TECHNIK MECHATRONIK

 

 

INFORMACJA O ZAWODZIE

Technik mechatronik potrafi zaprojektować, zaprogramować i zbudować od podstaw urządzenie inteligentne. Najlepszym przykładem może być brama przesuwna sterowana zdalnie z czujnikami. W ramach zajęć uczy się rysunku technicznego maszynowego, konstruowania, obliczania wytrzymałości, maszynoznastwa, ślusarstwa, podstaw spawalnictwa, obróbki materiałów (głównie metali) ręcznej, a także maszynowej, zarówno na obrabiarkach konwencjonalnych jak i sterowanych numerycznie (CNC). Poznaje także podstawy elektrotechniki i elektroniki, uczy się o budowie i działaniu sieci informacyjnych (ethernet, sieci przemysłowe), czujników i programowalnych sterowników logicznych (PLC), co w połączeniu pozwala na projektowanie, programowanie i montaż instalacji elektrycznych sterujących pracą silników elektrycznych oraz siłowników pneumatycznych i hydraulicznych.

 

NAUCZANE PRZEDMIOTY ZAWODOWE

Elektrotechnika i elektronika

Technologie i konstrukcje mechaniczne

Rysunek techniczny

Pneumatyka i hydraulika

Urządzenia i systemy mechatroniczne

Prowadzenie Działalności Gospodarczej

Język obcy zawodowy

Pracownia elektrotechniki i elektroniki

Pracownia technologii i konstrukcji mechanicznych

Pracownia pneumatyki i hydrauliki

Pracownia urzadzeń i systemów mechatronicznych

Pracownia projektowania i programowania urządzeń i systemów mechatronicznych

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Pracownia obróbki skrawaniem

Zajęcia praktyczne

 

UZASADNIONE POTRZEBY KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Technik mechatronik jest jednym z młodszych zawodów ze względu na fakt, że dziedzina wiedzy i techniki, jaką jest mechatronika, weszła do słownika pojęć zawodów dopiero kilka lat temu. Ze względu na interdyscyplinarny charakter wiedzy związanej z mechatroniką, osoba posiadająca kwalifikacje przypisane do zawodu ?technik mechatronik? jest bardzo atrakcyjnym pracownikiem, poszukiwanym na rynku pracy. Absolwenci dysponują umiejętnościami posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu mechatroniki, używaną w   maszynach i pojazdach, urządzeniach i systemach wytwórczych oraz urządzeniach i aparaturze diagnostycznej i pomiarowej. Przygotowani są również do twórczej aktywności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych, kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz zarządzania procesami technologicznymi.

W związku z powyższym technik mechatronik może znaleźć zatrudnienie:

  • w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym (np. branża Automotive, AGD, obrabiarek CNC itp.), w charakterze pracownika produkcyjnego, pracownika działu utrzymania ruchu, działu remontowego, pracownika niższego szczebla dozoru oraz pracownika ? asystenta projektanta i konstruktora,
  • w małych firmach, w których pracownik spełnia szereg funkcji i zadań od produkcji do utrzymania ruchu,
  • może prowadzić własną działalność gospodarczą (np. usługową) w zakresie napraw i konserwacji urządzeń, które można potocznie nazwać mechatronicznymi.

 

MAPA KLASYFIKACJI