W pierwszy dzień wiosny uczniowie II klasy mundurowej udali się do Zakładu Poprawczego w Pszczynie.
Podczas wizyty zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania placówki i pierwszy raz mieli możliwość obejrzenia jej od wewnątrz.
Uczniowie z klasy II technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej 17 kwietnia zwiedzili halę produkcyjną firmy GREŃ w Pszczynie. Firma oferuje m.in.: kotły PELLET, kotły węglowe, kotły na biomasę. Uczniowie brali udział w szkoleniu na temat budowy kotłów na PELLET, a następnie zostali oprowadzeni po zakładzie, gdzie zobaczyli cały proces produkcji kotłów. Mieli też szanse uczestniczyć w badaniach kontroli jakości kotła. Bardzo dziękujemy właścicielom firmy Greń za zaproszenie.
Świąteczny czas okazją do miłych spotkań
Na spotkaniu opłatkowym 16 grudnia 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Pszczynie grupa młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie wystawiła przedstawienia przybliżające tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, uświetniając tym samym te wyjątkowe okoliczności. W przedstawieniu brali udział uczniowie i uczennice z klas 2Tre, 2Ti, 3The, 3Tok.
Nasza młodzież w brawurowy sposób odegrała scenę "Herodów", ujawniając zarówno talent aktorski, jak i swobodę w posługiwaniu się językiem śląskim. Pięknie recytowane wiersze i wspaniale wybrzmiewające pastorałki oczarowały gości zaproszonych przez starostę powiatu Pawła Sadzę, tym samym wprowadzając wszystkich w ciepły, rodzinny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Młodzież została przygotowana przez nauczycielki: Annę Kozińską i Kingę Grygier.
Wykład astronomiczny
30 listopada 2016 roku w ramach zajęć Koła Astronomicznego im. ?Gwiazdy Karola Miarki? uczniowie klas II TI, I TEO, I TRG oraz I TTH uczestniczyli w wykładach astronomicznych przeprowadzonych przez duet astronomów ? pasjonatów: Dawida Barteczko i Michała Witek grupy ASTROHUNTERS.
W czasie spotkania w atrakcyjny i przystępny sposób zostały omówione mechanizmy rządzące Wszechświatem. Nasi goście pokazali to, co aktualnie dzieje się na naszym niebie. Podczas zajęć uczniowie ?odbyli? podróż po naszej Galaktyce odwiedzając najciekawsze zakątki Drogi Mlecznej: kuliste i otwarte gromady gwiazd, potężne mgławice będące pozostałością po kosmicznych eksplozjach, miejsca narodzin nowych gwiazd i układów planetarnych, a także naszych najbliższych sąsiadów (planety Układu Słonecznego).
Można śmiało powiedzieć, że grupa naszych uczniów, szczególnie z klasy I TEO złapała bakcyla. Panowie z ASTROHUNTERS zostali zarzuceni pytaniami i zajęcia planowane do godziny 12:15 zakończyły się po godzinie 14:00.
Grupa ASTROHUNTERS, to dwóch pasjonatów, którzy zajmują się popularyzacją astronomii, dzielą się wiedzą i doświadczeniem, pokazują jak ważne w życiu człowieka jest posiadanie hobby, pasji. Tym samym spotkania z członkami grupy uświadamiają młodemu pokoleniu, że istnieją też inne, o wiele ciekawsze formy spędzania wolnego czasu niż przesiadywanie przed komputerem czy konsolą do gier. Astrohunters pokazują, że nauka może być nie tylko obowiązkiem, ale też rozrywką, dostarczającą wiele satysfakcji. Warto inwestować w rozwój własnej osobowości, gdyż w ten sposób łatwiej wejść w dorosłe życie.
?Human Capital in a Global Europe? ? jeszcze nie pożegnaliśmy grupy 8 uczennic ze szkoły Escola Profissional Profitecla z Portugalii, a 01 czerwca przyjechali do nas ich nauczyciele, którzy w Pszczynie przez dwa tygodnie będą realizować projekt mobilnościowy w ramach programu ERASMUS+. Zaszczycili nas swoją obecnością nauczyciele przedmiotów związanych z turystyką, hotelarstwem i gastronomią.
Escola Profissional Profitecla jest jedną z największych szkół zawodowych w Portugalii. Ma swoje oddziały w takich miastach, jak Barcelos, Braga, Coimbra, Guimar?es, Lisboa, Porto, Viseu. Szkoła powstała w 1989 roku. Prowadzi kształcenie w zakresie komunikacji, zarządzania, turystyki, gastronomii, zdrowia, opieki nad osobami starszymi, sekretarskie, recepcji, usług prawnych, logistyki i bankowości, ubezpieczeń i innych, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy i biznesu. Ogółem do szkoły uczęszcza ponad 2 000 uczniów.
