W pierwszy dzień wiosny uczniowie II klasy mundurowej udali się do Zakładu Poprawczego w Pszczynie.
Podczas wizyty zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania placówki i pierwszy raz mieli możliwość obejrzenia jej od wewnątrz.

Uczniowie z klasy II technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej 17 kwietnia zwiedzili halę produkcyjną firmy GREŃ w Pszczynie. Firma oferuje m.in.: kotły PELLET, kotły węglowe, kotły na biomasę. Uczniowie brali udział w szkoleniu na temat budowy kotłów na PELLET, a następnie zostali oprowadzeni po zakładzie, gdzie zobaczyli cały proces produkcji kotłów. Mieli też szanse uczestniczyć w badaniach kontroli jakości kotła. Bardzo dziękujemy właścicielom firmy Greń za zaproszenie.


Świąteczny czas okazją do miłych spotkań 

Na spotkaniu opłatkowym 16 grudnia 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Pszczynie grupa młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie wystawiła przedstawienia przybliżające tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, uświetniając tym samym te wyjątkowe okoliczności. W przedstawieniu brali udział uczniowie i uczennice z klas 2Tre, 2Ti, 3The, 3Tok.

Nasza młodzież w brawurowy sposób odegrała scenę "Herodów", ujawniając zarówno talent aktorski, jak i swobodę w posługiwaniu się językiem śląskim. Pięknie recytowane wiersze i wspaniale wybrzmiewające pastorałki oczarowały gości zaproszonych przez starostę powiatu Pawła Sadzę, tym samym wprowadzając wszystkich w ciepły, rodzinny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

Młodzież została przygotowana przez nauczycielki: Annę Kozińską i Kingę Grygier.

 

 

Wykład astronomiczny


30 listopada 2016 roku w ramach zajęć Koła Astronomicznego im. ?Gwiazdy Karola Miarki? uczniowie klas II TI, I TEO, I TRG oraz I TTH uczestniczyli w wykładach astronomicznych przeprowadzonych przez duet astronomów ? pasjonatów: Dawida Barteczko i Michała Witek grupy ASTROHUNTERS.


W czasie spotkania w atrakcyjny i przystępny sposób zostały omówione mechanizmy rządzące Wszechświatem. Nasi goście pokazali to, co aktualnie dzieje się na naszym niebie. Podczas zajęć uczniowie ?odbyli? podróż po naszej Galaktyce odwiedzając najciekawsze zakątki Drogi Mlecznej: kuliste i otwarte gromady gwiazd, potężne mgławice będące pozostałością po kosmicznych eksplozjach, miejsca narodzin nowych gwiazd i układów planetarnych, a także naszych najbliższych sąsiadów (planety Układu Słonecznego).


Można śmiało powiedzieć, że grupa naszych uczniów, szczególnie z klasy I TEO złapała bakcyla. Panowie z ASTROHUNTERS zostali zarzuceni pytaniami i zajęcia planowane do godziny 12:15 zakończyły się po godzinie 14:00.

 

Grupa ASTROHUNTERS, to dwóch pasjonatów, którzy zajmują się popularyzacją astronomii, dzielą się wiedzą i doświadczeniem, pokazują jak ważne w życiu człowieka jest posiadanie hobby, pasji. Tym samym spotkania z członkami grupy uświadamiają młodemu pokoleniu, że istnieją też inne, o wiele ciekawsze formy spędzania wolnego czasu niż przesiadywanie przed komputerem czy konsolą do gier. Astrohunters pokazują, że nauka może być nie tylko obowiązkiem, ale też rozrywką, dostarczającą wiele satysfakcji. Warto inwestować w rozwój własnej osobowości, gdyż w ten sposób łatwiej wejść w dorosłe życie.

?Human Capital in a Global Europe? ? jeszcze nie pożegnaliśmy grupy 8 uczennic ze szkoły Escola Profissional Profitecla z Portugalii, a 01 czerwca przyjechali do nas ich nauczyciele, którzy w Pszczynie przez dwa tygodnie będą realizować projekt mobilnościowy  w ramach programu ERASMUS+. Zaszczycili nas swoją obecnością nauczyciele przedmiotów związanych z turystyką, hotelarstwem i gastronomią.

