Sześć drużyn ze szkół ponadpodstawowych z powiatu pszczyńskiego spierało się na argumenty w I Pszczyńskim Turnieju Debat Ekologicznych, zorganizowanym przez kampanię społeczną Nie Dokarmiaj Smoga.
Pierwsza część turnieju odbyła się w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie. Do rywalizacji na argumenty przystąpiły czteroosobowe drużyny z PZS nr 1, PZS nr 2 z Pszczyny, III LO z Pszczyny, ZSZiO w Woli oraz z LO w Gilowicach. Zadaniem drużyn było zmierzenie się z tezami o tematyce ekologicznej i obrona swoich stanowisk. Uczniowie dyskutowali, czy postawy proekologiczne w społeczeństwie są związane z poziomem życia. W drugiej turze zmierzyli się z pytaniem, czy edukacja w dziedzinie ekologii spełnia ważną rolę w walce o czyste powietrze?
Nad poprawnym przebiegiem debat czuwali marszałkowie i sędziowie z Koła Naukowego Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Śląskiego oraz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Merytoryczne dyskusje oceniali eksperci w dziedzinie ekologii: dr hab. Edyta Sierka - prodziekan ds. Promocji i Współpracy z Otoczeniem UŚ, dr Andrzej Woźnica - dyrektor Śląskiego Centrum Wody UŚ oraz Maria Adamczyk - naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym.
Dwie najlepsze drużyny zakwalifikowały się do debaty finałowej, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Uczniowie PZS nr 2 bronili tezy, że niska emisja jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w powiecie pszczyńskim, z kolei młodzież z III LO w Pszczynie była w opozycji do tej tezy. Finałowym zmaganiom przysłuchiwali się burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol i wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak, którzy byli pod wrażeniem wiedzy, jaką wykazali się debatujący.
Zdaniem ekspertów lepiej poradziła sobie drużyna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, która miała w swoim składzie Darię Czopnik - Najlepszą Mówczynię Turnieju (zdobyła to wyróżnienie we wszystkich trzech debatach). Drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.
- Planując debatę założyliśmy dwie płaszczyzny edukacyjne. Pierwsza dotyczyła umiejętności prowadzenia dyskusji według wzoru oksfordzkiego, druga związana była z wiedzą z dziedziny ekologii. Mamy też nadzieję, że wiedza i umiejętności nabyte przez uczestników podczas zmagań w turnieju będą rozwijane i przekazywane szerokiej grupie młodzieży - podkreślają organizatorzy z kampanii społecznej Nie Dokarmiaj Smoga, Aleksandra Antes-Szewczyk, Mirela Swoboda oraz Marcin Bienioszek.