29 września grupa uczniów klas maturalnych uczestniczyła w dość oryginalnych zajęciach języka niemieckiego. Uczniowie wyjechali do Krakowa i tam szlifowali język niemiecki. Wizyta w Instytucie Goethego była pierwszym punktem programu.

Goethe-Institut w Krakowie organizuje i wspiera szeroki wachlarz imprez kulturalnych, aby promować dialog i wymianę doświadczeń z niemieckimi i innymi europejskimi artystami i twórcami kultury, przy czym punkt ciężkości leży w sferze kultury współczesnej. Także bez znajomości języka niemieckiego możesz brać udział we wszystkich imprezach, gdyż z reguły są one tłumaczone.

Dział Kursów Językowych Goethe Institut w Krakowie widzi punkt ciężkości swojej pracy we wzmocnieniu nauczania języka niemieckiego w sferze szkolnej i pozaszkolnej. Oferta rozciąga się od seminariów dokształcających dla nauczycieli (w ścisłej współpracy z krajowym Instytutem Kształcenia Nauczycieli), poprzez tworzenie programów mających na celu stosowanie nowych technologii w nauczaniu języka niemieckiego jako obcego, po imprezy kulturalne dla uczących się języka niemieckiego oraz nauczycieli. Kursy językowe dla dorosłych pokrywają całe spektrum poziomów A1 do C2 Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego.

Dział informacji i biblioteka Goethe-Institut w Krakowie przekazują informacje dotyczące aktualnych aspektów życia kulturalnego, społecznego i politycznego w Niemczech. Oferta obejmuje media drukowane i audiowizualne oraz najważniejsze gazety codzienne, tygodniki i czasopisma. Oferujemy także dostęp do baz danych. W ramach ?Współpracy Bibliotekarskiej? prowadzimy wspólne imprezy i projekty wraz z partnerskimi placówkami bibliotekarskimi z Polski Południowej.

Goethe-Institut w Krakowie opiekuje się południowopolskimi województwami: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim. Pozostałe województwa należą do kompetencji Goethe-Institut w Warszawie.

Po wizycie w Goethe Institut uczniowie uczestniczyli w Stadtrallye. Zostali podzieleni na 4 grupy, które ze sobą rywalizowały. Rywalizacja polegała na rozwiązaniu 14 zadań w jak najkrótszym czasie. Uczniowie wyposażeni w mapy Krakowa musieli znaleźć różne obiekty i dostarczyć różnego rodzaju informacje. Oto jedno z pytań:


Aufgabe: Im Restaurant ?Hawełka?, Rynek Główny 34, gibt es zwei große Portraits.
Sie haben mit der polnischen Geschichte zu tun. Was kann man auf diesen
Gemälden sehen?


 

Jak się okazało znalezienie odpowiedzi na wszystkie pytania było bardzo trudne, ale za to szukanie dostarczyło wiele frajdy. Wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne nagrody. Dwie zwycięskie grupy mogły poczęstować się gofrem lub lodami, a ci słabsi otrzymali słodki upominek. To, że zabawa udała się na 100% zawdzięczamy uczniom, którzy brali udział , nauczycielom ? organizatorom oraz przepięknej pogodzie.

Organizatorzy Beata Wituła i Gabriela Kloc