Escola Profissional Profitecla jest jedną z największych szkół zawodowych w Portugalii. Ma swoje oddziały w takich miastach, jak Barcelos, Braga, Coimbra, Guimar?es, Lisboa, Porto, Viseu. Szkoła powstała w 1989 roku. Prowadzi kształcenie w zakresie komunikacji, zarządzania, turystyki, gastronomii, zdrowia, opieki nad osobami starszymi,  sekretarskie, recepcji, usług prawnych, logistyki i bankowości, ubezpieczeń i innych, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy i biznesu. Ogółem do szkoły uczęszcza ponad 2 000 uczniów.

Pobyt naszych gości w Pszczynie jest bardzo intensywny, bogaty w wizyty studyjne, wymianę doświadczeń z polskimi nauczycielami. Portugalscy goście odwiedzą Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie, w tym doskonale wyposażone pracownie gastronomiczne i pracownię obsługi turystycznej. Razem z nauczycielami prowadzącymi zajęcia praktyczne będą odkrywali tajniki kuchni polskiej, niemieckiej i włoskiej. Nie ma przypadku w tym, że według miesięcznika ?PERSPEKTYWY? PZS nr 2 w Pszczynie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w kształceniu na kierunkach gastronomicznych. Odbędą też warsztaty kulinarne w Karczmie ?Kuban? w Goczałkowicach-Zdroju. Zapoznają się z kuchnią regionalną serwowaną przez ?Wodną Wieżę? w Pszczynie, ?Smak Regionu? w Pawłowicach.

Portugalscy nauczyciele chcą poznać miejsca, gdzie uczniowie naszej szkoły odbywają praktyki zawodowe. Dlatego też odbędą kilka wizyt studyjnych, między innymi w hotelach ?Stok? w Szczyrku, ?Gołębiewski? w Wiśle, ?Papuga? w Bielsku-Białej oraz ?Styl 70? w Piasku koło Pszczyny.

Podczas wizyt studyjnych spotkają się z dyrektorem Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie, dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie, odwiedzą również Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, gdzie dyrektor Bernadeta Sojka-Jany opowie im o systemie pomocy skierowanej do absolwentów i przedsiębiorców - goście dowiedzą się, jak wygląda polski system kształcenia i aktywizacja zawodowa absolwentów.

Degustując potrawy kuchni śląskiej w pracowniach gastronomicznych Powiatowego Zespołu Szkól nr 2 w Pszczynie spotkali się ze Starostą Pszczyńskim Pawłem Sadzą, który przekazał gościom informacje dotyczące powiatu, wyjaśnił polski system finansowania edukacji, zachwalał też dogodne położenie geograficzne Pszczyny i mówił o jej największych atrakcjach turystycznych. Podkreślał, że powiatowe szkoły bardzo aktywnie realizują projekty unijne, dzięki czemu uczniowie maja możliwość odbywania kilkutygodniowych staży w zagranicznych firmach, gdzie poznają europejski rynek pracy. Zachęcał też naszych gości do tego, żeby jak najwięcej portugalskich uczniów przyjeżdżało do Pszczyny, gdzie kształci się na wysokim poziomie, a młodzież ma okazję uczyć się zawodu w prężnie działających, doskonale prosperujących firmach.

Podczas pobytu uczestnicy projektu realizują też bogaty program kulturowy. Podczas weekendów naszym gościom zaplanowaliśmy liczne atrakcje turystyczne: zwiedzanie Krakowa, Kopalni Soli w Wieliczce, zwiedzanie Bielska-Białej, Katowic, Pszczyny, Tychów, Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzą też Cieszyn i Czeski Cieszyn, Wisłę, Szyndzielnię i Górę Żar.

