Pod koniec kwietnia odbyły się warsztaty kulinarne, w których uczestniczyli uczniowie klas o profilu gastronomicznym. Prowadzącym był szef kuchni restauracji „Pocztowa44” w Gliwicach, młody pasjonat, absolwent naszej szkoły – Jan Filipowski. Uczniowie pod czujnym okiem eksperta przygotowali wykwintne i oryginalne desery:

- brownie z cremoux czekoladowym oraz sosem truskawkowym,

- bezę z chantil z białej czekolady oraz sosem z nektarynek,

- ptysie z craquelin, kremem orzechowym oraz sosem z rabarbaru.

Zwieńczeniem warsztatów była wspólna degustacja przygotowanych pyszności. Podsumowując było smacznie, wesoło, kolorowo i bardzo słodko!


Zapraszamy osoby chętne z klas żywieniowych, kucharzy na warsztaty kulinarne, które odbędą się 25 kwietnia (czwartek) o godzinie 10.00 - 14.00 w pracowni gastronomicznej. Warsztaty poprowadzi szef kuchni oraz absolwent naszej szkoły Jan Filipowski. Zapisy na warsztaty w sekretariacie.

W dniu 26 lutego br. w godzinach 10.00 - 15.00 odbędą się na pracowni gastronomicznej w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie warsztaty kulinarne. Prowadzącym warsztaty będzie szef kuchni i absolwent naszej szkoły - Jan Filipowski.
Zapisy u pani Marii Potyki. Ilość miejsc ograniczona.
 
Serdecznie zapraszamy!
 


Uczniowie klas gastronomicznych wzięli udział w kolejnej odsłonie warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez Bartka Puchałkę, szefa kuchni bielskiej restauracji ?Chopina 5?, absolwenta naszej szkoły. Tym razem szkolne pracownie gastronomiczne wypełniły aromaty i smaki Włoch. Uczestnicy warsztatów przygotowali bowiem makarony, ucząc się krok po kroku technik sporządzania ciasta, a także nadzień, sosów i innych dodatków. W efekcie powstały kulinarne dzieła sztuki, apetyczne i aromatyczne włoskie pasty: tagliatelle z sosem pomidorowym i mulami, przypominające ufo ravioli podane z krewetkami, borowikowe tortellini oraz pieczołowicie lepione agnolotti z pieczonym łososiem. Palce lizać!

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję warsztatów


18 lutego uczniowie klasy drugiej LOa udali się na zajęcia specjalistyczne do Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Pszczynie- Łące.


Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie wzięli udział w szkoleniu w wirtualnej rzeczywistości. Nauczyli się, jak bezpiecznie usuwać azbest.

Pierwsza część kursu polegała na zajęciach z zakresu usuwania szkodliwego azbestu. - Przygotowana została mobilna pracownia, wykorzystująca technologię wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu uczestnicy mogli w bezpiecznych warunkach przećwiczyć wszystkie procedury związane z usuwaniem wyrobów azbestowych. Realizujemy zajęcia praktyczne bez konieczności narażania uczniów na kontakt z niebezpiecznym azbestem - tłumaczy Szymon Łagosz, kierownik projektu Głównego Instytutu Górnictwa. Każdy z uczestników kursu poprzez założenie specjalnych okularów VR w bezpieczny sposób mógł nauczyć się pracy z azbestem. W szkoleniu uczestniczyło 23 uczniów z trzeciej i czwartej klasy technikum budowlanego.

 

27.01 uczniowie klasy 1 loc wzięli udział w konferencji: "Dopalacze. Bieg do śmierci", organizowanej przez przez Komendę Powiatową Policji w Pszczynie, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Starostwo Powiatowe w Pszczynie. W sali widowiskowej PCKulu wyświetlony został spot profilaktyczny, następnie głos zabrali przedstawiciele KPP w Pszczynie oraz Starostwa Powiatowego. W roli eksperta wystąpiła również Pani Karolina Rakocz - kierownik młodzieżowego ośrodka leczenia uzależnień w Częstochowie. Wygłosiła wykład pt.: " By nie potrzebować środków zastępczych..." Ostatnim elementem konferencji było wyświetlenie filmu: "Mój piękny syn"

13 grudnia w Domu Kultury w Hałcnowie niedaleko Bielska - Białej w spektaklu Teatru Czarnego udział swój wzięły następujące uczennice: z klasy 1 LOb: Oliwia Piłatyk, Klaudia Polok, Emilia Ficek, Roksana Zoruk, Weronika Kotulska, Paulina Jaskólska, Paulina Cepok oraz z klasy III Tth Aleksandra Rapior i jej młodsza siostra z SP 2 w Pszczynie Magdalena Rapior. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy, w czasie trwającego projektu o nazwie: "Ja też potrafię" uczennice z pomocą krakowskich stypendystek przygotowały aż 4 sceny ukazujące wybrane role cyrku. W międzyczasie na trwających warsztatach tworzyły odpowiednie rekwizyty. Wychowawczyni klasy 1 LOb pani mgr Anna Pieter - Rapior chciała podziękować uczennicom za ogromne zaangażowanie w projekcie i za systematyczny udział w trwających cotygodniowych warsztatach. Ponadto, wychowawczyni jak i wszystkie uczennice dziękują Paniom stypendystkom, które aż z Krakowa po pracy przyjeżdżały do naszych uczennic do Powiatowego Zespołu Szkół.

W minionym tygodniu uczniowie pierwszej klasy z kierunku technik reklamy, uczestniczyli w warsztatach projektowania gadżetów reklamowych, odbywających się w pracowni ceramicznej Galerii BWA w Bielsku-Białej. Warsztaty były okazją wykazania się kreatywnością i zmysłem artystycznym, a że tych cech uczniom klasy 1 tpr nie brakuje, powstały oryginalne gadżety promujące naszą szkołę.

W dniu 18.10 br. w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie odbył się pokaz murowania, przeprowadzony przez firmę Ytong, Silka dla uczniów kl. I i II Technikum o kierunku technik budownictwa. Elementy wapienno-piaskowe Silka stosowane są przede wszystkim do wznoszenia konstrukcji murowych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i inwentarskim. Produkcja z naturalnych surowców ? piasku, wapna i wody, oraz duża gęstość bloków Silka sprawiają, że charakteryzują się one szeregiem bardzo korzystnych właściwości. Bloczki Ytong z autoklawizowanego betonu komórkowego przeznaczone są do wznoszenia ścian na zaprawie do cienkich spoin lub zwykłej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z produktami i wykonawstwem powyższych materiałów. Biorąc czynny udział w pokazie.