W styczniu mieliśmy okazję odwiedzić piękny Kraków, gdzie w Muzeum Narodowym zobaczyliśmy kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego, artysty wielu talentów - malarza, rysownika, grafika, poety i dramatopisarza. Po raz pierwszy tak duża ilość bezcennych dzieł autora ?Wesela? jest dostępna dla zwiedzających właśnie w Krakowie, z którym Wyspiański był mocno związany.
Wystawę otwiera obraz samego twórcy ?Autoportret z żoną?. Wręcz nie mogliśmy oderwać oczu od portretów: ?Helenka z wazonem?, ?Śpiący Mietek?, ?Dziewczynka w niebieskim kapeluszu?, czy ?Macierzyństwo?. Najbardziej jednak zrobiły na nas wrażenie monumentalne projekty witraży ?Polonia? do Katedry Lwowskiej, czy projekt witrażu ?Apollo? do domu Towarzystwa Lekarskiego. Będąc w Krakowie nie można pominąć tej wystawy! Jest to bowiem niepowtarzalna okazja do podziwiania tylu znanych dzieł Stanisława Wyspiańskiego.
Kolejną "podróżą" w jaką się udaliśmy była wystawa ?Kraków czas okupacji 1939-1945?, której forma opierała się na oglądaniu, "zwiedzaniu" miasta podczas okupacji niemieckiej. Zobaczyliśmy historię mieszkańców ? Polaków i Żydów, dzieje fabryki naczyń emaliowanych, losy Oskara Schindlera i uratowanych przez niego więźniów obozu koncentracyjnego Płaszów. W aranżacji zaczerpniętej z teatru, scenografii, dźwiękach miasta, gry świateł wędrowaliśmy po mieście, podróżowaliśmy tramwajem, zaglądaliśmy do mieszkań, kawiarni, fryzjera. Uzmysławialiśmy sobie jednocześnie grozę okupacyjnej codzienności. Muzeum to jest wyjątkowym miejscem do refleksji nad zbrodniczym niemieckim systemem nazistowskim.
Uczniowie z Klasy 1The