Przeżycia z wyprawy do Polski na długo pozostaną we wspomnieniach naszych gości. Zawsze staramy się, aby dobre wrażenie o Polsce i Polakach docierało do różnych zakątków Europy.

 

Dziś zakończył się tygodniowy pobyt młodzieży z Hiszpanii, a ściślej rzecz ujmując ? z Katalonii, ze szkoły średniej Institut Olivar Gran w Figueres - w naszej szkole. W ciągu tego tygodnia dużo się działo, nasi goście wzięli udział w Dniu Otwartym Szkoły, uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego, zwiedzali Pszczynę i liczne atrakcje naszego regionu, odwiedzili Burmistrza Pszczyny Pana Dariusza Skrobola, lecz przede wszystkim spędzili niezapomniany tydzień z rodzinami naszych uczniów, dzięki czemu Hiszpanie poznali polskie obyczaje, a obie strony miały okazję intensywnie szlifować język angielski. I chociaż pogoda pokazała, co potrafi w kwietniu, wyjechali zachwyceni naszym miastem i naszą gościnnością.

Pora na ciąg dalszy!

UWAGA! WSZYSTKIE OSOBY CHĘTNE DO WZIĘCIA UDZIAŁU W WYMIANIE Z HISZPANIĄ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 PROSZONE SĄ O JAK NAJSZYBSZY KONTAKT Z ORGANIZATORAMI, P. ANNĄ ŚWITLIK I P. BEATĄ SKRZYPCZYK. WYJAZD DO FIGUERES PRZEWIDUJEMY NA PAŹDZIERNIK 2016r.

 

Jutro do naszej szkoły w ramach wymiany przyjeżdża grupa młodzieży z Hiszpanii ze szkoły Instituto Olivar Gran w Figueres. My gościliśmy w Figueres w październiku ubiegłego roku, a nasz pobyt tam upłynął pod znakiem słonecznej pogody i katalońskiej gościnności, teraz pora się odwdzięczyć... Hiszpanie będą zwiedzać naszą szkołę, miasto i okolicę, będą też brali udział w Dniu Otwartym Szkoły 5 kwietnia oraz w lekcjach języka angielskiego, a przede wszystkim będą poznawać naszą kulturę i obyczaje.

Liczymy na Was ? przywitajcie ich z otwartością i życzliwością!

 

Dnia 29.10.2015 r. odbyły się zajęcia dla klasy 2Lob, podczas których Rzecznik Zakładu Karnego w Cieszynie wraz z Funkcjonariuszem ZK (przedstawicielem Konwojentów) poprowadzili wykład na temat problemów Funkcjonariuszy podczas pracy w Zakładach Karnych. Uczniowie zadając pytania, dowiedzieli się o patologicznych zachowaniach osadzonych, o warunkach pracy w ośrodkach typu zamkniętego oraz zapoznali się z niektórymi zagadnieniami z edukacji penitencjarnej. Następnie Funkcjonariusze spotkali się z wybranymi uczennicami z klasy 1 LOB (pedagog społeczny), które przekazały ubrania dla Osadzonych na zimę. Na kolejne spotkanie zostaliśmy zaproszeni znów do Cieszyna...

 

W dniach od 11 do 17 października 2015 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przebywała z wizytą młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły z Czech.

Główna część wizyty uczniów z Republiki Czeskiej to zapoznanie z organizacją i funkcjonowaniem szkoły w Polsce a także wspólne zajęcia na pracowni gastronomicznej w PZS 2 w Pszczynie. Uczniowie brali udział w warsztatach językowych zorganizowanych z uczniami z PZS nr 2 pod kierunkiem pani Beaty Łupińskiej.

Realizując bardzo bogaty plan, uczniowie mieli okazję odwiedzić ogrody Państwa Kapias i gospodarstwo ogrodnicze p. Marka Dzidy w Goczałkowicach oraz zapoznać się ze stosowanymi tam rozwiązaniami. Czescy sąsiedzi zwiedzili także Muzeum Browarnictwa w Tychach oraz Muzeum Etnograficzne Państwa Szendera w Suszcu.

