miejscem lęgowym dla wielu rzadkich ptaków wodno-błotnych oraz jednym ze strategicznych miejsc odpoczynku podczas ich jesiennej i wiosennej wędrówki. Gatunki te przyciąga tutaj obfitość pokarmu oraz duża różnorodność miejsc do zakładania gniazd, jaką mogą znaleźć na stawach rybnych. Do przedstawicieli awifauny zagrożonej w Europie, a gniazdującej dość licznie w dolinie należą m.in.: perkoz zausznik (lęgnie się tutaj co najmniej 1% populacji europejskiej), bąk, bączek, krwawodziób, rybitwa białowąsa (najliczniejsze stanowisko w kraju), rybitwa czarna, ślepowron (prawie cała Polska populacja), rybitwa białoskrzydła, zielonka, podgorzałka (kaczka zagrożona w skali światowej) oraz podróżniczek. Większość z tych gatunków umieszczono w "Polskiej czerwonej księdze zwierząt". W sumie stwierdzono na tym obszarze, aż 308 gatunków ptaków (71% zanotowanych w Polsce) z czego 177 jest lęgowych (72% lęgowych w kraju)?.
Warsztaty finansowane były z programu edukacji ekologicznej z Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Opiekunowie: H. Stachurska , K. Szuster