Drukuj

Tak, tak ? tymi słowami uwieńczyliśmy wspinaczkę na drugą, co do wysokości górę w Polsce. Dnia 6.09.2014 uczniowie kl. ITi wraz z wychowawcą, przewodnikiem i nauczycielami biologii wybrali się do Zawoi, by po raz wtóry zmierzyć się z tym nieprzewidywalnym, pod względem pogody, szczytem Beskidów.

Na Babiej Górze mamy do czynienia z bardzo wyraźnym układem pięter roślinnych;

  1. piętro pogórza (700m) ? pola uprawne,
  2. dolny regiel (700-1150m) ? z buczyną karpacką, lasami jodłowymi i mieszanymi borami jodłowo ? świerkowymi,
  3. górny regiel (1150-1350m) ? z borami świerkowymi i zaroślami jarzębiny,
  4. piętro kosodrzewiny (1360-1650m) ? z zaroślami i borówczyskami,
  5. piętro alpejskie (1650-1725m) ? z murawami alpejskimi, zbiorowiskami porostów na rumowiskach skalnych.

Symbolem BPN jest okrzyn jeleni, który ma tutaj swoje jedyne stanowisko w Polsce.

Sobotni wyjazd w góry był kontynuacją czerwcowych warsztatów ekologicznych w Babiogórskim Parku Narodowym. Warsztaty obejmowały wycieczkę nad Wodospad na Mosornym Potoku, przejście z Przełęczy Krowiarki do schroniska na Markowych Szczawinach oraz prezentację dotyczącą przyrody Babiogórskiego Parku Narodowego. Niestety nie dopisała nam aura, więc wejście we mgle przy 4 st.C i obfitych opadach deszczu na szczyt Babiej Góry był niemożliwy!

Wyjazd do Zawoi, przed wakacjami, był nagrodą dla uczniów, którzy zdobyli w roku szkolnym 2013/2014 najlepsze wyniki w nauce. Był to wyjazd fundowany przez Starostwo Powiatowe z puli pieniędzy przeznaczonych na rozwój ekologii. Nasza szoła realizuje program ?Zwiedzamy parki narodowe Polski?.