Młodzież z Podboran zwiedziła także Kopalnię Soli w Wieliczce i Kraków gdzie, zobaczyła miasto zarówno spacerując najciekawszymi jego trasami jak i korzystając z przejażdżki po mieście z przewodnikiem.

Podczas pobytu w Polsce, czescy uczniowie udali się również do Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau. Nie omieszkali również w towarzystwie polskich kolegów odwiedzić Zagrodę Żubrów oraz Skansen, które zrobiły na gościach duże wrażenie.

Podczas swojego pobytu młodzież czeska, kształcąca się na kierunku żywienia zapoznała się ze specyfiką zawodu w Zakładach Mięsnych Kania w Pszczynie.

Partnerstwo ze szkołą w Czechach w ramach programów europejskich oraz podczas wizyt studyjnych między obiema szkołami rozwija się od kilku lat, umożliwiając zarówno polskim jak i czeskim uczniom korzyści krajoznawcze, językowe i socjalne, wynikające z możliwości obcowania z inną kulturą i językiem.

Dzięki tego rodzaju wymianom i spotkaniom uczniowie nabywają nowych doświadczeń zawodowych, uczą się tolerancji, łamią stereotypy o obu krajach. Tegoroczna wizyta była również udana i owocna w ciekawe doświadczenia.

W kwietniu kolejna grupa uczniów z PZS nr 2 wyjedzie do Czech na 4 - tygodniowe praktyki zawodowe.

 

Od 4 do 10 października jedenastu uczniów z klas II, III i IV technikum żywienia i usług gastronomicznych PZS 2 gościło w szkole zawodowej w Podbořanach w Czechach. W następnym tygodniu z kolei uczniowie z Czech odbywali praktyki w naszej szkole. Nie samą nauką człowiek żyje. Goście z Czech odbyli kilka spotkań integracyjnych z naszą młodzieżą, odwiedzili okoliczne zabytki i ciekawe miejsca. Oba wyjazdy były efektem współpracy pomiędzy szkołami.

 

W poniedziałek dr Wojciech Śmieja z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach gościł w naszej szkole, prezentując uczniom klasy 3 i 4 kierunku technik organizacji reklamy cykl wykładów dotyczących fotografii oraz języka szyldów, afiszy i reklam.

Uczestnicy wykładów dowiedzieli się, jak wykonywać poprawne zdjęcia oraz jak projektować szyldy i afisze, by ich treść przyciągała uwagę oraz była poprawna stylistycznie i językowo. Dowiedzieli się także o realiach życia studenckiego, które wielu z pewnością doświadczy już za kilka miesięcy...

Relację z wykładów uzupełniają poniższe zdjęcia:

 

Od 15 listopada do 3 grudnia grupa Litwinów przyjechała do PZS nr 2 realizować projekt unijny w ramach programu ERASMUS+ ?Pursuit of european qualification in specialists of informational technology and visual communications?, uczniowie z Wilna rozwijali swoje umiejętności w zawodzie technik informatyk. Aby umożliwić odbywanie praktyk uczniom z Litwy nasza szkoła podpisała umowę z firmą SKG S.A. w Bielsku-Białej zajmującą się tworzeniem specjalistycznego oprogramowania dla firm.

