PILGRIM wspólne sukcesy uczniów
Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie, należący m.in. do kół Theatr(i)um ReANIMAtion oraz EduCatOr podjęli się nowego wyzwania:
Wszystkie projekty PZS 2 w Pszczynie, związane z ideą PILGRIM opierają się na czterech wymiarach zrównoważonego rozwoju.
Są to: ekologia rozumiana jako troska o środowisko naturalne i rozwijanie postaw proekologicznych. Ekonomia, w której praca traktowana jest jako służba człowiekowi - troska o sprawiedliwy rozwój świata. Kolejny wymiar to społeczeństwo, w którym człowiek żyje z godnością i jest odpowiedzialny społecznie. Wreszcie duchowość jako podstawa dla edukacji i zaangażowania proekologicznego.
? PROJEKT 2015 r.:
Budowa ścieżki ?Via sacra Pszczyny i okolic? jako forma edukacji katechetyczno-ekologicznej (projekt przewodni) oraz:
Ekologia życia ? jesteśmy Pielgrzymami na Ziemi
OPIS DZIAŁAŃ REALIZUJĄCYCH ZAMIERZONE PRZEDSIĘWZIĘCIA, WPISANE W IDEĘ PILGRIM
W ramach wspólnej działalności w idei PILGRIM i owocnej współpracy obu Szkół, uczniowie w tym dniu:
-
wykonali plakaty nt. ?Wartości w życiu człowieka?, wpisujące się w akcję pod hasłem: ?Ekologia Życia ? jesteśmy Pielgrzymami na Ziemi?
-
brali udział w rozgrywkach sportowych i należy podkreślić, że Przedstawiciele obu Szkół utrzymali jednakowy poziom w zawodach sprawnościowych
-
stworzyli łańcuch z ekologicznymi hasłami w języku polskim i czeskim, który w grudniu ozdobi choinkę w naszym głównym holu szkolnym
-
wykonali kwiaty z bibuły, które zostały dołączone do wcześniej wykonanych przez Osadzonych z Zakładu Karnego w Cieszynie, a następnie złożyli je pod Pomnikiem poległych Harcerzy, niedaleko Cmentarza ?Trzy Dęby?. Przybliżyliśmy sobie tam historię drugiej wojny światowej
-
spacerowali po Parku Pszczyńskim, podziwiając i rozpoznając nietypowe okazy flory, a także zwiedzili Zamek Pszczyński. Podczas wędrówki młodzież wspólnie dzieliła się pomysłami na stworzenie bajek dla najmłodszych, które będą przekazane dla Uczniów Szkoły Podstawowej w Studzienicach. Bajki te kompensować będą zrównoważony rozwój dzieci.
Swoje osiągnięcia uczniowie przedstawili w postaci prezentacji multimedialnej, zaprezentowali, czym się zajmowała Szkoła w ciągu minionych dwóch lat. Uczniowie zostali serdecznie przyjęci oraz wychwaleni przez Organizatorów Konferencji. Zostali zapewnieni, że prace, które przedstawiła młodzież, na pewno przydadzą się w innych placówkach. Zostaną wykorzystane przez wychowawców śląskich Szkół, którzy będą mogli omówić je podczas lekcji z wychowankami. Tym bardziej są wartościowe, gdyż zrealizowane są przez samych uczniów.