Drukuj

W dniach od 10 do 14 czerwca 2013 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przebywała z wizytą młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły Fachschulzentrum z Freiberga w Saksonii oraz jej opiekun, pan Olaf Hauptvogel.

Pierwsze godziny w Polsce obfitowały w niezbyt przyjemne niespodzianki. Po stłuczce w Tychach i wyczerpującym oczekiwaniu na policję, młodzież z Niemiec zastało potężne gradobicie oraz oczekiwanie w korku na ustąpienie nawałnicy. Mimo niesprzyjającej aury uczniowie z Niemiec mieli okazję zwiedzić starówkę i zaaklimatyzować się w naszym mieście.

Główna część wizyty gości z Niemiec to zapoznanie z organizacją i funkcjonowaniem w Polsce specjalistycznych gospodarstw rolnych i ogrodniczych. Realizując ten plan, uczniowie mieli okazję odwiedzić ogrody Państwa Kapias i gospodarstwo ogrodnicze p. Marka Dzidy w Goczałkowicach oraz zapoznać się ze stosowanymi tam rozwiązaniami.

Bardzo ciekawa i inspirująca dla młodzieży była wizyta w dwóch gospodarstwach rolnych - u Państwa Klimczyków w Porębie oraz w gospodarstwie Pawła Tomanka, jednego z tegorocznych absolwentów szkoły. Niemieccy uczniowie zasypywali właścicieli gospodarstw pytaniami z zakresu produkcji rolniczej i hodowli zwierząt.

Młodzież z Freiberga zwiedziła Kraków, gdzie korzystając z przepięknej tym razem pogody, zobaczyła miasto zarówno spacerując najciekawszymi jego trasami jak i korzystając z przejażdżki po mieście z przewodnikiem.

Podczas pobytu w Polsce, niemieccy uczniowie udali się również do Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau. Nie omieszkali również w towarzystwie polskich kolegów odwiedzić pszczyńskie żubry, które zrobiły na gościach duże wrażenie.

Partnerstwo ze szkołą w Freibergu w ramach programów europejskich oraz podczas wizyt studyjnych między obiema szkołami rozwija się od wielu lat, umożliwiając zarówno polskim jak i niemieckim uczniom korzyści krajoznawcze, językowe i socjalne, wynikające z możliwości kontaktu z inną kulturą i językiem. Dzięki wymianom i spotkaniom uczniowie nabywają nowych doświadczeń zawodowych, uczą się dostrzegać różnice i podobieństwa w podejściu do prowadzenia gospodarstwa w Polsce i w Niemczech. Tegoroczna wizyta była również udana i owocna w ciekawe doświadczenia.