W dniach 27-29.05.2013 r. odbyły się trzydniowe warsztaty ekologiczne w Parku Narodowym Gór Stołowych dla wyróżnionych uczniów naszej szkoły. Warsztaty finansowane były przez Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Celem naszej kolejnej wyprawy ekologicznej w tym roku szkolnym było poznanie bioróżnorodności PN Gór Stołowych, jego walorów krajobrazowych i przyrodniczych jak również kulturowych.

Pod opieką pań: Heleny Stachurskiej, Bogusławy Machalicy oraz Anny Kozińskiej poznanie Gór Stołowych rozpoczęliśmy od wejścia na Szczeliniec Wielki /919m npm./ najwyższy szczyt tego regionu. Jest to najciekawsze i najbardziej wartościowe pod względem przyrodniczym miejsce. Podczas wędrówki mieliśmy okazję rozpoznawać mchy, porosty oraz rośliny chronione jak: wrzosiec bagienny, modrzewnica zwyczajna, żurawina, bobrek trójlistkowy, rosiczka, bagnica torfowa, bażyna czarna.

Przepiękne widoki ze Szczelińca zakłócał widok ginących świerków /wprowadzonych sztucznie na te tereny/ poddanych zanieczyszczeniom powietrza.

?Góry Stołowe, położone w Sudetach Środkowych, na terytorium Polski i Czech, to wyjątkowy w skali europejskiej przykład gór płytowych. Góry Stołowe pod względem krajobrazowym są jednym z najbardziej oryginalnych miejsc w Polsce. Rozległe, płaskie szczyty, porozcinane głębokimi wąwozami i niezwykłe formy wietrzejącego piaskowca tworzą klimat rodem z filmów fantasy. Działalność erozyjna wytworzyła tu następnie wielką rozmaitość form skalnych -labiryntów, rozpadlin, skalnych grzybów, maczug, murów i baszt. Park Narodowy Gór Stołowych chroni większą część tych gór . Powstał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1993 roku. Zajmuje powierzchnię 6280 ha.?

Drugiego dnia wykorzystując niesprzyjające warunki atmosferyczne pojechaliśmy do Kudowy Zdroju m.in. do pijalni wód mineralnych, z których słynie to uzdrowisko. Wody mineralne MARCHLEWSKI i ŚNIADECKI wskazane są do spożycia przy różnego rodzaju anemiach dzieci i młodzieży oraz przy stanach przepracowania, przemęczenia i ogólnego osłabienia.

W Parku Zdrojowym mogliśmy podziwiać bogatą roślinność ? gratka dla uczniów architektury krajobrazu - agawy, kaktusy, opuncje, draceny, sagowce i pięknie o tej porze roku kwitnące rododendrony.

W Kudowie znajduje się Muzeum Żaby, które posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów. Pomimo dwukrotnego przyjazdu do Czermnej nie udało nam się zobaczyć eksponatów w kaplicy czaszek ze względu na długie kolejki zwiedzających.

Późnym popołudniem na indywidualnych zajęciach z fitosocjologii mogliśmy rozpoznawać roślinność sudecką w pobliżu naszego ośrodka zlokalizowanego w najlepszym miejscu PN w Karłowie.

Wieczorem przy gitarze śpiewaliśmy piosenki nie tylko o tematyce ekologicznej, graliśmy w kalambury i poznawaliśmy swoje zainteresowania.

Trzeciego dnia obudziło nas piękne słoneczko. Zastanawialiśmy się nad realizacją zaplanowanych warsztatów w Błędnych Skałach, ale przeważyła opcja /ze względów bezpieczeństwa po obfitych deszczach/ przeprowadzenia zajęć w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Mogliśmy tu zapoznać się z metodami wydobywania złota oraz po odkryciu rudy arsenowej z produkcją arszeniku. W sztolni ?Czarna? podziwialiśmy unikatowy, podziemny wodospad. W pobliżu kopalni znajdują się ściany starych kamieniołomów ? raj dla poszukiwaczy minerałów lub po prostu ciekawych kamieni. Zwróciliśmy również uwagę na różne formy ochrony przyrody - Śnieżnicki Park Krajobrazowy, Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Kopalnie w Złotym Stoku. Szczególnym wzięciem cieszył się Pomnik Przyrody ?Dupobij? co można zobaczyć na zdjęciach w poniższej galerii.

Warsztaty były bardzo udane i dzięki nim poznając walory przyrodnicze Parku Narodowego Gór Stołowych mieliśmy okazję poznać inne ciekawe miejsca, a przy okazji poznać siebie nawzajem i wspaniale się bawić.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wyprawy.