Zapraszamy do podjęcia nauki w Branżowej Szkole I Stopnia nr 2 klasach o kierunku kształcenia: kucharz, cukiernik, piekarz, rolnik, ogrodnik, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych sprzedawca. Kształcimy przyszłych mistrzów rzemiosła w kilkunastu zawodach. Nauka trwa 3 lata i obejmuje zajęcia dydaktyczne oraz praktyki zawodowe.

W szkole uczniowie uczestniczą w lekcjach z przedmiotów ogólnych, natomiast zajęcia praktyczne odbywają się na pracowniach szkolnych (kucharz) lub w zakładach pracy (pozostałe zawody). Nauka zawodu organizowana przez pracodawcę odbywa się na podstawie umowy o pracę zawartej pomiędzy uczniem, a pracodawcą. Z tego tytułu okres nauki wlicza się do stażu pracy, ponadto za czas praktyki uczniowie otrzymują wynagrodzenie. Do klasy wielozawodowej przyjmujemy uczniów chcących kształcić się w dowolnie wybranym zawodzie szkoła zapewnia praktyki zawodowe u pracodawców, posiada wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną oraz profesjonalną bazę dydaktyczną.

Po zakończeniu nauki zdobędziesz tytuł zawodowy lub kwalifikacje zawodowe czeladnika. Każdego roku część naszych najlepszych absolwentów, po zakończeniu praktyk zostaje na stałe u swojego pracodawcy. 

 

 

Zawód ROLNIK ulokowany jest w branży rolniczo-leśnej z ochroną środowiska. Kształcenie w zawodzie rolnik przygotowuje osobę uczącą się do wykonywania prac w produkcji roślinnej, zwierzęcej i obsługiwania środków technicznych stosowanych w rolnictwie. Umiejętności te pozwalają również na prowadzenie własnego gospodarstwa rolniczego. Wykonywanie prac związanych z produkcją roślinną uzależnione jest od cyklu przyrodniczego i może być realizowane przede wszystkim w okresie wegetacyjnym roślin uprawnych. Wykonywanie prac w produkcji zwierzęcej wymaga systematyczności i ciągłości ? również w czasie dni wolnych od pracy takich jak soboty i niedziele oraz święta. Jakość wykonywanych prac ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie człowieka oraz stan środowiska naturalnego. Zajęcia praktyczne odbywają się w zakładach pracy.

 

 

Praca w zawodzie OGRODNIKA polega na produkcji i pielęgnacji roślin ? zarówno na świeżym powietrzu, jak i w obiektach zamkniętych, a także na porządkowaniu i sprzątaniu terenu otaczającego zieleń. Przedmiotem produkcji mogą być warzywa, owoce, kwiaty, grzyby jadalne uprawiane w szklarni lub na polu. Ogrodnik producent ? zakupuje nasiona i sadzonki lub pobiera sadzonki z materiału matecznego. Przygotowuje glebę, przeprowadza zabiegi specjalistyczne, tj. orka, bronowanie, kultywatorowanie. W szklarniach przygotowuje również podłoże pod wysiew nasion lub wysadzanie. Następnie pikuje rośliny, podlewa, nawozi, odchwaszcza, usuwa zbędne pędy wierzchołkowe i boczne, opryskuje rośliny przeciw chorobom i szkodnikom, a w końcu zbiera, sortuje oraz dokonuje sprzedaży. Ogrodnik terenów zieleni zajmuje się konserwacją i pielęgnacją określonego obszaru ziemi, za który odpowiada. Wykonuje takie prace jak: przekopanie, zaoranie, bronowanie, nawożenie, sadzenie drzew, krzewów, bylin, obsadzanie kwietników. Do jego zadań należą również wszystkie prace pielęgnacyjne oraz porządkowe(zgrabianie skoszonej trawy, zeschłych liści, zamiatanie alejek, wywożenie śmieci). Zajęcia praktyczne odbywają się w zakładach pracy.

 

 

 

KUCHARZ powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: przechowywania żywności, sporządzania potraw i napojów oraz wykonywania czynności związanych z ekspedycją potraw i napojów. W zakładzie gastronomicznym kucharz przyjmuje surowce żywnościowe i zabezpiecza je przed zepsuciem, w odpowiedni sposób je magazynując lub utrwalając. Ocenia i dobiera żywność przeznaczoną do produkcji. Przeprowadza obróbkę wstępną i przygotowuje półprodukty do obróbki cieplnej. Stosuje różne metody obróbki cieplnej. Do obróbki surowców i półproduktów, ale także do ekspedycji potraw wykorzystuje nowoczesne urządzenia gastronomiczne. Wykańcza potrawy i napoje oraz porcjuje je do odpowiednich naczyń, stosując aktualne trendy w zakresie aranżacji potraw i napojów. Wykonując swoje zadania zawodowe dba o właściwe bezpieczeństwo zdrowotne sporządzanych potraw i napojów,przestrzegając procedur obowiązujących w gastronomii. Kucharz może sporządzać potrawy dietetyczne oraz regionalne i z kuchni obcych narodów. Zajmuje się także przygotowywaniem pełnych posiłków, zarówno codziennych jak i okolicznościowych; przygotowuje również potrawy i napoje na przyjęcia, dbając o wysoki standard swoich usług. Zajęcia praktyczne odbywają się na pracowni gastronomicznej w PZS nr 2.

 

 

 

 

Praca w zawodzie CUKIERNIKA polega nie tylko na wytwarzaniu różnego asortymentu ciast, ciastek, tortów i deserów, ale również na tworzeniu dekoracji wyrobów gotowych, które dostarczają wrażeń smakowych i wizualnych konsumentowi. Cukiernik musi umieć ocenić jakość i przydatność surowców oraz prowadzić dokumentację związaną z rozliczeniem surowców i półproduktów. Cukiernik produkując wyroby cukiernicze, a w szczególności wyroby cukiernicze trwałe, posługuje się specjalistycznymi maszynami i urządzeniami, które w czasie kształcenia musi poznać i umieć je obsługiwać. Wiedzę i umiejętności będzie mógł wykorzystać podejmując pracę w zakładach przemysłowych. Dekoracje cukiernicze tworzone są głównie ręcznie i wymagają zdolności manualnych oraz plastycznych. Konieczna jest znajomość i umiejętność pracy z różnymi tworzywami dekoracyjnymi. Ważna jest również dbałość o higienę na stanowisku pracy oraz umiejętność jego organizacji zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii. Zajęcia praktyczne odbywają się w zakładach pracy.

Współpracujemy z Piekarnią-Cukiernią "Brzęczek" S.J. 

 

 

 

 

 

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie MECHANIK-OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych związanych z eksploatacją i naprawą pojazdów, środków transportowych, maszyn i urządzeń rolniczych. W przypadku zakładu naprawczego zadania zawodowe dotyczą także demontażu i montażu pojazdów i maszyn oraz urządzeń, ich rozruchu, regulacji oraz zabezpieczenia antykorozyjnego. Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych powinien być również przygotowany do wykonywania zadań zawodowych z zakresu diagnostyki i oceny stanu technicznego sprzętu rolniczego (pojazdów, środków transportowych, maszyn i urządzeń), naprawy i eksploatacji maszyn melioracyjnych, montażu i naprawy instalacji technicznych w budownictwie wiejskim. Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych może podejmować pracę w przedsiębiorstwach technicznej obsługi wsi i rolnictwa, a także może samodzielnie podjąć i prowadzić działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług mechanizacyjnych,naprawczych, serwisowania i dystrybucji części zamiennych do sprzętu rolniczego. Zajęcia praktyczne odbywają się w zakładach pracy.