Jednym z celów przedsięwzięcia było nawiązanie ściślejszej współpracy pomiędzy PZS nr 2 w Pszczynie a Vilnius Vocational Education and Training Centre of Technology and Business, wzajemne poznanie się, zacieśnianie przyjaźni polsko-litewskiej, budowanie wizji wspólnej przyszłości, wzajemnie poznanie kultur oraz przełamywanie barier stereotypowych. Pobyt naszych gości to nie tylko praca, ale również poznawanie naszej kultury, historii, zwyczajów oraz regionu, w którym żyjemy. Podczas 3 tygodniowej wizyty młodzież miała możliwość zaznajomić się z historią naszych przodków podczas zwiedzania Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, miasta Kraków oraz Kopalni soli w Wieliczce. Odwiedzili też Beskidy oglądając skocznię narciarską w Wiśle Malince, Zameczek Prezydenta RP w Wiśle, zdobyli Czantorię wyjeżdżając na nią kolejką linową. Odwiedzili Cieszyn wraz z Czeskim Cieszynem oraz Tyskie Browary Książęce. W celu poznania naszej kultury oraz zwyczajów zaprosiliśmy naszych gości do udziału w zajęciach kulturowo-integracyjnych na terenie naszej szkoły. W poniedziałek 1 grudnia br. grupa uczniów z Litwy wspólnie z klasą drugą technikum informatycznego wzięła udział w zajęciach praktycznych "diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowej". W ramach zajęć uczniowie podzieleni na zespoły polsko-litewskie zmierzyli się w quizie informatycznym przeprowadzonym w języku angielskim oraz w zawodach w składaniu komputera PC z podzespołów na czas. Uczestnicy podzielili się również spostrzeżeniami dotyczącymi różnic w systemach edukacji obu krajów oraz warunkami zatrudnienia na polskim i litewskim rynku pracy. Po zwiedzeniu szkoły przyszedł czas na udział wraz z naszymi uczniami w zajęciach z języka angielskiego.

Podczas dwugodzinnych warsztatów z języka angielskiego uczniowie PZS nr2 oraz zaproszeni goście z Litwy mieli możliwość nie tylko lepiej się poznać ale również sprawdzić swoje możliwości językowe. Uczniowie wspólnie pracowali nad projektem ?Meet my neighbour? , którego celem było wykonanie plakatów dotyczących kraju naszego sąsiada.

Zajęcia przyczyniły się do integracji młodzieży polsko- litewskiej jak również pozwoliły wszystkim jej uczestnikom lepiej poznać naszych sąsiadów, ich zwyczaje oraz jakże ciekawe odmienności. Następnie nasi przyjaciele z Litwy uczestniczyli w zawodach strzeleckich na szkolnej strzelnicy pneumatycznej.

Mamy nadzieję, że współpraca ze szkołą w Wilnie będzie się dalej rozwijała i niedługo to nasi uczniowie będą mieli okazję poznać kulturę, historię i organizację pracy naszych sąsiadów z północy.

 

17 września w naszej szkole gościła dziewięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży wraz z nauczycielami z zaprzyjaźnionej szkoły z Izraela. Spotkanie odbyło się po raz kolejny w ramach projektu: ?Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów?, który jest realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Edukacji, Kultury i Sportu Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie, Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie. Celem projektu jest współpraca pomiędzy szkołami, tj.: Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 w Pszczynie i Ma?ayan-Shaher School w Izraelu; prowadzenie dialogu międzykulturowego pomiędzy młodzieżą polską i izraelską, przełamywanie stereotypów narodowościowych oraz kształtowanie postaw tolerancji kulturowej.

W oficjalnej części spotkania udział wziął starosta powiatu pszczyńskiego pan Paweł Sadza, który powitał nauczycieli i uczniów izraelskiej szkoły. Następnie Dyrektor pan Piotr Cygan życzył młodzieży owocnej współpracy, dobrej zabawy podczas wspólnych warsztatów. Nauczyciele izraelscy dziękowali Dyrektorowi szkoły za możliwość realizacji projektu w PZS. W czasie spotkania zaprezentowane zostały też przygotowane przez młodzież polską i izraelską utwory muzyczne. Piosenkę Grechuty zaśpiewała Michalina Wituła przy akompaniamencie Sabiny Kulawiak, entuzjazm wzbudził też występ zespołu w składzie: Dawid Komraus, Bartek Olszewski, Bartek Rachwał oraz solowy występ Korneliusza Flisiaka. Uczniowie naszej szkoły Justyna Samel i Wiktor Mazur pokazali przygotowany krótki film o Pszczynie, a ich izraelscy koledzy prezentację multimedialną o swojej szkole. Następnie uczniowie pracowali w 6 grupach warsztatowych. Warsztaty prowadzili nauczyciele języka angielskiego z naszej szkoły: mgr Agnieszka Bryll, mgr Monika Gaża, mgr Leszek Kondzielnik, mgr Irena Laska, mgr Beata Łupińska, mgr Anna Świtlik. W tym czasie nauczyciele izraelscy zwiedzali wystawę ?Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945?1970?.

