W sobotę 17.02.2018 r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się Międzynarodowa Konferencja, podczas której zaprezentowano nowy podręcznik do edukacji ekologicznej pt. ?Dzieci, los Ziemi leży w Waszych rękach?.
Całość spotkania odbyła się w ramach projektu Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM. Program ?PILGRIM? w swoim haśle przewodnim ?Żyjąc świadomie ? budujesz przyszłość?, ukazuje kształcenie dla zrównoważonego rozwoju z jego wymiarem religijno-etyczno-filozoficznym. Ruch Pilgrim to pewien system wychowawczy opierający się na czterech obszarach działalności człowieka: ekologii, ekonomii, edukacji i duchowości. W początkowej fazie był on skierowany jedynie do młodzieży mieszkającej w Wiedniu. Z czasem, ożywcze działanie twórców ruchu przekroczyło granicę Austrii na cały świat.
Powstałą w Peru książkę autorstwa o. Juana Goicochea zaprezentowano w Katowicach. Podejmuje ona problemy ekologii, sprawiedliwości i ochrony stworzenia. Nad polską wersją językową czuwał ks. Robert Kaczmarek, wizytator katechetyczny w Archidiecezji Katowickiej wraz z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego. Książka ta już jest podręcznikiem dla uczniów Placówek szkolnych, które stały się już Instytucjami PILGRIM w Peru oraz Austrii. Patronat nad publikacją objął metropolita katowicki abp Wiktor Skworc obecny na konferencji.
Podczas spotkania odbyła się również certyfikacja kolejnych Placówek oświatowych z terenu całej Polski, w tym Pszczyny, które zostały włączone do Międzynarodowej Sieci PILGRIM. Uczestnikami Międzynarodowej Konferencji byli m.in.: ks. dr hab. Tomasz Szyszka SVD (UKSW Warszawa), dr Piotr Kubiak (Kirchliche Padagogische Hochschule Wien/Krems, Koordynator PILGRIM w Polsce), dr Johann Hisch (Dyrektor PILGRIM-International), Rembert J. von Schleicher (Członek Zarządu PILGRIM w Wiedniu), dr Stephan Sampt (Kirchliche Padagogische Hochschule Wien/Krems, Ambasador PILGRIM w Austrii), pan Stefan Ryt (z Zarządu Powiatu Pszczyńskiego), pani Monika Kwapińska (Dyrektor Niepublicznego Przedszkola RADOCHA w Pszczynie), a także byli obecni Ambasadorzy odpowiedzialni w regionach Polski za projekty i działalność PILGRIM: Lubelszczyzna ? mgr Aleksandra Wnuk, Mazowsze ? mgr Joanna Narożnik, Śląsk - dr Natalia M. Ruman (Ambasador PILGRIM na Śląsku, Przedstawiciel Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie).
Pierwszą Placówką, która została certyfikowana na Śląsku był Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie. Działalność tej szkoły charakteryzuje zrównoważony rozwój w edukacji, przede wszystkim klas Liceum o innowacji: pedagog społeczny. Uczniowie przeprowadzają wiele akcji społecznych, charytatywnych i ekologicznych, połączonych z duchowością w idei PILGRIM dla społeczności ziemi pszczyńskiej.
Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie wraz z koordynatorem projektu PILGRIM dr Natalią M. Ruman z szacunkiem wyraża słowa serdecznego podziękowania i wdzięczności dla Starostwa Pszczyńskiego za objęcie Patronatem wszystkich dotychczasowych działań i akcji w idei PILGRIM.
Centralnym punktem spotkania w Katowicach było wręczenie Uroczystej Nagrody za szerzenie postaw proekologicznych na Ziemi Pszczyńskiej oraz objęcie Patronatem działań pilgrimowskich Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie, którą otrzymało Starostwo Powiatowe Pszczyny, wraz z Panami Starostami: Paweł Sadza i Krystian Szostak.
W imieniu Starostwa Pszczyny Nagrodę Międzynarodową odebrał Pan Stefan Ryt z Zarządu Powiatu Pszczyńskiego. Uroczystego wręczenia dokonał Dyrektor PILGRIM z Austrii ? dr Johann Hisch, dziękując za zaangażowanie w szerzenie idei PILGRIM w powiecie pszczyńskim.
Certyfikację Placówki, która już kilka lat w myśl idei PILGRIM działa na terenie powiatu pszczyńskiego, szerząc zrównoważony rozwój w edukacji, otrzymało Niepubliczne Przedszkole RADOCHA w Pszczynie. Osobiście certyfikat odebrała Pani Dyrektor Przedszkola ? mgr Monika Kwapińska. Certyfikację przekazała Pani z Zarządu PILGRIM ? mgr Marta Lausch-Chudy.
Placówka ta współpracuje od dwóch lat z Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 w Pszczynie. To właśnie uczniowie tej szkoły (m.in.: z klas Liceum o innowacji: pedagog społeczny) uczęszczają na zajęcia hospitacyjne, przygotowują przedstawienia profilaktyczne i ekologiczne, promujące zrównoważony rozwój życia.
Cechą charakterystyczną ruchu Pilgrim jest jego praktyczne podejście do działań, przede wszystkim działań edukacyjnych w duchu zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że w powiecie pszczyńskim nadal idea PILGRIM jest obecna w kolejnych Placówkach.