Uczniowie z KOŁA PEDAGOGICZNEGO ?EduCatOr? rozpoczęli dnia 28 września 2015 r. swój projekt wpisany w PILGRIM (więcej informacji http://www.gympurkersdorf.ac.at/home/schulprofil/ueber-uns/pilgrim/2015.html). Nasz projekt został zaakceptowany pod tytułem: Budowa ścieżki ?Via sacra Pszczyny i okolic? jako forma edukacji katechetyczno-ekologicznej. Głównym koordynatorem została dr Natalia M. Ruman. Podczas rozpoczęcia uczniowie klasy 1 Lob udali się na spacer pierwszą wyznaczoną trasą edukacyjną. Po drodze sprzątali miejsca pamięci, poznawali okoliczną przyrodę, a także zbierali liście do jesiennych bukietów. Opiekunami wycieczki były panie: H. Stachurska i N. Ruman.
Celem projektu jest działanie na rzecz ochrony środowiska, a także kultywowanie tradycji i upowszechnianie miejsc sakralnych, tych znanych i zapomnianych. Do tych obiektów można dojść pieszo, rowerem lub samochodem. Zlokalizowane są one na ogół w przydrożnych pasach lub na posesjach bezpośrednio graniczących z drogami. Wycieczka wyznaczonymi szlakami przez młodzież będzie dawać możliwość zapoznania się z historią, z pamiątkami kultury, elementami przyrodniczymi, a także wzbogaci rekreację. W poruszaniu się po ścieżkach pomogą uproszczone mapki, wykonane przez młodzież.
Celem tworzenia ścieżek jest:
- wyrabianie nawyku obcowania z przyrodą,
- stwarzanie więzi z przyrodą swego miasta,
- stwarzanie sytuacji refleksji w miejscach sacrum,
- obserwowanie koegzystencji przyrody i miasta,
- rozwijanie intelektualne, poszerzanie swoich horyzontów myślowych,
- budowanie emocjonalnych więzi pomiędzy uczniem a przyrodą,
- zapoznania z historią regionu pszczyńskiego,
- rozwijanie wyobraźni i talentów artystycznych,
- wzmacnianie więzi ze środowiskiem lokalnym,
- poznawanie kultury regionu,
- pokazanie jak niektóre elementy historii lokalnej przekładają się na przeszłość i teraźniejszość mieszkańców danego regionu,
- poznanie tradycyjnej lokalnej architektury i życia codziennego w przeszłości,
- doskonalenie umiejętności prowadzenia obserwacji i badań środowiska przyrodniczego,
- uwrażliwianie na piękno przyrody i świata stworzonego przez Boga.
Istotą projektu jest troska o zachowanie w ?małej ojczyźnie? wartości i tradycji, dopełnienie wartości dzisiejszych i stwarzanie jej wartościowej przyszłości. Budzenie postaw szacunku dla dziedzictwa kultury lokalnej, jako jednego z wielu pełnoprawnych elementów wielkiego uniwersum kultury człowieka. Pielęgnowanie dziedzictwa i wzmacnianie własnej tożsamości i niezależności kulturowej wśród najmłodszych. Rozpoczęcie przemyślanej i trwałej pracy organicznej u siebie, u podstaw, na rzecz własnej ?małej ojczyzny? i na rzecz siebie ? jej pełnoprawnego obywatela.
Końcowym efektem będzie stworzenie ścieżek edukacyjnych na terenie miasta Pszczyna przez młodzież Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie. Praca tworzenia ścieżek wraz z opisem i mapkami znajdzie się w wydanych broszurach, gdzie zamieszczone będą również scenariusze zajęć przygotowane do tych ścieżek. Rezultatem projektu będzie więc zbiór pomysłów na zajęcia ekologiczne i plenerowe dla osób w każdym wieku, które mogą posłużyć jako gotowe schematy lekcji, wycieczek i zajęć grupowych, ale mogą być też inspiracją dla własnych poszukiwań kontaktu z przyrodą i eksplorowania najbliższego sąsiedztwa.
PATRONAT NAD PROJEKTEM OBJĘLI:
Starostwo Powiatowe w Pszczynie
Urząd Miasta Pszczyna
Wydział Katechetyczny Kurii w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie
Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Katowicach
Kolegium Pracowników Nauk Społecznych w Czeladzi
O kolejnych działaniach będziemy systematycznie informować!