Na koniec atrakcyjną dla młodzieży częścią spotkania była wspólna nauka tańca żydowskiego i polskiego poloneza. Po smakowitym lunchu w internacie szkoły nastąpiło pożegnanie młodzieży izraelskiej przez młodzież polską. Nauczyciele izraelscy dziękowali za gościnność i zapraszali młodzież polską z nauczycielami do swojej szkoły w Izraelu.

W realizacji projektu pomagał pracownik Uniwersytetu Śląskiego pan Paweł Zakrajewski.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji przyjęcia izraelskich gości!

Koordynatorzy projektu:

E. Baca, M. Szczyrbowska, L. Kondzielnik

 

Tej wiosny, jak co roku, kwitnie współpraca zagraniczna między Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 w Pszczynie, a szkołami partnerskimi z Niemiec i Portugalii.

W maju przebywała w Pszczynie grupa 12 uczniów z portugalskiej Madery, uczestnicząc w trzytygodniowych praktykach w ramach programu Leonardo da Vinci ?Formar Jovens, Criar Profissionais?. Uczniowie mieli okazję realizować praktyki w Instytucie IPO, w firmach: Gorke, mającym swą siedzibę w Pszczynie oraz Hewalex z Czechowic-Dziedzic, w sklepie Szkiełko przy ulicy Dworcowej w Pszczynie oraz w warsztatach mechaniki pojazdowej Pana Franciszka Bama w Ćwiklicach i Pana Tadeusza Kubisa w Pszczynie.

Wszystkim przedsiębiorstwom serdecznie dziękujemy za umożliwienie przeprowadzenia praktyk, które okazały się bardzo cenne i ciekawe dla uczniów oraz goszczących ich zakładów.

Oprócz pracy nasi goście mieli okazję zapoznać się z polską kulturą, zwyczajami oraz gościnnością. Zwiedzili Pszczynę, Kraków, Wieliczkę, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, kopalnię węgla kamiennego Guido w Zabrzu, elektrownię szczytowo-pompową Żar w Międzybrodziu. Podczas wypadu na małą pętlę beskidzką odwiedzili Cieszyn i Czeski Cieszyn. Duże wrażenie wywarły na nich ogrody Państwa Kapias w Goczałkowicach Zdroju oraz muzeum etnograficzne rodziny Szenderów w Suszcu. Ponadto młodzi ludzie z Portugalii mieli okazję zobaczyć zakład produkcji pieczarek Państwa Polok w Kryrach.

W tym samym czasie w PZS nr 2 przebywała z tygodniową wizytą młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły Fachschulzentrum z Freiberga w Saksonii oraz jej opiekun, pan Stefan Kupke.

Pobyt  gości z Niemiec rozpoczął się od integracyjnego ogniska i pieczenia kiełbasek wraz z uczniami portugalskimi i polskimi, a choć deszcz bardzo się starał, nie zdołał popsuć międzynarodowej atmosfery.

Główna część wizyty gości z Niemiec to zapoznanie z organizacją i funkcjonowaniem w Polsce specjalistycznych gospodarstw rolnych i ogrodniczych. Realizując ten plan, uczniowie mieli okazję odwiedzić ogrody Państwa Kapias i gospodarstwo ogrodnicze p. Marka Dzidy w Goczałkowicach  oraz zapoznać się ze stosowanymi tam rozwiązaniami.

Bardzo ciekawa i  inspirująca  dla młodzieży była wizyta w gospodarstwie  rolnym Państwa Klimczyków w Porębie. Niemieccy uczniowie zasypywali właściciela gospodarstwa pytaniami z zakresu produkcji rolniczej i hodowli zwierząt.

