Drukuj

W dniach 23-25 listopada 2018 r. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie brali udział w Europejskim Spotkaniu Młodych PILGRIM. Ponad 170 młodych ludzi z siedmiu krajów Europy rozmawiało w Katowicach o tym,  jak wspólnie zadbać o los ziemi. W Katowicach spotkali się uczniowie i studenci z Austrii, Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii i Ukrainy na czele z dyrektorem PILGRIM Johannem Hischem. Wydarzenie, zorganizowane było przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej oraz Wydział Teologiczny UŚ, nawiązując do rozpoczynającego się w grudniu Szczytu Klimatycznego COP24.


W piątkowy wieczór młodzi spotkali się, aby przedstawić swoje szkoły i instytucje, które reprezentują, a także działania proekologiczne, które podejmują w ich obrębie. Przedstawiciele każdej placówki oświatowej podpisali specjalny manifest, w którym deklarują, że będą odpowiedzialnie pracować na rzecz ochrony środowiska naturalnego i dbać o przyszłość Ziemi. Manifest został przekazany na ręce abp. Wiktora Skworca. Naszą Szkołę zaprezentował Kacper Kania z 2 LOA. W sobotę uczestnicy wydarzenia wzięli udział między innymi w spotkaniu z władzami miasta Katowice, warsztatach ekologicznych, rozmowach z osobami odpowiedzialnymi za organizację Szczytu Klimatycznego COP24, dyskusji panelowej czy Mszy, która miała miejsce kilkaset metrów pod ziemią w kaplicy zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu.

Podczas Europejskiego Parlamentu Młodych Oliwia Koczy z 1 LOB zaprezentowała Naszą Szkołę, przedstawiając dotychczasowe działania w Pszczynie. Tamara Słowik stworzyła OWOC z napisem "Walka ze smogiem", które zamieściła na drzewie przyszłości. Podczas przemarszu ulicami Katowic z plakatami i smutnymi buźkami Uczniowie zostali poproszeni o wypowiedź do Radia M. Profesjonalnie Julia Kokot z 2 LOB oraz Kacper Kania z 2 LOA, przedstawili swoje poglądy.
Wielkie zaangażowanie na rzecz Szczytu wykazali również: Aleksandra Bohm, Małgorzata Grabiec, Nikola Tendera, Karolina Król, Martyna Skrzynecka z 1 LOB, Adam Gąsiorczyk z 2 LOA, Jola Hes z 2 LOB, a także fotograf Bartek Lasek.
Oczywiście podczas debaty głos zabrała również pani Natalia M. Ruman, opisując planowane działania z Powiatem Pszczyńskim Naszej Szkoły.

Na zakończenie dnia odbyły się wspólne zabawy integracyjne, które poprowadziły studentki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego pod opieką dr Natalii M. Ruman. Dziękujemy za pomoc pani Aleksandrze Antes-Szewczyk oraz Całej Społeczności Szkoły i Ośrodka Matka Boża Różańcowa.