Pobyt naszych gości w Pszczynie jest bardzo intensywny, bogaty w wizyty studyjne, wymianę doświadczeń z polskimi nauczycielami. Portugalscy goście odwiedzą Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie, w tym doskonale wyposażone pracownie gastronomiczne i pracownię obsługi turystycznej. Razem z nauczycielami prowadzącymi zajęcia praktyczne będą odkrywali tajniki kuchni polskiej, niemieckiej i włoskiej. Nie ma przypadku w tym, że według miesięcznika ?PERSPEKTYWY? PZS nr 2 w Pszczynie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w kształceniu na kierunkach gastronomicznych. Odbędą też warsztaty kulinarne w Karczmie ?Kuban? w Goczałkowicach-Zdroju. Zapoznają się z kuchnią regionalną serwowaną przez ?Wodną Wieżę? w Pszczynie, ?Smak Regionu? w Pawłowicach.
Portugalscy nauczyciele chcą poznać miejsca, gdzie uczniowie naszej szkoły odbywają praktyki zawodowe. Dlatego też odbędą kilka wizyt studyjnych, między innymi w hotelach ?Stok? w Szczyrku, ?Gołębiewski? w Wiśle, ?Papuga? w Bielsku-Białej oraz ?Styl 70? w Piasku koło Pszczyny.
Podczas wizyt studyjnych spotkają się z dyrektorem Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie, dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie, odwiedzą również Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, gdzie dyrektor Bernadeta Sojka-Jany opowie im o systemie pomocy skierowanej do absolwentów i przedsiębiorców - goście dowiedzą się, jak wygląda polski system kształcenia i aktywizacja zawodowa absolwentów.
Degustując potrawy kuchni śląskiej w pracowniach gastronomicznych Powiatowego Zespołu Szkól nr 2 w Pszczynie spotkali się ze Starostą Pszczyńskim Pawłem Sadzą, który przekazał gościom informacje dotyczące powiatu, wyjaśnił polski system finansowania edukacji, zachwalał też dogodne położenie geograficzne Pszczyny i mówił o jej największych atrakcjach turystycznych. Podkreślał, że powiatowe szkoły bardzo aktywnie realizują projekty unijne, dzięki czemu uczniowie maja możliwość odbywania kilkutygodniowych staży w zagranicznych firmach, gdzie poznają europejski rynek pracy. Zachęcał też naszych gości do tego, żeby jak najwięcej portugalskich uczniów przyjeżdżało do Pszczyny, gdzie kształci się na wysokim poziomie, a młodzież ma okazję uczyć się zawodu w prężnie działających, doskonale prosperujących firmach.
Podczas pobytu uczestnicy projektu realizują też bogaty program kulturowy. Podczas weekendów naszym gościom zaplanowaliśmy liczne atrakcje turystyczne: zwiedzanie Krakowa, Kopalni Soli w Wieliczce, zwiedzanie Bielska-Białej, Katowic, Pszczyny, Tychów, Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzą też Cieszyn i Czeski Cieszyn, Wisłę, Szyndzielnię i Górę Żar.
Przeżycia z wyprawy do Polski na długo pozostaną we wspomnieniach naszych gości. Zawsze staramy się, aby dobre wrażenie o Polsce i Polakach docierało do różnych zakątków Europy.
Dziś zakończył się tygodniowy pobyt młodzieży z Hiszpanii, a ściślej rzecz ujmując ? z Katalonii, ze szkoły średniej Institut Olivar Gran w Figueres - w naszej szkole. W ciągu tego tygodnia dużo się działo, nasi goście wzięli udział w Dniu Otwartym Szkoły, uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego, zwiedzali Pszczynę i liczne atrakcje naszego regionu, odwiedzili Burmistrza Pszczyny Pana Dariusza Skrobola, lecz przede wszystkim spędzili niezapomniany tydzień z rodzinami naszych uczniów, dzięki czemu Hiszpanie poznali polskie obyczaje, a obie strony miały okazję intensywnie szlifować język angielski. I chociaż pogoda pokazała, co potrafi w kwietniu, wyjechali zachwyceni naszym miastem i naszą gościnnością.
Pora na ciąg dalszy!
UWAGA! WSZYSTKIE OSOBY CHĘTNE DO WZIĘCIA UDZIAŁU W WYMIANIE Z HISZPANIĄ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 PROSZONE SĄ O JAK NAJSZYBSZY KONTAKT Z ORGANIZATORAMI, P. ANNĄ ŚWITLIK I P. BEATĄ SKRZYPCZYK. WYJAZD DO FIGUERES PRZEWIDUJEMY NA PAŹDZIERNIK 2016r.
