Udział Uczniów z PZS 2 w Pszczynie w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej w Katowicach
Ziemie Węgla i Stali - Od Los Angeles do Sin City


Dnia 17 listopada 2016 r. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie, pod opieką dr Natalii M. Ruman, gościli w murach budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Zostali zaproszeni ponownie na III Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową ?Ziemie Węgla i Stali. Od Los Angeles do Sin City?, przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne, a także Dziekana Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Konferencja miała na celu prześledzenie wybranych aspektów rozwojowych miast, a także przyjrzenie się procesom w nich zachodzących. Podsumowaniem była pointa, że miasto to miejsce wielkich kontrastów i mnogości zjawisk w nim zachodzących, które wśród empatycznych osób wzbudzają fascynację.


W audytorium Sali Akademickiej w Katowicach zasiadło blisko 50 profesorów, doktorów, historyków, socjologów i pedagogów,
z różnych Uczelni: Uniwersytet Śląski, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Łódzka
i Uniwersytet Opolski, a także nauczycieli z naszego województwa. Prelegentami były osoby wchodzące w zawiłości historii
i socjologii, którzy podjęli się zadania przedstawienia miasta z różnej, często mało znanej strony.


Odpowiednia formuła i kameralny charakter umożliwiły dobre forum gorących dyskusji i wymiany poglądów. Towarzyszące
im ożywione dyskusje były wyrazem nie tylko dużego zainteresowania prezentowanymi zagadnieniami, lecz także
stanowiły podstawę do wymiany naukowych doświadczeń. Zarówno przedstawione referaty, jak i dyskusje prowadzone
w trakcie obrad wskazywały na ważność podjętego zagadnienia. Dzięki głosom i doświadczeniom prelegentów, zaistniała
w rozważaniach szkolna codzienność, z całą swoją różnorodnością i dynamiką.


Wystąpienie przedstawicieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie dotyczyło projektu pt. Ekologia
życia ? jesteśmy Pielgrzymami ziemi, realizowanego według założenia idei PILGRIM. Spotkanie rozpoczęło
wystąpienie koordynatora projektu dr Natalii Marii Ruman, która zajęła się zagadnieniem, nawiązującym do tematyki
ducha miejsca miasta Pszczyna, czyli wielkiej kultury małej przestrzeni.


Prelekcji towarzyszył wernisaż prac m.in. ucznia Marcina Smolarka z 4 Tkg, który przygotował autorską wystawę cyklu 12 prac, wykonanych tuszem, formatu B2, pt. ?Genius loci (duch miejsca) miast europejskich?. Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć urozmaiconą wystawę prac plastycznych a także włączyć się w naukowy jej wymiar, czyli debatę Marcina Smolarka z Profesorami. Dopełnieniem naukowego wymiaru wystąpienia podczas konferencji stały się ponadto wybrane utwory muzyczne i poezja autorska uczniów, wykonana przez uczennice z klasy 2 LOB o innowacji: pedagog społeczny: Marta Harupa, Emilia Kłóska, Weronika Kościelny, Weronika Niebudek, Weronika Pławecka, wraz ze swoją starszą koleżanką z koła EduCatOr ? Justyną Ficek z 4Tż.


Poziom prezentacji przedstawicieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie został nagrodzony gromkimi brawami i wielkim uznaniem przez Profesorów oraz Słuchaczy konferencji. Otrzymali honorowy zaszczyt, jakim jest zaproszenie do udziału w kolejnej konferencji w przyszłym roku, z którego Uczniowie są bardzo dumni.


Po konferencji Uczniowie udali się na Wydział Teologiczny UŚ. Tam spotkali się, już kolejny raz, z Księdzem Profesorem Henrykiem Krzysteczko, który przygotował program warsztatów na temat zrównoważonego rozwoju z jego wymiarem religijno-etyczno-filozoficznym, w oparciu o ideę PILGRIM. Celem warsztatów było szersze zapoznanie uczniów ze sposobem wyrażania swoich uczuć za pomocą różnych technik, budowania swojego EKO-Królestwa w swym życiu. Za aranżację licznych spotkań z młodzieżą klas PZS 2, uczniowie wręczyli w imieniu Dyrekcji Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie wyrazy najserdeczniejszego podziękowania dla Księdza Profesora Henryka Krzysteczko.


Był to już kolejny dzień pełen wrażeń i satysfakcji dla Uczniów z kontynuacji działalności w Międzynarodowym projekcie PILGRIM, którego Szkoła jako pierwsza na Śląsku jest Ambasadorem.