W czwartek 11 października 2018 r. grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 pojechała na wycieczkę do stolicy Niemiec ? Berlina. W wyjeździe udział wzięło 59 osób, wśród których, oprócz uczniów i nauczycieli z PZS2 była również młodzież uczestnicząca w zajęciach POPP w Pszczynie. Opiekę nad grupą sprawowali: p. Beata Wituła ? kierownik i przewodnik wycieczki oraz p. Ewa Wanot i p. Joanna Grabiec - opiekunowie. Celem wycieczki było poznanie trudnej historii Niemiec, zwiedzenie miasta i obejrzenie najciekawszych zabytków. Pierwszym punktem wyjazdu była East Side Gallery, czyli najdłuższy fragmentu historycznego Muru Berlińskiego pokrytego około 106 obrazami stworzonymi przez artystów z całego świata. Następnie udaliśmy się na Alexanderplatz, w pobliżu którego znajduje się charakterystyczny Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus) oraz gotycki Kościół Mariacki - znany m.in. z monumentalnego fresku ukazującego tzw. "taniec śmierci".
Najbardziej ekscytującym momentem wycieczki był wyjazd na 368 metrową wieżę telewizyjną, z której mogliśmy podziwiać rozległą i doskonale widoczną tego dnia panoramę Berlina. To jednak nie był koniec atrakcji tego dnia. Ruszyliśmy dalej - traktem spacerowym Unter den Linden, oglądając po drodze ewangelicką Katedrę Berlińską (Berliner Dom) będącą dziełem architekta Juliusa Carla Raschdorffa z... Pszczyny !!! oraz przepiękne gmachy Uniwersytetu Humboldta.
Podczas spaceru po mieście mogliśmy zobaczyć również Neue Wache ? klasycystyczny budynek pełniący funkcję pomnikową, związaną z upamiętnieniem ofiar wojny i tyranii. Wiele wrażeń dostarczył nam przyjemny, godzinny rejs po Szprewie. Mogliśmy wtedy przede wszystkim odpocząć w ciepłym, jesiennym klimacie niemieckiej stolicy i podziwiać zmieniające widoki: imponującą dzielnicę rządową, Wyspę Muzeów...Było pięknie!
Będąc w Berlinie nie można ominąć miejsca, które jest jego najbardziej charakterystycznym symbolem, a także samych Niemiec - chodzi oczywiście o Bramę Brandenburską. To tutaj zrobiliśmy kolejne pamiątkowe zdjęcia. Duże wrażenie wywarł na nas pomnik Holocaustu poświęcony pamięci sześciu milionów żydowskich ofiar hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy. Pomnik ten składa się z 2711 betonowych bloków umieszczonych na powierzchni 19 tys. m2 .
Na zakończenie wycieczki ? jako niespodziankę - dostaliśmy czas wolny podczas Festiwalu Świateł, który cały Berlin zamieniał w wielki teatr światła i dźwięku dzięki zapierającym dech barwnym iluminacjom na wszystkich ważnych budynkach miasta. Po widowisku udaliśmy się w kilkugodzinną drogę powrotną.