?Human Capital in a Global Europe? ? jeszcze nie pożegnaliśmy grupy 8 uczennic ze szkoły Escola Profissional Profitecla z Portugalii, a 01 czerwca przyjechali do nas ich nauczyciele, którzy w Pszczynie przez dwa tygodnie będą realizować projekt mobilnościowy w ramach programu ERASMUS+. Zaszczycili nas swoją obecnością nauczyciele przedmiotów związanych z turystyką, hotelarstwem i gastronomią.
Escola Profissional Profitecla jest jedną z największych szkół zawodowych w Portugalii. Ma swoje oddziały w takich miastach, jak Barcelos, Braga, Coimbra, Guimar?es, Lisboa, Porto, Viseu. Szkoła powstała w 1989 roku. Prowadzi kształcenie w zakresie komunikacji, zarządzania, turystyki, gastronomii, zdrowia, opieki nad osobami starszymi, sekretarskie, recepcji, usług prawnych, logistyki i bankowości, ubezpieczeń i innych, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy i biznesu. Ogółem do szkoły uczęszcza ponad 2 000 uczniów.
Pobyt naszych gości w Pszczynie jest bardzo intensywny, bogaty w wizyty studyjne, wymianę doświadczeń z polskimi nauczycielami. Portugalscy goście odwiedzą Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie, w tym doskonale wyposażone pracownie gastronomiczne i pracownię obsługi turystycznej. Razem z nauczycielami prowadzącymi zajęcia praktyczne będą odkrywali tajniki kuchni polskiej, niemieckiej i włoskiej. Nie ma przypadku w tym, że według miesięcznika ?PERSPEKTYWY? PZS nr 2 w Pszczynie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w kształceniu na kierunkach gastronomicznych. Odbędą też warsztaty kulinarne w Karczmie ?Kuban? w Goczałkowicach-Zdroju. Zapoznają się z kuchnią regionalną serwowaną przez ?Wodną Wieżę? w Pszczynie, ?Smak Regionu? w Pawłowicach.
Portugalscy nauczyciele chcą poznać miejsca, gdzie uczniowie naszej szkoły odbywają praktyki zawodowe. Dlatego też odbędą kilka wizyt studyjnych, między innymi w hotelach ?Stok? w Szczyrku, ?Gołębiewski? w Wiśle, ?Papuga? w Bielsku-Białej oraz ?Styl 70? w Piasku koło Pszczyny.
Podczas wizyt studyjnych spotkają się z dyrektorem Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie, dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie, odwiedzą również Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, gdzie dyrektor Bernadeta Sojka-Jany opowie im o systemie pomocy skierowanej do absolwentów i przedsiębiorców - goście dowiedzą się, jak wygląda polski system kształcenia i aktywizacja zawodowa absolwentów.
Degustując potrawy kuchni śląskiej w pracowniach gastronomicznych Powiatowego Zespołu Szkól nr 2 w Pszczynie spotkali się ze Starostą Pszczyńskim Pawłem Sadzą, który przekazał gościom informacje dotyczące powiatu, wyjaśnił polski system finansowania edukacji, zachwalał też dogodne położenie geograficzne Pszczyny i mówił o jej największych atrakcjach turystycznych. Podkreślał, że powiatowe szkoły bardzo aktywnie realizują projekty unijne, dzięki czemu uczniowie maja możliwość odbywania kilkutygodniowych staży w zagranicznych firmach, gdzie poznają europejski rynek pracy. Zachęcał też naszych gości do tego, żeby jak najwięcej portugalskich uczniów przyjeżdżało do Pszczyny, gdzie kształci się na wysokim poziomie, a młodzież ma okazję uczyć się zawodu w prężnie działających, doskonale prosperujących firmach.
Podczas pobytu uczestnicy projektu realizują też bogaty program kulturowy. Podczas weekendów naszym gościom zaplanowaliśmy liczne atrakcje turystyczne: zwiedzanie Krakowa, Kopalni Soli w Wieliczce, zwiedzanie Bielska-Białej, Katowic, Pszczyny, Tychów, Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzą też Cieszyn i Czeski Cieszyn, Wisłę, Szyndzielnię i Górę Żar.
Przeżycia z wyprawy do Polski na długo pozostaną we wspomnieniach naszych gości. Zawsze staramy się, aby dobre wrażenie o Polsce i Polakach docierało do różnych zakątków Europy.