Młodzież z Freiberga zwiedziła  Kraków, gdzie korzystając z pięknej tym razem pogody, zobaczyła miasto zarówno spacerując najciekawszymi jego trasami pod okiem przewodnika.

Goście z Freiberga mieli okazję pojechać na Górę Żar i zwiedzić tamtejszą elektrownie szczytowo-pompową oraz skorzystać na miejscu z wielu atrakcji turystycznych.

Podczas pobytu w Polsce, niemieccy uczniowie udali się również do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie omieszkali  również  odwiedzić pszczyńskich żubrów, które zrobiły na gościach duże wrażenie.

Uczniowie niemieccy ze szczególnym sentymentem wspominają wizytę w Tyskich Browarach Książęcych, gdzie mieli okazję poznać historię i ciekawostki naszego browarnictwa, w niczym nie ustępującego warzeniu piwa w Niemczech oraz skosztować świeżego tyskiego piwa prosto z tanka.

W ramach integracji z grupą portugalską i polską, rozegrano również kilka towarzyskich przedmundialowych meczy piłki nożnej, które rozbudziły nasze przygaszone nadzieje w przyszłość polskiej piłki. :)

Partnerstwo ze szkołą w Portugalii, Czechach oraz we Włoszech jest młode i zaczyna się rozwijać, natomiast współpraca ze szkołą w Freibergu trwa już od 15 lat. Realizowana jest ona w ramach programów europejskich lub podczas wizyt studyjnych między obiema szkołami, gwarantując zarówno polskim jak i niemieckim uczniom korzyści krajoznawcze, językowe i socjalne, wynikające z możliwości kontaktu z inną kulturą i językiem. Dzięki tego rodzaju wymianom i spotkaniom międzynarodowym uczniowie nabywają nowych doświadczeń zawodowych, uczą się dostrzegać różnice i podobieństwa w podejściu do prowadzenia gospodarstwa w Polsce i w Niemczech. Tegoroczna wizyta była również udana i owocna w ciekawe doświadczenia, za co serdecznie dziękujemy naszym zagranicznym partnerom oraz uczniom naszej szkoły.

 

W piatek, 14 marca 2014 roku, naszą szkołę odwiedziłe senator Mieczysław Gil. Jego wizyta nawiązywała do obchodów 25-lecia Obrad Okrągłego Stołu, w których to nasz gość brał udział. Podczas spotkania z młodzieżą pan senator przypomniał tamte wydarzenia.

 

We wtorek 11.03.2014 r. gościła w naszej szkole Pani Joanna Czechowska nadkomisarz policji, grająca w serialu TVN "W-11". Pani nadkomisarz interesująco opowiadała o pracy w policji oraz na planie filmowym. Głównym tematem spotkania była "Praca w policji - filmowe mity a rzeczywistość". Okazuje się, że to, co śledzimy na filmie, znacznie różni się od działań policjantów "w realu". Spotkanie utwierdziło uczniów w przekonaniu, jak odpowiedzialna i trudna jest praca tej umundurowanej i uzbrojonej formacji, służącej społeczeństwu i przeznaczonej do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

Dnia 17 stycznia br. gościliśmy studentki I roku Pedagogiki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, które w klasach: I tkg oraz I Lob, przeprowadziły warsztaty na temat emocji w życiu młodych ludzi. Celem zajęć było przekazanie uczestnikom podstawowej wiedzy na temat emocji i ich kategoryzacji, zaznajomienie z rolą emocji oraz szukaniem rozwiązań w sytuacjach problemowych. Uczniowie aktywnie i miło spędzając czas, poznali techniki pokonywania stresu oraz odkryli ważność emocji w swym życiu.

