Kończy się ostatni tydzień praktyk grupy czternaściorga uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, którzy początkiem października wyjechali do Portugalii na czterotygodniową praktykę, by tam kształcić się w zawodzie technika hotelarstwa i technika obsługi turystycznej.
Praktyki zawodowe dla uczniów technikum to szczególnie ważny punkt w szkolnym programie. Oprócz obowiązkowej teorii swój przyszły zawód mogą najlepiej poznać poprzez pracę w wyuczanej specjalizacji. Taka forma sprawia, że uczeń przełamuje barierę językową oraz sprawdza się w nowych warunkach.
Po przylocie do Portugalii uczniowie zostali zakwaterowani w Hostelu We Are położonym w nadmorskiej miejscowości Povoa de Varzim. Miejsca, w których młodzież odbywa staż, znajdują się w Povoa de Varzim, Esposende i Apulia. Większość praktykantów pracuje w hotelach, gdzie zajmują się obsługą gości hotelowych, utrzymywaniem czystości i porządku, a także prowadzeniem informacji turystycznej. Pozostali pracują w muzeum, gdzie zajmują się organizacją wycieczek w lokalnej miejscowości.
Po skończonej pracy stażyści starają się wykorzystać wolny czas, organizując piesze wycieczki po mieście, spacery po plaży, a także kosztując tamtejszych specjałów w lokalnej gastronomii.
Weekendy upływają im na całodziennych wycieczkach do portugalskich miast. Do tej pory stażystom udało się poznać Viana do Castelo, gdzie mogli zobaczyć zabytkowy kościół na wzgórzu i jednocześnie podziwiać panoramę miasta. Następnie udali się do Ponte de Lima - najstarszej miejscowości Portugalii. Odwiedzili park i most - Ponte Romana.
Mieli okazję także zobaczyć Porto- drugie co do wielkości miasto w Portugalii położone nad Oceanem Atlantyckim. Znakiem rozpoznawczym Porto jest Ponte Luís I ? dwupoziomowy most łączący brzegi rzeki Douro, po której uczniowie płynęli statkiem.
Udało się również zobaczyć Bragę, jedno z najstarszych miast w Portugalii. Najbardziej znaną atrakcją jest Sanktuarium Bom Jesus do Monte, do którego wiodą słynne zygzakowate białe schody.
Po zakończeniu stażu uczniowie otrzymają międzynarodowy dokument Europass-mobilność potwierdzający odbycie praktyk. Z pewnością uczniowie mieli szansę przeżyć wspaniałą przygodę, która pozwali im zdobyć doświadczenie, poszerzyć wiedzę, poprawić umiejętności językowe i przygotować się do wejścia w rynek pracy.
Więcej informacji znajdziecie śledząc na bieżąco grupę na facebook?u: https://www.facebook.com/groups/435757120735674.
Projekt ?Fabryka młodych profesjonalistów? - realizowany w ramach akcji 1. ? Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+. Wartość dofinansowania projektu wynosi 149 874,00 EUR.