Jutro do naszej szkoły w ramach wymiany przyjeżdża grupa młodzieży z Hiszpanii ze szkoły Instituto Olivar Gran w Figueres. My gościliśmy w Figueres w październiku ubiegłego roku, a nasz pobyt tam upłynął pod znakiem słonecznej pogody i katalońskiej gościnności, teraz pora się odwdzięczyć... Hiszpanie będą zwiedzać naszą szkołę, miasto i okolicę, będą też brali udział w Dniu Otwartym Szkoły 5 kwietnia oraz w lekcjach języka angielskiego, a przede wszystkim będą poznawać naszą kulturę i obyczaje.
Liczymy na Was ? przywitajcie ich z otwartością i życzliwością!
Dnia 29.10.2015 r. odbyły się zajęcia dla klasy 2Lob, podczas których Rzecznik Zakładu Karnego w Cieszynie wraz z Funkcjonariuszem ZK (przedstawicielem Konwojentów) poprowadzili wykład na temat problemów Funkcjonariuszy podczas pracy w Zakładach Karnych. Uczniowie zadając pytania, dowiedzieli się o patologicznych zachowaniach osadzonych, o warunkach pracy w ośrodkach typu zamkniętego oraz zapoznali się z niektórymi zagadnieniami z edukacji penitencjarnej. Następnie Funkcjonariusze spotkali się z wybranymi uczennicami z klasy 1 LOB (pedagog społeczny), które przekazały ubrania dla Osadzonych na zimę. Na kolejne spotkanie zostaliśmy zaproszeni znów do Cieszyna...
W dniach od 11 do 17 października 2015 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przebywała z wizytą młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły z Czech.
Główna część wizyty uczniów z Republiki Czeskiej to zapoznanie z organizacją i funkcjonowaniem szkoły w Polsce a także wspólne zajęcia na pracowni gastronomicznej w PZS 2 w Pszczynie. Uczniowie brali udział w warsztatach językowych zorganizowanych z uczniami z PZS nr 2 pod kierunkiem pani Beaty Łupińskiej.
Realizując bardzo bogaty plan, uczniowie mieli okazję odwiedzić ogrody Państwa Kapias i gospodarstwo ogrodnicze p. Marka Dzidy w Goczałkowicach oraz zapoznać się ze stosowanymi tam rozwiązaniami. Czescy sąsiedzi zwiedzili także Muzeum Browarnictwa w Tychach oraz Muzeum Etnograficzne Państwa Szendera w Suszcu.
Młodzież z Podboran zwiedziła także Kopalnię Soli w Wieliczce i Kraków gdzie, zobaczyła miasto zarówno spacerując najciekawszymi jego trasami jak i korzystając z przejażdżki po mieście z przewodnikiem.
Podczas pobytu w Polsce, czescy uczniowie udali się również do Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau. Nie omieszkali również w towarzystwie polskich kolegów odwiedzić Zagrodę Żubrów oraz Skansen, które zrobiły na gościach duże wrażenie.
Podczas swojego pobytu młodzież czeska, kształcąca się na kierunku żywienia zapoznała się ze specyfiką zawodu w Zakładach Mięsnych Kania w Pszczynie.
Partnerstwo ze szkołą w Czechach w ramach programów europejskich oraz podczas wizyt studyjnych między obiema szkołami rozwija się od kilku lat, umożliwiając zarówno polskim jak i czeskim uczniom korzyści krajoznawcze, językowe i socjalne, wynikające z możliwości obcowania z inną kulturą i językiem.
Dzięki tego rodzaju wymianom i spotkaniom uczniowie nabywają nowych doświadczeń zawodowych, uczą się tolerancji, łamią stereotypy o obu krajach. Tegoroczna wizyta była również udana i owocna w ciekawe doświadczenia.
W kwietniu kolejna grupa uczniów z PZS nr 2 wyjedzie do Czech na 4 - tygodniowe praktyki zawodowe.
Od 4 do 10 października jedenastu uczniów z klas II, III i IV technikum żywienia i usług gastronomicznych PZS 2 gościło w szkole zawodowej w Podbořanach w Czechach. W następnym tygodniu z kolei uczniowie z Czech odbywali praktyki w naszej szkole. Nie samą nauką człowiek żyje. Goście z Czech odbyli kilka spotkań integracyjnych z naszą młodzieżą, odwiedzili okoliczne zabytki i ciekawe miejsca. Oba wyjazdy były efektem współpracy pomiędzy szkołami.
Strona 1 z 4