Kesnofobia, romofobia, dehumanizacja, antysemityzm ? z tymi i innymi pojęciami związanymi z tematem dyskryminacji spotkali się uczniowie klasy I loa oraz nauczyciele: Pani Alicja Chrapkiewicz, Pani Magdalena Szczyrbowska, Pan Michał Pudełko podczas warsztatów online ?Przeciw mowie nienawiści?, organizowanych przez Centrum Rozwoju Lokalnego Fundacja ROZRUSZNIK.
Prowadząca - Pani Mirosława Skowron zachęcała do dyskusji o różnych formach dyskryminacji, wyjaśniała, że pozornie ?niewinny? stereotyp - zgodnie z piramidą nienawiści - w błyskawiczny sposób może doprowadzić do działań eksterminacyjnych. Szczególnie ciekawe były wywiady z młodymi ludźmi, którzy doświadczyli mowy nienawiści ze względu na kolor skóry, pochodzenie, wyznanie, orientację seksualną. Uczniowie dzielili się własnymi doświadczeniami, formułowali wnioski, jak wspierać pokrzywdzonych.
Świadomość, życzliwe zainteresowanie, zrozumienie, otwartość, rzeczowa dyskusja - to zadania, przed którymi stają nie tylko uczestnicy warsztatów, ale wszyscy, który pragną mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nas i być członkami wspólnoty ludzkiej.
Na zakończenie organizatorzy zapewnili, że - gdy tylko pojawi się taka możliwość -kolejna część warsztatów odbędzie się, zgodnie z wcześniejszym planem, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau.