Od 4 do 10 października jedenastu uczniów z klas II, III i IV technikum żywienia i usług gastronomicznych PZS 2 gościło w szkole zawodowej w Podbořanach w Czechach. Wyjazd był efektem współpracy pomiędzy szkołami.
Młodzież dotarła na miejsce w niedzielę wieczorem, mimo zmęczenia wszystkim dopisywał dobry humor. Zostaliśmy mile przyjęci, poczęstowani kolacją i zakwaterowani w internacie szkoły. W poniedziałek odbyło się powitanie młodzieży i spotkanie z dyrektorem, który przedstawił strukturę kształcenia zawodowego w szkole i oprowadził nas po szkolnych pracowniach i warsztatach. Pokazał obiekty sportowe, z których uczniowie mogli korzystać w czasie pobytu.
We wtorek i czwartek nadszedł czas na pracę w grupach w pracowni gastronomicznej i w kuchni stołówki szkolnej. Uczniów podzielono na zespoły polsko-czeskie, których zadaniem było sporządzenie potraw kuchni czeskiej. Pod kierunkiem nauczycieli przygotowali zestawy obiadowe i desery. Sporządzone potrawy okazały się naprawdę pyszne. Wtorkowe popołudnie spędziliśmy w mieście piwa i chmielu - Żatec. Piwowarskie tradycje miasta sięgają setek lat wstecz. W jego okolicy rośnie najlepszy chmiel, eksportowany na cały świat. Mieliśmy okazję zwiedzić Świątynię Chmielu i Piwa co pozwoliło nam poznać ten region w humorystyczny sposób, zgłębić tajniki uprawy chmielu i warzenia wybornego piwa. Zobaczyliśmy chmielarski zegar wieżowy, a na wieżę wyjechaliśmy windą z programem 3D i podziwialiśmy panoramę miasta.
W środę udaliśmy się na wycieczkę do słynnych z krystalicznego powietrza, wspaniałych krajobrazów, zimnych leczniczych źródeł mineralnych i XIX wiecznych zabytków Mariańskich Łaźni. Po spacerze głównym deptakiem miasta obejrzeliśmy interesującą sterowaną komputerowo Śpiewająca Fontannę, która gra i tańczy w rytm muzyki klasycznej lub filmowej a wieczorne pokazy połączone są z kolorową iluminacją świetlną. Interesującym punktem zwiedzania był Park Miniatur Boheminium , gdzie można zobaczyć miniatury zamków, pałaców, zabytków techniki czy wież widokowych z całej Republiki Czeskiej pięknie wkomponowane w krajobraz parku. Można tu odpocząć w kawiarni z modelem okrętu wojennego Bismamarck. Popołudnie spędziliśmy w Karlowych Warach, gdzie zwiedziliśmy Jan Becher Muzeum, w którym poznaliśmy historię produkcji Karlowarskiej Becherowki - likieru o działaniu leczniczym. Mieliśmy też okazję do spaceru po tym przepięknym górskim uzdrowisku, słynącym z niepowtarzalnego klimatu i wód mineralnych o właściwościach leczniczych bijących z 79 gorących karlowarskich źródeł. Wieczorem odbyły się polsko-czeskie rozgrywki w siatkówkę. Była to okazja do wspaniałej zabawy i integracji naszych uczniów z czeskimi kolegami.
Czwartkowe popołudnie spędziliśmy zwiedzając Zamek Chyże należący do prywatnego właściciela - pasjonaty, który odkupił go od państwa w katastrofalnym stanie, wyremontował i wyposażył. Otacza go piękny park i Mini browar Chyże, w którym produkuje się 3 gatunki piwa, które mieliśmy okazję degustować.
Cały piątek spędziliśmy w Pradze, jednym z najpiękniejszych miast świata. Spacer po stolicy rozpoczęliśmy od dzielnicy Hradczany i znajdującego się tam zamku, w którym mieści się obecnie kancelaria prezydenta. Przez zamkowe dziedzińce przeszliśmy do Katedry św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha. Ta gotycka budowla robi ogromne wrażenie. Zwróciliśmy uwagę na piękne witraże, mogliśmy podziwiać znajdujące się tam czeskie klejnoty koronacyjne - jabłko, koronę i krzyż. Podziwialiśmy przepiękny widok z Hradczan na Malą Stranę - pełną kościołów, pałaców i ogrodów oraz urokliwych uliczek. Następnie przeszliśmy na Most Karola - jedno z najsłynniejszych miejsc w mieście. Spotkaliśmy tu malarzy sprzedających swoje obrazy, osoby rysujące w kilka minut karykatury i portrety oraz sprzedawców wszelkich możliwych pamiątek. Podziwialiśmy posągi świętych zdobiące most.
Mostem Karola przeszliśmy na drugi brzeg Wełtawy, na Stare Miasto. Część budowli się tu znajdujących pochodzi nawet z IX w. Na Starym Mieście obejrzeliśmy Ratusz Staromiejski. Główną atrakcją tego miejsca jest XV wieczny zegar astronomiczny - Orloj, na którym o pełnych godzinach można obserwować ruchome figury apostołów i wysłuchać melodii granej na cztery strony świata. Przebywając na Rynku Staromiejskim podziwialiśmy ten zegar, piękne kamienice i pomnik Jana Husa.
Praga zachwyciła wszystkich atmosferą i architekturą. Po powrocie nadszedł czas pakowania i pożegnań. Pobyt w Podbořanach był bardzo miły. Młodzież zawarła wiele nowych znajomości, zwiedziła wiele ciekawych miejsc. W praktyce sprawdziła znajomość języków obcych oraz poznała kulturę i kuchnię czeską.