1. Przygotuj miejsce pracy, pozbądź się ?rozpraszaczy?
Ustal, gdzie będziesz się uczyć- przygotuj sobie to miejsce. Zanim rozpoczniesz naukę, usuń z otoczenia wszystko to, co może cię rozpraszać lub odrywać od nauki (telefon, pilot do telewizora, przedmioty niezwiązane z nauką). Uporządkuj biurko, przygotuj materiały niezbędne do pracy. W pomieszczeniu, w którym się uczysz, powinna panować cisza.
2. Nie odkładaj nauki ?na później?
Świadomość dużego zakresu materiału do nauki może działać blokująco na aktywność, dlatego ważna jest systematyczność i odpowiednie rozplanowanie pracy. Odwlekanie nauki powoduje nawarstwianie się materiału, który trzeba jeszcze powtórzyć i ogromny stres. Pamiętaj, że efektywnie znaczy systematycznie!
3. Zacznij od najtrudniejszych zadań
Na początku nauki motywacja i zapał są największe, wykorzystaj to! Po za tym twoim sprzymierzeńcem jest świeżość umysłu. Wybierz to, co jest dla ciebie najtrudniejsze i zmierz się z tym na początku, pokonaj przeciwnika, a potem będzie coraz łatwiej.
4. Ucz się częściami
Nauka jest dużym wysiłkiem dla umysłu. Po pewnym czasie nauki ?non stop? mózg zaczyna pracować na zwolnionych obrotach i zapamiętuje mniej. Dlatego łatwiej przyswoisz sobie małe porcje materiału, ucząc się regularnie. Ważne jest robienie przerw, ale niezbyt długich (np. 25 minut nauki- 5 minut przerwy, następnie wydłużaj czas koncentracji na zadaniach).
5. Stosuj ?płodozmian?
Przeplataj treści, których musisz się nauczyć. Ucz się naprzemiennie różnych przedmiotów, na wzór planu lekcji w szkole. Pozwoli ci to na uniknięcie znużenia jednym przedmiotem. A poza tym twój mózg nie lubi wykonywać podobnych zdań przez dłuższy czas. Współpracuj z nim, a efekty będą lepsze.
6. Zaangażuj się
Im więcej twojej aktywności, tym więcej zapamiętujesz. Samo czytanie to może być za mało, by utrwalić materiał. Angażuj w naukę jak najwięcej zmysłów ? wzrok, słuch, dotyk, wtedy lepiej zapamiętasz treści, których się uczysz. Możesz także próbować uczyć się w ruchu, np. chodząc po pokoju, siedząc na dużej dmuchanej piłce, na której zachowanie równowagi wymaga stałych zmian pozycji ciała.
7. Znajdź swój sposób uczenia się
Poznaj najskuteczniejsze dla ciebie formy nauki ? wzrok ? czytanie, oglądanie tabeli, wykresów, słuch - czytanie na głos, mówienie komuś, odpowiadanie na głos na zadawane sobie pytania, dotyk ? robienie notatek, rysowanie, podkreślanie, wykonywanie schematów.
8. Zapisuj, notuj, obklejaj pokój
Wbrew pozorom, to wcale nie jest strata czasu! Łatwiej zapamiętasz rzeczy, które notujesz. Na egzaminie szybko przypomnisz sobie, że wzór, którego potrzebujesz do rozwiązania zadania, wisi nad Twoim biurkiem i został napisany zielonym flamastrem. Przechodząc kilka razy dziennie obok kartki, plakatu itp. mimowolnie zapamiętasz lub będziesz utrwalać zapisane tam informacje.
9. Mów do siebie, rodziców lub do kota czy też psa?
Powtarzanie na głos znacznie przyspiesza zapamiętywanie informacji. Możesz opowiadać treść lektury swojemu zwierzakowi albo samemu sobie. Opowiadaj rodzicom lub innym domownikom, czego się dowiedziałeś. Mów swoimi słowami, nie musisz wykorzystywać dokładnie takiego słownictwa, jakie było w zdaniach. Ważne, jest, aby rozumieć zagadnienie i umieć je wytłumaczyć. Najefektywniejszy sposób nauki to tłumaczenie tego zagadnienia komuś innemu
10. Zadawaj sobie pytania, zapisuj te trudne
Nie bój się pytać nauczyciela, rodzica, prosić o wyjaśnienie. Czasem jedna odpowiedź lub wyjaśnienie pozwalają ułożyć sobie wszystko w głowie, prawidłowo rozwiązać zadanie, po prostu pójść dalej w nauce.
11. Nie lekceważ pozornie łatwych tematów
Bez kilku powtórzeń i wyraźnej intencji nauczenia się czegoś, nawet najprostsze rzeczy wylecą z głowy.
12. Rozwiązuj dużo zadań
Trening czyni mistrza! Teoria to jedno, ale praktyczne ?rozgryzanie? zadań to sedno wielu egzaminów i sprawdzianów.
Agata Śnieg, psycholog