Na przełomie września i października 12 chłopców IV klasy z kierunku technik informatyk spędziło cztery tygodnie w urokliwej Portugalii. Na miejscu podzieleni w pary stażyści pracowali w firmach związanych z wyuczanym zawodem. Szkolili się w serwisowaniu komputerów, naprawie telefonów i tabletów, czy instalowaniu systemów i programów. Jak sami mówią była to świetna lekcja przygotowująca ich do podjęcia pracy zawodowej po maturze. Uczniowie PZS nr 2 wrócili do Polski zadowoleni z siebie, ponieważ sprawdzili się w stresie, poradzili sobie doskonale z technicznym językiem angielskim, a w czasie wolnym od pracy zwiedzili takie miasta jak Viana do Castelo, Porto, czy Braga.

?Nowe cele, nowe szanse? to projekt obejmujący praktyki zagraniczne dla 56 uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Kolejna grupa właśnie wróciła z Portugalii, gdzie przez miesiąc stażyści uczyli się fachu pod okiem wyspecjalizowanej kadry w zagranicznych przedsiębiorstwach. Praktyki są nieodzownym elementem na ścieżce kariery. Są one również stałym punktem w programie zajęć każdej z klas technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Ci, którzy starają się o dobre wyniki w nauce, mają wysoką frekwencję i odwagę, by przez miesiąc pracować zagranicą, mają możliwość aplikowania do projektu. Najlepsi jadą na miesięczny staż zagraniczny.

Udział w projekcie jest bezpłatny - koszty pobytu, przelotu, wyżywienia, wycieczek, a także praktyki w zakładach pracy są w całości pokryte. Po każdym wyjeździe uczestnicy otrzymują dokument Europass-Mobilność potwierdzający odbyty staż.


Tego typu szkolenia zagraniczne są odpowiedzią na zmiany stale zachodzące na rynku pracy i ciągłą potrzebę podnoszenia poziomu kształcenia. Dzięki projektom uczniowie PZS nr 2 poszerzają swoje kompetencje, uczą się samodzielności i sprawdzają się w nowych sytuacjach, dzięki czemu nabierają pewności siebie i łatwiej jest im wkroczyć w dorosłość.
?Nowe cele, nowe szanse?, to projekt realizowany w ramach akcji 1. ? Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+