Portugalia - miłość od pierwszego wrażenia – uczniowie z PZS nr 2 na stażu zagranicznym

Czterotygodniowa praktyka zagraniczna w Portugalii, to dla uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie nie tylko wyróżnienie i podniesienie kwalifikacji rozpoznawalnych na rynkach europejskich, ale także wyjątkowa przygoda, którą zapamiętają do końca życia. Na początku marca 16 osób z kierunków technik obsługi turystycznej i technik hotelarstwa, którzy pomyślnie przeszli rekrutację oraz kursy przygotowawcze, wyruszyli do Portugalii, by w ramach projektu „Nowe cele, nowe szanse” przez miesiąc doskonalić się w wyuczanym zawodzie. Partnerem współorganizującym praktyki w tej części Portugalii jest WE ARE LDA, firma od lat współpracująca z PZS nr 2. Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Praktyki odbywają się w hotelach, informacjach i biurach turystycznych, w takich miastach jak: Povoa de Varzim, Esposende i Azurara. Każdy dzień pracy trwa osiem godzin z przerwą na lunch, która jest tutaj świętością.


Portugalia porwała uczniów swoim urokiem od wyjścia z samolotu: roślinność, zieleń trawników oraz kwitnące drzewa i kwiaty. Po zapoznaniu się z okolicą uczniowie dotarli nad wzburzony ocean, gdzie ogromne fale roztrzaskiwały się o skały.
Cała grupa zakwaterowana jest w Hostelu Sardines and Friends znajdującym się w urokliwym Povoa de Varzim, mieście pełnym wąskich uliczek i różnokolorowych kamieniec, pokrytych artystycznymi kaflami azulejos.
Po pracy uczniowie eksplorują okolicę, starają się wykorzystać czas organizując wycieczki po mieście, spacery po plaży czy przejażdżki rowerowe. Uczą się również języka portugalskiego, poznają klimat i zwyczaje panujące w Portugalii.
W weekendy polscy praktykanci zwiedzają inne części Portugalii. Mieli okazję zobaczyć Porto - drugie co do wielkości miasto w Portugalii położone nad Oceanem Atlantyckim. Brzegi oceanu pełne są surferów, a stare miasto urzeka starymi kamienicami. Znakiem rozpoznawczym Porto jest Ponte Luís I – dwupoziomowy most łączący brzegi rzeki Douro, po której uczniowie z PZS nr 2 pływali łódeczkami.
W kolejnym tygodniu odwiedzili Bragę, jedno z najstarszych miast w Portugalii. Wizyta w tym osobliwym miejscu, to doskonała okazja, żeby zobaczyć z bliska jak żyją zwykli ludzie. Najbardziej znaną atrakcją jest Sanktuarium Bom Jesus do Monte, do którego wiodą słynne zygzakowate białe schody.
Przed stażystami ostatni tydzień pracy i wycieczki do Viana do Castelo i Ponte de Lima. Czas praktyk upłynął intensywnie, owocnie i jak zwykle zbyt szybko. Uczniowie wrócą pełni wspomnień i doświadczenia zawodowego, które potwierdzone będzie poprzez Europass-Mobilność - dokument zawierający informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim.
Projekt „Nowe cele, nowe szanse” o numerze 2018-1-PL01-KA102-049433 realizowany jest w ramach akcji 1. – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+. Wartość dofinansowania projektu wynosi 149 254,00 EUR.

  • 3maja.jpg
  • baner-portugalia-3.JPG
  • DSC_0198.JPG
  • geodetki3.JPG
  • rozdanie2.JPG
  • DSC_0116.JPG
  • logeko2.jpg
  • tele.JPG