 

W dniu 16 stycznia br. w naszej Szkole gościliśmy dr Małgorzatę Zalewską-Bujak z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, adiunkta Zakładu Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Było to kolejne spotkanie w ramach współpracy. W warsztatach przeprowadzonych przez panią doktor wzięli udział uczniowie klas II LOa oraz I LOa, którzy najpierw sami zdefiniowali pojęcie ?komunikacja?. Szkolenie było swego rodzaju kompendium wiedzy o komunikacji i związanych z nią pułapkami. Pozwalało zrozumieć, na czym polega precyzja przekazu, poznanie wpływu mowy ciała i wyrażanych emocji na jego skuteczność. Uczyło asertywności i reakcji na agresywną krytykę. Poznając schemat procesu komunikacyjnego i odkrywając własne nawyki komunikacyjne, uczestnicy szkolenia nauczyli się świadomie wpływać na jakość osobistych kontaktów.

 

Dnia 13 grudnia br. w Naszej Szkole gościliśmy studentki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. W klasie I tkg przeprowadziły warsztaty pt. ?Pech trzynastego dnia miesiąca ? przesąd czy farsa?, podczas których przedstawiły historię związaną z przesądami oraz wraz z uczniami udowadniały, że trzynastego w piątek może być szczęśliwy. Przeprowadziły również hospitację zajęć u pani Natalii Ruman, a przede wszystkim spotkały się z Dyrekcją Szkoły, by poznać bliżej funkcjonowanie Placówki. Następnie zobaczyły wystawę w internacie na temat ?Wybuchu stanu wojennego?. Dziękujemy za zaangażowanie i liczymy na dalsze spotkania!

 

W dniach od 10 do 14 czerwca 2013 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przebywała z wizytą młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły Fachschulzentrum z Freiberga w Saksonii oraz jej opiekun, pan Olaf Hauptvogel.

Pierwsze godziny w Polsce obfitowały w niezbyt przyjemne niespodzianki. Po stłuczce w Tychach i wyczerpującym oczekiwaniu na policję, młodzież z Niemiec zastało potężne gradobicie oraz oczekiwanie w korku na ustąpienie nawałnicy. Mimo niesprzyjającej aury uczniowie z Niemiec mieli okazję zwiedzić starówkę i zaaklimatyzować się w naszym mieście.

Główna część wizyty gości z Niemiec to zapoznanie z organizacją i funkcjonowaniem w Polsce specjalistycznych gospodarstw rolnych i ogrodniczych. Realizując ten plan, uczniowie mieli okazję odwiedzić ogrody Państwa Kapias i gospodarstwo ogrodnicze p. Marka Dzidy w Goczałkowicach oraz zapoznać się ze stosowanymi tam rozwiązaniami.

Bardzo ciekawa i inspirująca dla młodzieży była wizyta w dwóch gospodarstwach rolnych - u Państwa Klimczyków w Porębie oraz w gospodarstwie Pawła Tomanka, jednego z tegorocznych absolwentów szkoły. Niemieccy uczniowie zasypywali właścicieli gospodarstw pytaniami z zakresu produkcji rolniczej i hodowli zwierząt.

Młodzież z Freiberga zwiedziła Kraków, gdzie korzystając z przepięknej tym razem pogody, zobaczyła miasto zarówno spacerując najciekawszymi jego trasami jak i korzystając z przejażdżki po mieście z przewodnikiem.

Podczas pobytu w Polsce, niemieccy uczniowie udali się również do Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau. Nie omieszkali również w towarzystwie polskich kolegów odwiedzić pszczyńskie żubry, które zrobiły na gościach duże wrażenie.

Partnerstwo ze szkołą w Freibergu w ramach programów europejskich oraz podczas wizyt studyjnych między obiema szkołami rozwija się od wielu lat, umożliwiając zarówno polskim jak i niemieckim uczniom korzyści krajoznawcze, językowe i socjalne, wynikające z możliwości kontaktu z inną kulturą i językiem. Dzięki wymianom i spotkaniom uczniowie nabywają nowych doświadczeń zawodowych, uczą się dostrzegać różnice i podobieństwa w podejściu do prowadzenia gospodarstwa w Polsce i w Niemczech. Tegoroczna wizyta była również udana i owocna w ciekawe doświadczenia.